Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır, hangi kartlar açılabilir, internet bankacılığından nasıl açılabilir, banka şubeleri veya ATM üzerinden yapılabilir mi, alışverişe nasıl kapatılır? Konu hakkındaki sorularınızın cevapları ayrıntılı anlatımla yazımızda.

Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişlerine açmak için yöntemlerin bilinmesi online alışveriş için oldukça önemlidir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) aldığı bir karar ile tüm internet kartları ile internetten üzerinden alışveriş yapılabilmesi için kart sahiplerinin onay vermesi gerektiğini belirtti. 2018 yılının başında devreye giren bu sistemin ardından onay işlemi yapılmaksızın Ziraat Bankası kredi kartı ile online alışveriş yapılabilmesi mümkün değildir.

İnternet Alışverişlerine İlişkin Yasal Düzenleme

Online alışverişte yeni yasa ile BDDK kredi kartlarının ve banka kartlarının daha güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için düzenlemeler yaptı. İnternet alışverişleri pek çok insanın çekindiği konulardan bir tanesidir. Bunun da en temel nedeni herhangi bir güvenlik probleminin olup olmadığı düşüncesinin akıllara takılmasıdır. Bundan dolayı da BDDK e ticaretin güvenli bir konuma gelebilmesi için kartların onay verilmeksizin online alışverişte kullanılmasını engellemek adına yeni bir yasal düzenleme yaptı. Bu yeni düzenleme de 31 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmaya başladı.

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNE İLİŞKİN YASAL DÜZENLEME

Hangi Kartları Kapsıyor?

Kapsam alanındaki kartların hangileri olduğu BDDK tarafından açıklanmıştır. Yapılan açıklamada bankalar tarafından bireysel müşterilere verilmiş ve daha sonraki zamanlarda verilecek olan tüm banka ve kredi kartları için geçerli olduğu belirtilmiştir. Yeni çıkarılan banka kartları müşterilere online alışverişe kapalı bir şekilde teslim ediliyor. Kişiler kartlarını aldıktan sonra sahip oldukları kartı e ticarette açmaları gerekiyor.

Bunun yanı sıra bu düzenlemenin kapsamı dışında kalan kartlar da mevcuttur. Örneğin şirket kartları bu uygulamanın dışarısında tutuldu. Ayrıca sanal kartların da kullanılabilmesi için herhangi bir onay verilmesine gerek yoktur.

Kartın Etkilenmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Kredi kartının etkilenmemesinin yolları vardır fakat bunun için ekstra bir işlem yapılması gereklidir. 2018 yılında yürürlüğe giren karar ile tüm kredi kartlarının ve banka kartlarının internet alışverişlerinde doğrudan kullanılabilmesinin önü kapandı. Buna göre hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki online alışveriş sitelerinden alıveriş yapabilmek için kartı e ticarete açmak gereklidir. E ticarete açılmayan kartlar ile şu işlemlerin yapılabilmesi mümkün olmayacaktır:

  • Online film ve müzik indirme sitelerinden alışveriş,
  • E-kitap satışları,
  • Mobil uygulama ödemeleri.

Kartım bu düzenlemeden etkilenmesin diyen kişilerin yapabilecekleri tek şey onay işlemlerinin yapılmasıdır. Bu onay işleminin yapılmadığı durumda doğrudan kartın kullanılabilmesi söz konusu değildir.

Ziraat Bankası ve Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açma Yöntemleri

Ziraat bankası kredi kartını e ticarete açma yollarından birisi tercih edilerek işlem yapılabilir. BDDK internet alışverişinin yapılabilmesi için kart sahiplerinin onay vermesini şart koşmuştur. Bu onaylar da farklı yollar ile verilebilir. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceği kartın sahibine kalmıştır. Tüm bu yollar aynı şekilde Ziraat Bankası kartının internet alışverişlerine açılabilmesini sağlayacaktır.

SMS İle Onay Verme

Onayı SMS ile verme Ziraat Bankası kartının internet alışverişine açabilmek için bir yöntemdir. Bu yöntem oldukça basit olmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilir. Ayrıca şubelere gitmeye ya da internet kullanıcı olmaya gerek bırakmamasından dolayı da popüler yollardan birisidir. Kısa mesaj ile e ticarete onay vermek isteyen kişilerin yapması gereken tek şey 4757 telefon numarasına mesaj göndermesidir. Bu mesaj gönderilirken EONAY yazıp boşluk bırakıp internet bankacılığına açılması istenen kartın son 6 hanesinin de mesaja eklenmesi gerekir. Bu mesaj atma işleminin hemen ardından kredi kartı ya da banka kartının online alışverişe açılması mümkündür. Kısa sürede tamamlanabilen SMS ile onay yöntemi oldukça basit bir işlemdir.

