Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları Ne Kadar? (2020 GÜNCEL)

Ziraat Bankası 2020 mevduat faiz oranları ve mevduat hesabının nasıl açılacağını, TL veya döviz hesaplarının faiz getirilerini, devlet destekli çeyiz hesabının ayrıntılarını ve konu hakkındaki diğer kapsamlı bilgileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları Ne Kadar? (2020 GÜNCEL)

Mevduat faiz oranları Ziraat Bankası’nda hesaptaki miktara ve vade gününe göre değişkenlik gösterebiliyor. Ziraat Bankası parasını vadeli hesaba yatıran müşterilerine hesapta bulunan tutarının belirli bir oranında faiz uyguluyor ve bu faiz miktarını da hesaba ekliyor. Böylece bir kişinin banka hesabında duran para gün geçtikçe değer kazanıyor. Ziraat Bankası mevduat hesaplarının faiz oranlar hesabın Türk Lirası ya da döviz olup olmadığına göre de değişiyor. Türk Lirası’na uygulanan faiz miktarı dövizinkinden çok daha yüksekte oluyor. Bunun da en temel nedeni dövizin kendi içerisinde de değer kazanıyor olması.

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmanın yolları arasında Ziraat Bankası şubelerine gitmek ya da internet bankacılığı ve mobil uygulamaları kullanmak vardır. Kişiler diledikleri miktarda Ziraat Bankası’nda vadeli hesap açabilir. Bu hesabın vade süresine göre de faiz oranı belirlenir. Bu hesabı açmak için banka şubelerinin tercih edilmesi çok daha düşük faiz oranları ile hesabın açılması anlamına gelir. Fakat internet şubeler ya da mobil uygulamalar aracılığıyla Ziraat Bankası’ndan vadeli hesap açan kişilere banka 3 katına yakın faiz oranı uyguluyor. Bundan dolayı mevduat hesabı açılması için kullanılabilecek en iyi adres internet şubesidir.

Düzenli Ödemelerle Kazanacağınız Birikimli Hesap

Birikimli hesap faiz oranları diğer Ziraat Bankası mevduat hesaplarına göre daha yüksektir. Ziraat bankası en az 3 yıl en fazla da 10 yıl parasını vadeli hesaba koyan kişilere özel faiz oranları uyguluyor. Bu hesabın açılabilmesi için en aşağı 500 TL’lik bir hesap açılışı yapılması gereklidir. Daha sonrasında her ay düzenli olarak 50 TL yatırılmak zorundadır. İsteyen kişiler bu düzenli ödemeyi 3 ayda bir 150 TL şeklinde de yapabilir. Bu hesap, açılış tarihindeki geçerli olan faiz oranı ile başlatılır. 1 yılın sonunda bu ürün için farklı bir faiz oranı ilan edilir. İlan edilen bu yeni faiz oranı ile hesabın işletilmesine devam edilir.

Bu hesaba düzenli para aktarımı zorunludur. Şayet müşteriler bu aylık ya da üç aylık ödemeleri aksatırsa hesap da kapatılır. Böyle bir durumda banka otomatik olarak vadelideki parayı vadesiz hesaba aktarır ve vadeli hesabı kapatır. Vade süresinin dolmasından önce de para çekilirse hesap yine kapatılır.

Ziraat Bankası Vefalı Hesap Özellikleri

Ziraat Bankası vefalı hesap avantajlarından bir tanesi vade bozulma derdi olmamasıdır. Vade günü gelmeden para çekmek isteyen kişiler vadede herhangi bir bozulma olmadan istedikleri miktarı çekebilirler. Ziraat Bankası vefalı hesap için minimum 5 bin TL’lik bir hesap açılışı miktarı koymuştur. Bunun yanı sıra en yüksek miktar ise 250 bin TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca vefalı hesap farklı dönemler şeklinde açtırılabilir. Bu dönemler ve vade günleri ise şu şekildedir:

  • 32 günlük vadeli olarak 12 dönem,
  • 92 günlük olarak 4 dönem,
  • 181 günlük olarak 2 dönem.

