Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Mesai Saatleri, Kaçta Kapanıyor?

Ziraat Bankası mesai saatleri, kaçta açılıp kapandığı, banka çalışma saatlerini, para transferi yapabileceğiniz saat aralıklarını, mesai saatleri dışında da yapabileceğiniz işlemleri ve diğer detayları yazımızdan kapsamlı açıklamalarıyla inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Mesai Saatleri, Kaçta Kapanıyor?

Ziraat Bankası çalışma saatleri içinde bankadan dilediğiniz işlemleri yerine getirebilirsiniz. Vergi ödemeleri, para çekme ve yatırma, para transferleri, en sık gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. Söz konusu işlemler bankaların mesai saatlerinin dışında gerçekleştirilemediğinden mesai saatleri önem taşır. Her bankanın mesai saati farklı olabilir.

Ziraat Bankası hafta içi sabah saat 9’da mesaiye başlar, saatler 12:30’u gösterdiğinde öğle molası verilir ve 13:30’da öğle molası biter, mesaiye saat akşam 17:30’a kadar devam edilir. Bankanın bazı şubeleri hariç, hafta sonu açık şubesi bulunmaz. Havalimanı ve AVM içi gibi kısacası insan trafiğinin hafta sonları da yoğun olduğu zamanlarda Ziraat Bankası şubeleri hafta sonu da müşterilerine hizmet verebilir.

Hafta sonu mesai saatleri hafta içi mesai saatlerinden farklıdır. Bankanın şubesine göre değişmekle birlikte, bazı şubeler müşterilerine yarım gün olarak hizmet verir. Sabah 10:30’da mesai yapmaya başlayan banka saatler 15:00’i gösterdiğinde paydos eder. Hangi bankanın şubesi ile çalışmayı düşünüyorsanız, net bir bilgi için şubeden saatleri öğrenmenizde fayda vardır.

Banka Çalışma Saatleri Dahilinde Hangi İşlemler Yapılabilir?

Bankada yapılan işlemler çeşitlidir. Bankadan mesai saatleri içinde;

 • Ödeme işlemleri,
 • Para çekme,
 • Para yatırma,
 • Para transferi,
 • Otomatik ödeme talimatı vermek,
 • Mevduat işlemleri,
 • Yatırım işlemlerinin tümünü kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için Ziraat Bankası mesai saati aralıklarında bankaya gitmeniz gerekir.

Banka Çalışma Saatleri İçinde Ödeme İşlemleri

Bankadan ödeme yapmak en sık yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Genellikle günümüzde internet üzerinden mobil bankacılıktan faydalanmaktadır. Yine de bazı insanlar ödeme yapmak için bankaların kendilerine en yakın olan şubelerini tercih etmektedirler. Ödeme yapmak için bankaların gişelerinden işlem yapmanız gerekir. Bankalardan;

 • Kredi kartı ödemesi
 • GSS ödemeleri
 • Vergi ödemeleri
 • BES ödemeleri
 • Elektrik ve diğer fatura ödemeleri
 • Doğal ödemeleri
 • Su ödemeleri
 • Kredi kartı ödemesi gibi bir çok ödemeyi hızlı bir şekilde tamamlamanız mümkün.

Banka Çalışma Saatlerinde Para Çekme ve Para Yatırma

Bankadan para çekme ve yatırma işlemleri ATM’lerin kullanıma girmesi ile birlikte daha seri bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bununla birilikte hala bankaların gişelerinden para çekme ve para yatırma işlemlerini yapabilirsiniz. Belli tutarın üzerindeki miktarlar bankalardaki ATM’lerden verilmez. Bazen ATM makineleri bozulabilir. Bu nedenle müşteriler ATM yerine banka şubelerinden işlem yapmak isteyebilirler.

Bankadan işlem yapmanın en büyük artısı banka cüzdanının işletilebilme özelliği bulunmasıdır. Günümüzde bu işlemin yapılması gereksiz görülebilir. Ne car ki bir çok işletme hala ekonomik kontrolün sağlanması için bu yönteme başvurmakta ve banka cüzdanını kullanmaktadır.

Banka Çalışma Saatlerinde Para Transferi Yapmak

Para transferi işlemleri bankaların en yoğun tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Para transfer işlemlerinin tümü Ziraat Bankası mesai saati içinde hızlı bir şekilde yapılır. Bankalarda genel olarak iki farklı tür para transferi gerçekleştirilmektedir. Kendi müşterileri arasında gerçekleşmiş olan para transferine havale para transferi adı verilir. Kimi zaman Ziraat Bankası müşterisi olan bir vatandaş, farklı bir bankanın müşterisine para göndermek isteyebilir. Bu durumda müşteri havale değil, EFT yapacaktır.

