Kredi Sayfam

2020 Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller Neler?

Ziraat Bankası satılık gayrimenkuller içerisinden size en uygun ev, daire, arsa, iş yeri hangisidir bulmak ve fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız bankanın satışa sunduğu gayrimenkullere nasıl ulaşabileceğinizi, satın almak için gerekli şartları inceleyebilirsiniz.

2020 Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller Neler?

Ziraat Bankası ile satılan gayrimenkuller arasında ev, arsa, dükkan, daire ve bina gibi farklı çeşitler bulunur. Banka kredi verdiği müşterilerinin gayrimenkulün teminat gösterilmesi halinde gayrimenkule ipotek koyarlar.  Kredinin müşteri tarafından ödenememesi halinde söz konusu gayrimenkuller banka tarafından satışa sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller için İşlemler Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkullere erişim sağlamak için bir çok il merkezi ve köylerde bulunan taşınmazlara ilişkin başvuruda bulunarak taşınmazları satın almak için adım atabilirsiniz. Başvuru yapmak için ilk olarak her gayrimenkul için ayrıca belirlenmiş olan teminat tutarını yatırmanız gerekmektedir. Daha sonra internet sayfasında yer alan teklif mektubunun doldurulması gerekir.

En geç ihalenin gerçekleşeceği günden bir gün önce kapalı zarf içinde ihale komisyonuna teklifinizi iletmeniz gerekir. Dilerseniz posta ile ulaştırılmasını da sağlayabilirsiniz. Posta nedeni ile gecikme olması ve zamanın kaçırılması durumunda bankanın sorumlu tutulamayacağını bilmenizde fayda var. Satılık gayrimenkul için işlem yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

Bankadan Satılık Gayrimenkul Alırken Geçerli Olan Teminat Türleri Nelerdir?

Gayrimenkul satışında teminat türleri çeşitlidir. Belirtilen teminat tutarları banka şubelerine nakit para şeklinde yatırılabilir. Bankaların kabul etmiş olduğu teminat çeşitleri farklılık gösterir. Bu türler Gayrimenkul Satış Şartnamelerinde belirtilmiştir.

ZİRAAT BANKASI GÜNCEL SATILIK GAYRİMENKUL LİSTESİ

Bankadan Satılık Gayrimenkul için Satış İhaleleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Satılık gayrimenkul ihalesi ilan edilen tarihlerde gerçekleştirilmektedir. İhale yerinde satışlar yapılırken teklif sahipleri pazarlık yapar ya da işlemler açık artırma usülü ile gerçekleştirilir. İhaleye katılmak isteyen kişilerin ilan edilen tarih, yer ve saate dikkat etmesi gerekmektedir.

Bankadan Satılık Gayrimenkullerde Taksitle Bölünerek Ödeme Yapılabilir mi?

Taksitli gayrimenkul satışı kredi kullanarak ya da kredi kullanmadan yapılması mümkündür. Banka gayrimenkul satışlarını taksitli ve peşin ödeme olarak iki farklı şekilde yaparlar. Kredi kullanarak ödeme yapmanız halinde, peşin ödeme yapmış olursunuz. Taksitli olarak ödeme yaptığınız zaman satış bedelinin en az yüzde 25’ini ödemeniz gerekir. Kalan miktar için faiz işletimi sistemi uygulanmaktadır. Bu faiz oranlarını ve taksiti size özel cazip vade ile ödemeniz mümkün. Taksitle ödeme yaptığınız zaman, tapu tesciliniz tüm taksit ödemelerin bitmesi halinde gerçekleştirilecektir. Peşin ödeme yaptığınız zaman adınıza tapu tesciliniz hemen düzenlenir ve size teslim edilir.

Bankadan Satılık Muhammen Bedelli Gayrimenkuller

Muhammen bedeli olan taşınmazlar bankalar tarafından özellikli gayrimenkul olarak da anılırlar. Bazı gayrimenkullerin muhammen bedeli bulunmaz. Özellikli gayrimenkullerde muhammen bedel açıklanmaz. Bu nedenle istekli olan kişiler söz konusu gayrimenkuller için istedikleri fiyat tutarını belirterek kapalı bir zarf içinde teklif sunabilecektir. Gayrimenkul satış komisyonlarında karar geçici mahiyettedir. Bu komisyonların kesinleşmesi için bankanın yetkili organları tarafından onay alması gerekmektedir. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre banka, ihaleyi yapıp yapmamak ve dilediğini yapmak konusunda özgürce hareket edebilir.

Bankadan Satılık Gayrimenkuller için Verilen Teklifler

Satılık gayrimenkul için teklif kabul edilip edilmediği bilgisine ulaşmak için, gerekli olan belgelerin konuya muhatap olan ilgili birimlere başvuruda bulunulması gerekir. Bunun ardından Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkuller için gerekli miktarda teminatın yatırılması gerekir. İhale sonuçları kısa süre içinde banka tarafından sonuca ulaştırılır. Sonuca ulaştıktan sonra banka, olumlu ya da olumsuz da olsa, teklifte bulunan kişiye geri dönüş sağlar. Eğer dönüş olumsuz olursa gösterilen teminat geri iade edilir.