Ziraat Bankası Dönem Ödemeli TL Mevduat Hesabı

Dönem ödemeli TL hesabı Ziraat Bankası’nın sunduğu avantajlı mevduat hesaplarından bir diğeridir. Bu hesap bir yıl vadeli olarak açılır. Faiz oranı da açılış sırasında belirlenir. Bir yılın ardından hesap otomatik olarak devam eder. Fakat yenilenmesi istenmeyen hesaplar bu talimatın verilmesinin ardından kapatılır. Bu mevduat hesabında 1 ay, 3 ay ve 6 aylık dönemler ile faiz ödemesi alınabilmesi de mümkündür.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası çeyiz hesabı özelliklerinden en önemlisi devletin de bu hesaba katkı vermesidir. 24 yaşını doldurmamış ya da daha önce herhangi bir evlilik yapmamış olan kişilerin açabileceği bu hesap için en az 3 yıllık bir birikim olması gereklidir. Bu hesaba düzenli para yatırılması gereklidir. Düzenli ödemelerin aksatılması devlet desteğinden yararlanılamayacak olması anlamına gelir. %10’dan başlayan devlet desteği 60 aylık vade süresinde %25’e kadar çıkabiliyor. Bu hesabın düzenli birikim tutarı da 2020’da aylık 155,26 TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Yabancı Para Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası döviz mevduat hesapları faiz oranları Türk Lirasına göre çok daha düşüktür. Türk Lirasında olduğu gibi döviz hesabında da vade günü arttıkça faiz yüzdesi de artmaktadır. Ziraat Bankası şubelerinde açtırılan döviz mevduat hesapları için en fazla %1,25 oranında faiz sağlanıyor. Fakat hesap internet bankacılığı aracılığıyla açılırsa bu faiz %2,75’e kadar çıkabiliyor. Ziraat Bankası mevduat faiz oranları ister döviz ister Türk Lirası olsun internet bankacılığı ile açılması durumunda daha yüksek oluyor.

Ziraat Bankası Dönem Ödemeli Döviz Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası döviz mevduatı dönem ödemeli şeklinde de olabiliyor. Dönem ödemeli döviz mevduatı, TL cinsinden olan mevduatla benzerlikler göstermektedir. Döviz cinsinden birikim yapmak isteyenler için en karlı seçeneklerden birisi bu mevduat hesabıdır. Faiz oranları hesap açılışı sırasında dönemin ekonomik durumuna göre belirlenir. Güncel faiz oranını öğrenmek isteyen kişilerin Ziraat Bankası şubeleri ile iletişime geçmeleri gerekir. Bunun yanı sıra internet bankacılığından hesap açılırken de faiz oranı müşterilere aktarılır.

Dönem ödemeli döviz mevduat hesabının dönem ödemeli TL mevduatından tek bir fark vardır. Bu fark da vade dönemleridir. Döviz hesabında 1 yıl, 2 yıl ya da 3 yıllık vadeli olacak şekilde hesap açılabilmesi mümkündür. Bu vade günü de müşterilerin istediğine göre belirlenir.

Ziraat Bankası Birikim Döviz Hesabı

Döviz cinsinden birikim hesabı açmak isteyen kişiler Ziraat Bankası şubeleri ya da internet bankacılığına başvurabilirler. Birikim TL hesabıyla benzer özelliklere sahip olan bu döviz mevduatının tek farkı faizin döviz üzerinden olmasıdır. Özellikle döviz kurunun sürekli olarak arttığı bir dönemde birikimi döviz üzerinden yapmak hem kurdan hem de faizden kişilere kar elde ettiriyor. Bundan dolayı da pek çok kişinin tercihi arasında bu mevduat hesabı yer alıyor.

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Faiz Oranları Hesaplama

Mevduat faiz oranları nasıl hesaplanır sorunun cevabından önce hangi mevduat hesabının açılacağına karar verilmesi gereklidir. Her mevduat hesabının kendisine göre farklı faiz oranları mevcuttur. Bunun yanı sıra seçilecek olan vade günü de faiz oranlarını ektiler. Ziraat Bankası’ndan vadeli hesap açılacağı sırada banka faiz oranının ne olacağı bilgisini müşterilerine sunar. Bunun yanı sıra vade sonunda hesap bakiyesinin ne kadar olacağı hakkında bilgi de yine işlemler sırasında ekranda çıkar. Bundan dolayı en doğru hesaplamanın yapılabilmesi için hesap açılışı sırasında verilen bilgilere bakılması gereklidir.

365 Günlük Mevduat Faiz Oranları

365 günlük mevduat tercihi en fazla getiri sağlayan seçeneklerden birisidir. Ziraat Bankası mevduat hesaplarının açılacağı sıra vade günün de seçilmesi gereklidir. Bu vadeler 32 günlük olabildiği gibi 1 yıllık şeklinde de tercih edilebiliyor. Vade günün de ne kadar çok olduğu faiz oranını da o ölçüde arttırıyor. Örneğin 32 günlük vade seçeneğinde Ziraat Bankası yaklaşık %18 oranında faiz uyguluyor. 181 gün ve 365 arasında ise bu faiz oranı %19,5’ kadar yükselebiliyor.

ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası Sms İle Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası Trafik Sigortası

Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.