İnternet Bankacılığından Açtırma

Kartı e ticarete açtırmak için internet bankacılığı da kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemden yalnızca internet bankacılığı kullanan kişiler yararlanabilir. Bu yöntem ile kredi kartını internet alışverişine açtırmak isteyen kişiler ilk olarak kendi internet bankacılığı hesaplarına giriş yapmalıdır. Açılan ekrandan işlem yap ikonu seçilmelidir. Daha sonrasında bankakart ve banka kartlarım linki tıklanmalıdır. Kartlarım yazısının üzerine gelindiğinde hangi kart internet alışverişe açılacaksa o seçilmelidir.

Bu adımların ardından işlem kısıtı belirleme menüsüne girilmelidir. Bu menüde yurtiçi ve yurtdışı işlem kısıtı tercihi ‘yok’ yapılmalıdır. En sonunda da devam ve onay seçenekleri tıklanarak onay işlemi tamamlanabilir. Bu işlemin ardından da Ziraat Bankası kredi kartı rahatlıkla internet alışverişlerinde kullanılabilir.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak İnternetten Harcama Onayı Verebilirsiniz

İnternet alışverişi onayı için müşteri hizmetlerin aranması da söz konusu olabilir. İnternet bankacılığı ya da SMS ile uğraşmak istemiyorum diyen kişiler Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aracılığıyla da kartını e ticarete açtırabilir. Bunun için 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 telefon numaralarından birisi aranmalıdır. Bu telefon numaraların aranmasının ardından kartın internet alışverişine açtırmak istendiği iletilebilir ve işlemin yapılması talep edilebilir.

Banka Şubeleri Ve ATM’ler

E ticaret onayı şubeler ve ATM’ler aracılığıyla da yapılabilir. Telefon ya da internet ile kartını internet alışverişine açamayan kişiler en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek işlemini gerçekleştirebilir. Fakat bankada sıra beklemek istemiyorum diyen kişiler de ATM’leri tercih edebilir. ATM’ler ile bir kartın internet alışverişine açılması için onay verilmesi mümkündür. Şayet bir kişinin birden fazla kredi kartı varsa her bir kart için aynı işlemi yapması gereklidir. Bir işlem yalnızca tek bir kart için yapılabilir.

Ziraat Bankası Mobil Uygulaması Üzerinden İnternet Ödemelerine Açabilirsiniz?

Kartı internet alışverişine açabilmek için Ziraat Bankası mobil uygulaması bir başka yöntemdir. Mobil uygulamalardan yapılan bankacılık işlemleri genellikle kişilere birçok avantaj sağlar. Kredi kartının da online alışverişe açılabilmesi için Ziraat Bankası mobil uygulamasının kullanılması çok kısa sürede işlemin yapılabilmesine olanak veriyor. Bunun için ilk olarak Ziraat Bankası Mobil uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Daha sonrasında TC kimlik numarası ya da müşteri numarası ve şifre ile hesap açılmalıdır. Hesaba girilmesinin ardından şu işlemler takip edilmelidir:

  • Kartlarım seçeneğinin tıklanması,
  • Hangi kart ile ilgili işlem yapılacaksa onun seçilmesi,
  • Açılan ekranda işlemler ve işlem kısıt belirlemenin seçilmesi,
  • E-ticaret başlığından yurtiçi işlem ve yurtdışı işlem kısıtı seçeneklerinin ‘yok’ olarak işaretlenmesi.

Ödeme Talimatları Ne Olacak?

Ödeme talimatları düzenlemeden etkilenecek mi sorusu pek çok kişinin aklını karıştırmaktadır. BDDK’nın yaptığı düzenleme ile beraber kartların internet alışverişlerinde kullanılabilmesi için onay verme işleminin yapılması zorunlu hale getirildi. Bununla beraber birçok kişinin aklına ödeme talimatlarının bundan etkilenip etkilenmeyeceği sorusu takıldı. Fakat bu ödeme talimatları kapatılmamaktadır. Bir kart ile ödeme talimatları verilebilir. İnternet bankacılığının kullanılabilmesi için onay verilmesi gerekliliği bu kartların ödeme talimatlarının sürdürülebilmesi için şart değildi. BDDK’nın 2018 yılının başında yürürlüğe koyduğu bu uygulama ödeme talimatlarını kapsamıyor.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapama

Ziraat Bankası kredi kartının internet alışverişlere kapanması açılabilmesinde olduğu gibi mümkündür. Bunun için en basit yöntem olarak internet bankacılığı ve mobil uygulama tercih edilebilir. Açma işleminde olduğu gibi aynı yolların izlenmesi fakat en son adımda yurtiçi işlem ve yurtdışı işlem kısıtı seçeneğinin ‘var’a çevrilmesi Ziraat Bankası kredi kartının yeniden online alışverişe kapatılmasını sağlayacaktır.

KONUYLA ALAKALI DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Şifre Alma

Ziraat Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı

Ziraat Bankası Hesap Özetine Nasıl Bakılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.