Banka KDV mükellefi değildir. Bu nedenle satış bedeline KDV tutarı ilave edilmez. Tapu devri yapılırken alıcı ve satıcılar ayrı ayrı olacak şekilde hem tapu hem de kadastro harcını ödemek ile yükümlüdür. Söz konusu harçların hesaplanmasında emlak vergi değeri ve satış bedeli dikkate alınmaktadır. Bu bedellerin yüksek olanı kabul edilecektir.

Bankadan Satılık Gayrimenkulleri Satın Almak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankadan gayrimenkul almak için şartlar bulunur. İstanbul, Ankara, Adana ve Bursa başta olmak üzere bankalar düzenlemiş oldukları ihaleler ile icralık satılık daire, müstakil gayrimenkuller ve villaları satışa çıkarmaktadır. Satışlar kapalı zarf usülü yapılır. Katılım göstermek için şartları sağlamak gerekir. Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkuller diğer bankalara olduğu gibi, haciz konularak alınmış ve daha sonra banka tarafından satışa sunulmuştur. Gayrimenkul için ihaleye girmek için yerin getirilmesi gereken şartlar arasında;

  • İlk olarak söz konusu dairenin teminat tutarının ödenmesi gerekir. Bu teminat bedeli ortalama olarak 5 bin ile 20 bin tl arasında değişmektedir. Teminat bedelini hesaplamak için muhammen bedelinin yüzde 6’sını hesaplayabilirsiniz. Söz konusu bedel bankanın size en yakın olan şubesine yatırılabilir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (gerçek kişiler için),
  • Ticaret sicil memurlarından alınmış olan gayrimenkul iktisap etme yetkisi ve ayrıca ticari sicil tasdiknamesi, temsil belgesi ve imza sirküleri (tüzel kişiler için) belgelrini tamamlamak gerekir.
  • Banka gerekli belgeleri kontrol ettikten sonra sisteminize giriş yapabilmeniz için size kullanıcı şifresi ve şifre verir. Kullanıcı adı gerçek kişiler için vatandaşlık numarası iken tüzel kişiler için genellikle vergi numarası kullanılmaktadır. Size verilen şifreyi kullanarak sisteme girersiniz ve ihaleye girmiş olursunuz. İhale süresi tamamlanana kadar verdiğiniz rakamın geçerli olması halinde ihale sizde kalmış olur. İhaleye girdiğiniz konut ya da iş yerini banka aracılığı ile satın alırsınız.

Bankadan Satılık Gayrimenkuller için Kredi Kullanma

Gayrimenkul satın almak için kredi kullanımı mümkündür. Bu sayede gayrimenkulü taksitli olarak satın almanız mümkün. Kredi kullanmak istediğiniz zaman, bankanın o anki faiz oranları ve vade olanaklarından faydalanmış olursunuz. Hangi banka aracılığı ile kredi kullanacak olursanız belli bir miktar peşinat vermeniz gerekir. Bu oran her ev için yüzde 25 olarak hesaplanmıştır. Örnek vermek gerekirse; eğer 100 bin TL’lik ev satın almak istiyorsanız, en az 25 bin TL cebinizde paranız olması gerekir. Ancak bu sayede taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Ödemeniz gereken miktarları bankanın kredi hesaplama araçlarından faydalanarak yapmanız mümkün.

Bankadan Satılık Gayrimenkuller için Talep Edilen Evraklar Nelerdir?

Satılık evler için gerekli belgeler bankalar tarafından talep edilir. Gelir belgesi talep edilen ilk belgedir. Gelir belgesi yalızca müşterisi olmadığınız bankalar tarafından istenilen bir belge değildir. Gelir belgesi yerine bazı müşterilerden e devlet şifresi talep edilebilir. Bu şifre sayesinde banka başvuru yapan kişinin çalışıp çalışmadığını görebilir ve SGK döküm çıktısını inceleyebilir.

Gelir belgeniz içinde dilerseniz eşinizin gelirini de ek gelir olarak gösterebilirsiniz. Kira gibi ek gelirleriniz varsa, bunları da gelir olarak göstermenizde fayda var. Bu sayede, adınıza kredi çıkma ihtimali artacaktır.

Gelir belgesi incelendikten sonra kredi notu incelenmeye alınır ve bu notun belirli bir puanın üzerinde olması beklenir. Belli bir puanın altı riskli grubu oluşturur ve bu kişilere hiçbir banka tarafından kredi kullandırılmaz. Bu kişilerin herhangi bir bankadan kredi alması için ilk olarak notunu yükseltmesi gerekir. Bunun için de kartların zamanında ödenmesi, hesapta belli miktarda para olması önem taşır. Not hesaplanırken diğer kredilere de bakılır.

ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası Ekspertiz Raporu Sorgulama

Ziraat Bankası Maaş Avansı Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi 2020 Faiz Oranları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.