Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat Bankası vadeli hesap faiz oranları, 2020 yılı mevduat hesabı özellikleri, 32 gün banka mevduat faiz getirisi, vadeli hesap başvurusu, vadeli dolar hesabı, Ziraat Bankası mevduat getirisi hesaplama ve diğer detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat Bankası faiz oranları vadeli hesap türüne göre değişkenlik gösterebiliyor. Ziraat Bankası’ndan farklı vade ve faiz seçeneklerine sahip hesap açabilmek mümkündür. Bu hesaplar ile kişiler birikim yapabilir ve bu birikimlerini bankanın verdiği faiz oranları ile katlayabilir. Bunun yanı sıra devlet tarafından verilen desteğin de olduğu vadeli hesap yine Ziraat Bankası’nda mevcuttur. Ziraat Bankası vadeli hesaplardan hangileri daha uygun olduğuna karar verebilmek adına ilk olarak bu hesapların özelliklerinin neler olduğunun bilinmesi gereklidir. Daha sonra da uygun vade ile istenilen hesap hızlı bir şekilde açılabilir.

Ziraat Bankası Mevduat 2020 Özellikleri

2020 mevduat hesapları ile Ziraat Bankası müşterilerinin paralarına değer katmaya devam ediyor. Ziraat Bankası mevduat hesaplarının gün sayısını oldukça geniş tutmaktadır. Vadeli hesaplar 1 gün ile 730 gün arasında açılabilir. Vade gününe göre de faiz oranında farklılıklar olabilir. Bu hesabın açılmasının arından vade sonunda hesap aynı şekilde devam eder. Her ay yeniden hesap yenileme derdi de böylece ortadan kalkar. Eğer hesabın aynı şekilde devam etmesi istenmiyorsa da talimat verilebilir. Bu talimatla vadeli hesaptaki para vadesiz hesaba aktarılır ve mevduat hesabı da otomatik olarak kapatılır.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası vadeli hesap açma yollarından birisi şubelere gitmektir. Fakat banka şubelerinden açılan vadeli hesapların faiz oranları çok daha düşüktür. Yüksek faiz oranı ile hesap açmak isteyenler internet bankacılığını ya da mobil uygulamaları kullanmalıdır. Ziraat Bankası internet şubelerinin kullanımını arttırmak için bu kanalı kullanan kişilere bazı ayrıcalıklar tanıyor. Örneğin bu ayrıcalıklardan bir tanesi EFT ya da havale gibi para transferi işlem ücretlerinin çok daha uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra vadeli hesap açılırken de internet şubelerinin kullanılması çok daha yüksek faiz oranı sağlayacaktır.

İnternet şubesinden vadeli hesap açabilmek için ilk olarak hesaba giriş yapılması gereklidir. Daha sonrasında ekranın sol kısmında kalan menüden hesaplarım yazının üstüne gelinmeli ve yeni hesap aç seçeneği tıklanmalıdır. Açılan ekrandan hangi hesap açılışının yapılacağı seçilerek işlem gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası Vefalı Hesap Özellikleri

Vefalı hesap Ziraat Bankasından açılabilecek vadeli hesaplardan en çok kazanç getirenlerinden birisidir. Bu hesabın en önemli ayrıcalıklarından bir tanesi dönem sonu beklenmeden vade bozulmaksızın para çekiminin gerçekleştirilebilir olmasıdır. Vadesi dolmadan çekilecek olan para kişilerin bir kayıp yaşamasına neden olmamaktadır.

Vefalı hesabın açılabilmesi için en aşağı 5000 TL para yatırılması gereklidir. Bu hesabın maksimum tutarı ise 250000 TL ile sınırlandırılıştır. Ayrıca vefalı hesap için farklı vade günleri de seçilebilir. Bu hesabın vade seçenekleri şu şekildedir:

 • 32 günlük vade,
 • 92 günlük vade,
 • 181 günlük vade.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası devlet ortaklı çeyiz hesabı evlilik öncesi birikim yapmak isteyen gençlerin en çok başvurduğu hesaplardan birisidir. Bu hesabın ayrıcalıklarından yararlanabilmek için iki şart vardır. Devlet tarafından belirlenmiş olan bu şartlar şunlardır:

 • 24 yaşını doldurmamış olmak,
 • Daha önce hiç evlilik yapmamış olmak.

Bu şartları sağlayan kişiler 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmaları halinde devletin verdiği %20’lik faiz desteğinden yararlanabilecek. Bu düzenli birikim aylık yapılabildiği gibi 3 ayda bir şekilde de ödenebilir. Bu ödemelerin aksatılması halinde hesap da otomatik olarak kapatılır.