Havale ve EFT yapmak isteyen müşteriler oldukça cüzi rakamlara işlemi uygun bir şekilde tamamlayabilirler. Dilerseniz işlemi mobil sistem ya da ATM üzerinden de gerçekleştirilmesi mümkün. Eğer transferini yapmak istediğiniz para miktarı yüklü ise, ya da yurtdışına transfer gerçekleştirmek isterseniz ATM üzerinden işlem yapmanız mümkün olmayabilir. Bu durumda banka şubesini kullanmak en iyi seçenek olacaktır.

Eğer para transferi yapmak istiyorsanız, gişeden yapılacak transfer işlemleri için mobil bankacılığa göre yaklaşık 10 katı kadar daha fazla para ödeyeceğinizi bilmenizde fayda var. Örneğin mobil bankacılığı kullanarak 3 ya da 5 lira gibi küçük meblağlar ödeyecekken, eğer banka şubesine giderseniz ödemeniz gereken miktar (transfer etmeye çalıştığınız para miktarına da bağlı olarak) 30 ile 50 tl arasında değişim gösterebilir. Para transferi yapmak istediğiniz miktar arttıkça, transfer için ödemeniz gereken miktarda da artış olur.

Banka Çalışma Saatleri içinde Otomatik Ödeme Talimatı Verilir mi?

Banka mesai saatlerinde ödeme talimatı vermek mümkündür. Bu işlem genellikle fatura ödemelerini takip etmekte zorlanan ve zamanı olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz zaman, faturalarınızın düzenli ödenebilmesi için hesabınızda yeterli miktarda para bulunması gerekir.

Banka Çalışma Saatlerinde Mevduat ve Yatırım İşlemleri

Bankadan mevduat ve yatırım işlemleri bankalar aracılığı ile yatırımlarını değerlendirmek isteyen kişilerin tercih ettiği işlemler arasında en başta gelir. Bankalardan gerçekleştireceğiniz yatırım işlemleri için vadeli mevduat hesapları açtırabilirsiniz. Bunun için banka gişesinden işlem yapmak gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncesinde bankada mevcut bir hesabınızın bulunması lazım olacaktır. Bazı bankalarda bahsi geçen işlem bireysel müşteri temsilcileri aracılığı ile yapılmaktadır. Bazı bankalarda ise işlem gişeden tamamlanır. Mevduat hesabı açtırmaya ek olarak;

 • Döviz bozdurma,
 • Mevduat bozdurma,
 • Altın,
 • Varant,
 • VİOP,
 • Repo,
 • Eurobond,
 • Tahvil ve benzeri işlemlerinin tümünü banka gişesinden yapmanız mümkün.

Ziraat Bankası Çalışma Saatleri Nasıldır?

Ziraat Bankası çalışma saati sabah saat 9’da başlar. Banka saatler 12:30’u gösterdi zaman öğle arası verir. Daha sonra 13:30’da banka geri iş başına döner. Bazı bankalar hafta sonlarında açık şube bulundururken, Ziraat Bankası hafta sonu hiçbir şubesini açık tutmama kararı almıştır. Hafta sonu işlem yaptırmak istediğiniz zaman bankaların ATMlerinden, internet bankacılığından ve telefon bankacılığından ihtiyacınız olan işlemlerini tümünü sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

Banka Çalışma Saatlerinde Kredi Çekmek için Başvuruda Bulunmak

Bankadan kredi çekmek için başvuru işlemlerinin tümünü bankaların gişelerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Ziraat Bankası mesai saati 9’da başlar başlamaz banka önünde hazır bulunduğunuz zaman, kalabalığın içine hiç girmeden, doğrudan işleme alınırsınız. Kredi mevduarlardan oluşan fonlardandır. Kredi kelimesi Creditum’dan türemiştir ve Latince anlam olarak saygınlık anlamına gelmektedir. Kredi kullanmak için gerçekten de saygınlığa sahip olmak gerekir. Bunun için bankalar müşterilerin kredi notuna bakar.

Kredi notu müşterinin ödeme alışkanlıklarını, borçlarını ve hesabında yer alan para miktarını gösterir. Bu veriler bir müşterinin kullanmak istediği krediyi ödeyip ödemeyeceği, hangi düzende ödeyeceğine dair önemli verilerdir. Eğer kredi kullanmak isteyen kişi daha önceden almış olduğu kredileri doğru düzgün ödemeyen bir kişi ise, bankaların hiç biri bu kişiye kredi kullandırmak istemeyecektir.

Kredi notunuzu yüksek tutmak için hesabınızda bir miktar para bulundurun. Kredi borçlarınızı düzenli olarak ödeyin. Sürekli kredi başvurusunda bulunmayın. Kredi başvurusunda sürekli bulunmanız banka tarafından paraya çok ihtiyacınız olduğu ve çaresiz olduğunuz izlenimini verecektir. Kredi notunuz düşük olduğu halde yinede kredi kullanmak istiyosanız, kolay kredi veren bankalarda başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da varsa, kefil gösterin. Kefil gösterdiğiniz kişinin de kredi notunun yüksek olması beklenir. Kefil yoksa taşınmazlardan teminat gösterme şansınız da bulunur.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama

Ziraat Bankası İban Sorgulama

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.