Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları (2019 GÜNCEL)

Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranları 2019 yılı için alacağınız araca göre değişiklik göstermektedir. Araba, ticari taşıt, ikinci el araç, motosiklet, tekne gibi türlere göre farklı vade seçenekleri ve faiz oranları Ziraat Bankası tarafından sunulmaktadır. Konunun detaylarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları (2019 GÜNCEL)

Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranı hesaplaması yaparak kendinize örnek ödeme planı çıkarabilirsiniz. Taşıt kredilerinin kullanabileceğiniz birden fazla çeşidi bulunmaktadır. İhtiyacınız olan kredi türünü belirledikten sonra taşıt kredisi faiz oranı hesaplamasını hesap makineleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sıfır Kilometre Taşıt Kredisi

Sıfır kilometre araç için taşıt kredisi en çok başvuru alan kredi türüdür. Sıfır kilometre araç için kredi kullanımız onaylanmış bile olsa, araç bedelinin tümü için kredi kullanmanız mümkün olmaz. Öncelikle hangi aracı satın almak istediğinize karar vermeniz gerekir. Karar verdiğiniz aracın faturasını daha sonra bankaya gösterirsiniz. Bu fatura bedeli banka tarafında incelenir. 50 bin TL’nin altında olan araçlar için kredi bedeli yüzde 70 olarak hesaplanır. Satın almak istediğiniz aracın fiyatı 50 bin TL üzerinde ise kullanacağınız kredi miktarı fatura bedelinin yüzde 50’sini geçemez.

İkinci El Taşıt Kredisi

İkinci el taşıtlar için kredi bireysel tüketici kredisi başlığı altında da değerlenebilir. İkinci el araçların değeri belirlenirken aracın kasko değeri esas alınmaktadır. Yine sıfır araçlar için geçerli olan kredi miktarları ikinci el taşıtlar için de geçerli olmaktadır. 50 bin TL’ye kadar olan taşıt fiyatları için yüzde 70 oranına kadar kredi kullanabilirsiniz. Eğer satın almak istediğiniz aracın fiyatı 50 bin TL’nin üzerinde ise yalnızca satın alma tutarının yüzde 50’si tutarında isminize kredi çıkacaktır.

Ticari Taşıt Kredisi

Ticari taşıt satın almak için kredi kullanmak için ilk şart olarak ticari kayıt sicil bulunmasıdır. Ya da bir firma sahibi iseniz de bu kredi türünden faydalanabilirsiniz. Kredi kullanmanız için bankaya gösterdiğiniz firmanın aktif olarak faaliyette bulunuyor olma şartı aranır. Ticari taşıt kredisi sayesinde;

 • Minibüs,
 • Kamyonet,
 • Tır,
 • Otobüs,
 • Kamyon,
 • Panelvan,
 • Otomobil satın alabilirsiniz.

İş makineleri ticari taşıt kredisi kapsamında satın alınamaz. Bu krediden faydalanmak için imza sirküsüne, vergi levhasına, firmanın bağlı olduğu ticaret odasının kaydının alınması gerekir.

Motosiklet Taşıt Kredisi

Motosiklet almak için kredi kullanabilirsiniz. Her banka bu kredi türünü müşterilerine sunmaz. Faiz oranları diğer kredi türlerinde olduğu gibi zaman içinde farklılık gösterir. Alınması planlanan motosiklet eğer sıfır kilometre ise proforma faturası gerekir. Eğer motosiklet ikinci el ise;

 • Ruhsat fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi evraklarını tamamlamanız gerekir.

Tekne Taşıt Kredisi

Tekne için taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak satın almak istedikleri tekneye ait olan proforma faturasını almaları gerekir. Başvuru yaptıktan sonra adınıza kredi soruşturması süreci başlamış olur. Kredi notunuza bakılır. Uygun aralıkta bulunan kredi notu için kredi kullanımı onaylanır. Her bankada tekne taşıt kredisi bulunmaz. Bu nedenle başvuru yapmadan önce hangi bankaların bu hizmeti sağladığını araştırmayı unutmayın. Araştırmalarınıza taşıt kredisi faiz oranı hesaplamayı da ekleyin. Bu sayede aylık ödemeniz gereken miktarı, faiz tutarını ve maliyetlerle ilgili diğer tüm detayları önceden öğrenmiş olacaksınız.

Taşıt Kredisi Kullanmak için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi için gerekli evraklar tamamlanmadan adınıza kredi başvurusu onaylanmaz. Kredi kullanmanız için tamamlamanız gereken evraklar arasında;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Gelir belgesi,
 • Araç üzerinde borç olmadığını gösteren resmi yazı,
 • Eğer ikinci el araç almak istiyorsanız aracın ruhsatı (yalnızca 10 yaşa kadar olan araçlarda ruhsat gösterme zorunluluğu bulunur.)
 • Aracın trafikten çekilme kaşesi olmadığını gösteren belge yer alır.