32 Gün Banka Mevduat Faiz Oranı

Ziraat Bankası 32 günlük vade seçeneği pek çok mevduat hesabında mevcuttur. Ziraat Bankası vadeli hesap faiz oranları dönemin ekonomik koşullarına göre değişebiliyor. Bundan dolayı hesap açılmadan önce ilk olarak banka ile iletişime geçerek faiz oranı sorulmalıdır. Ayrıca internet bankacılığı ile hesap açılışı yapılırken de müşterilerin karşısına faiz oranı çıkacaktır. 2020 yılında Ziraat Bankası vadeli hesap faiz oranı yaklaşık olarak %18 civarındadır. Ancak vade günü arttıkça bu yüzde 19,5’e kadar yükselebiliyor.

Mevduat Getiri Hesaplama

Mevduat ne kadar getirir hesaplamasının yapılabilmesinin kolay bir yolu mevcuttur. Ziraat Bankası müşterileri açtıkları ya da açacak oldukları vadeli hesabın ne kadar kazanç sağlayacağını bankanın internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilir. Bunun için ilk olarak Ziraat Bankası Mevduat Getiri Hesaplama sayfası açılmalıdır. Daha sonra vade süresi ve hesap tutarı bilgileri girilerek mevduat hesabına ait sorgulamaların yapılabilmesi mümkündür.

ZİRAAT BANKASI MEVDUAT GETİRİSİ HESAPLAMA ARACI

Ziraat Bankası İnternet Şube Mevduat Hesabı

İnternet bankacılığı vadeli hesap açılışı Ziraat Bankası müşterileri için çok daha avantajlıdır. Banka şubelerine giderek açılan mevduat hesabının getirisi ortalama %4 olacaktır. Fakat internet şubesi aracılığıyla vadeli hesap açılması halinde faiz oranı %18’e kadar yükselecektir. Vade gününe göre faiz oranı da değişse de genel olarak banka şubeleri ile internet şubesi arasında faiz oranı bakımından yaklaşık 4 kat fark vardır.

Vadeli Dolar Hesabı Limitleri

Vadeli dolar hesabı özellikleri TL mevduat hesabına göre biraz daha farklıdır. Ziraat Bankası döviz hesaplarının faiz oranları Türk Lirası hesaplarının faiz oranına göre çok daha düşüktür. Bunun nedeni dövizinde kendi içerisinde bir kazanç sağlamasıdır. Ziraat Bankası’nda dolar hesabı en az 30 günlük açılabilir. Bunun daha altında vade seçeneği dolar hesabında söz konusu değildir. Türk Lirasında olduğu gibi döviz hesabının da internet şubeleri aracılığıyla açılması çok daha avantajlı olacaktır. Dönemse olarak faiz oranları değişebilse de Ziraat Bankası’nın dolar hesabında uyguladığı faiz ortalama %2,75’tir. Banka şubelerinden vadeli hesap açılması çok daha düşük faiz oranları anlamına gelecektir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvuru

İhtiyaca göre kredi almak isteyen kişiler için de Ziraat Bankası bazı ayrıcalıklar sağlıyor. Ziraat Bankası müşterileri vadeli hesap açarak birikim yapabildikleri gibi ihtiyaç duydukları anda kredi için de bankayı tercih edebilirler. Farklı ihtiyaçlar için sağlanabilen bu kredinin 60 aya kadar vade seçeneği de mevcuttur. Kişiler kendi bütçelerine göre ödeme sürelerini de seçebilir. Ziraat Bankası’nın verdiği ihtiyaç kredilerinden bazıları şunlardır:

 • Tüketici kredisi,
 • Birleştiren ihtiyaç kredisi,
 • İmar barışı kredisi,
 • Eğitim kredisi.

Bu krediler ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilir. Bunun yanı sıra bankanın internet sitesinden de krediye dair tüm bilgilere de ulaşabilmek mümkündür.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar

İhtiyaç kredisi başvuru belgeleri arasında en önemlilerinden birisi gelir belgesidir. Banka kredi verirken ilk olarak verilen kredinin geri ödenebilir olup olmadığını değerlendirir. Bunun için de gelir belgesini kredi başvurusu yapacak olan kişilerden talep eder. Ayrıca kredi notu da kredinin çıkma ihtimalini etkiler. Daha önce yapılmış bankacılık işlemlerine bakılarak belirlenen bu kredi notunun düşük olması Ziraat Bankası’nın da kredi verme ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. Bunların dışında şu belgeler de başvuru sırasında istenmektedir:

 • Kimlik belgesi,
 • Gerekli görüldüğü durumda ipotek,

Ziraat Bankası ipoteğin yanı sıra kefil isteme hakkına da sahiptir. Her kredi için olmasa da bazı durumlarda kefil de banka tarafından talep edilir. Ziraat Bankası vadeli hesapta olduğu gibi kredi çekme konusunda da pek çok vatandaşın tercih ettiği adreslerden birisi.

ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma

Ziraat Bankası Konu Kredisi Yapılandırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.