Taşıt Kredisini Kredi Notu Düşük Olanlar Kullanabilir mi?

Kredi notu düşük olanların kredi kullanması bazı şartların yerine getirilmesi ile mümkündür. Bu kişiler kendi adlarına kredi kartı edinebilirler. Bu sayede 12 ay vade ile nakit avans kullanmanız mümkün olur. Şunu söylemeden geçmeyelim; düzenli olarak kredi kartı kullanırsanız ve kredi ödemelerinizi zamanında yaparsanız, kredi notunuz kısa süre içinde hızla yükselir. Buna ek olarak bazı bankalara başvuruda bulunmanız işinizi kolaylaştırabilir. Örnek vermek gerekirse;

 • N Kolay Kredi,
 • Cepte TEB Kredi,
 • Enpara.com Kredi,
 • ING Bank Kredi diğer bankalara göre müşterilerine daha kolay kredi imkanı sağlar. Bu nedenle ilk olarak bu bankalara başvurulması mantıklı olur.

Bu bankalar evrak ve kefil talep de etmezler. Kredi kullanma süreçleri tamamen online olarak yürür. Bu bankalara başvurduğunuz halde hala kredi kullanamadıysanız, aşağıda yer alan diğer yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Bankaya teminat gösterin,
 • Bankaya kredi notu yüksek olan bir kefil gösterin,
 • Kullanmak istediğiniz kredi miktarını düşürün, gelirinize uygun kredi kullanın.

Taşıt Kredisi Kullanmak için Teminat Gösterilmesi

Taşıt kredisine teminat göstererek kredi notunuz düşük olmasına rağmen kredi kullanma hakkınız doğabilir. Bankalar teminat gördükleri zaman kredi ödemesini bir nevi garanti altına almış olurlar. Bu nedenle kredi kullanmanıza olanak sağlarlar. Eğer gerekli olan kredi ödemesini yapmazsanız, banka teminat gösterdiğiniz her ne ise, ona el koyacaktır. Yani, ödemediğiniz tutarı teminat gösterdiğiniz araç ile yapacaktır. Teminatınız kredi süreciniz boyunca devam eder. Ödemeniz gereken tutarı tamamladığınız zaman ise teminat da kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Her araç teminat olarak gösterilmemektedir. Taşınır ya da taşınmaz olan malların krediye uygunluk şartını yerine getirmeleri gerekir. Söz konusu malların krediye uygun olup olmadığının tespiti yine bankalar tarafından yapılır. Bankaların gayrimenkül değerleme uzmanları bulunur. Bu uzmanlara eksper de denir. Uzman taşınır ya da taşınmaz mal hakkında rapor düzenler ve düzenlediği raporu bankaya sunar.

Taşıt Kredisi Kullanmak için Teminat Gösterilen Taşınmazlarda Aranan Özellikler Nelerdir?

Taşıt kredisinde teminat kullanmak için ilk olarak teminata konu olan konutun tapuda niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekir. Aynı zaman kat irtifakı ve mülkiyetine sahip olma şartı aranır. Eğe taşınmaz ipotek olarak verilmek istenirse yapının en az yüzde 80’inin tamamlanmış olması gerekir. Henüz inşaat halinde olan konutlar bankaya ipotek ya da teminat olarak gösterilmez. Bankaya teminat olarak gösterilmek istenen taşınmaz üzerinde hak sahibi birden fazla olabilir. Bu durumda söz konusu taşınmaz üzerinde hak sahibi olan bütün bireylerin imzası talep edilir. Ya da bu kişilerin bir kişiye vekalet vermesi yeterli olur.

Taşıt Kredisi Kullanmak için Kredi Notu Düşük Vatandaşların Kefil Göstermesi

Taşıt kredisi için kefil göstermek kredi notu düşük olan kişilerin baş vurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Kefil olarak gösterilen kişi, borcun ödenmemiş olması halinde borcu ödemeyi üstlenen kişidir. Bu nedenle bankanın bir kişiyi kefil olarak kabul etmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Taşıt kredisi faiz oranı kredi kullanan kişi tarafından ödenemeyecek gibi ise, kefil olarak gösterilen kişinin muhakkak faiz oranını ödeyecek mali duruma sahip olması gerekir. Bu da kefil olacak olan kişinin yüksek kredi notuna sahip olması anlamına gelir. Kredi puanı aralıkları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Kefil olarak gösterilen kişinin SGK kaydının mevcut olması aranılan diğer önemli özelliktir.

ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası Sms İle Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.