Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? (Başvurusu ve Şartları)

Ziraat Bankası kredi yapılandırma başvurusu yapmak istiyorsanız yapılandırmanın şartlarını, faiz oranlarını, başvuru seçeneklerini, vadelendirmesini, kimlerin yararlanabileceğini, kredi veya kredi kartı yapılandırmanın detaylarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? (Başvurusu ve Şartları)

Ziraat Bankası kredi yapılandırma yapılmasının yolu bankanın şubelerine başvurmaktan geçiyor. Kredi ya da kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler için devlet desteği ile Ziraat Bankası tarafından bir yapılandırmaya gidildi. Ziraat Bankası kredi yapılandırması bazı istisnalar dışında kredi borcunu ödeyemeyecek durumda olan tüm kişileri kapsıyor. Banka bu kişilere borçlarını kapatabilmesi için uygun faiz oranlı bir nevi kredi veriyor. Bu yapılandırma ücretinin daha sonrasında ne şekilde geri ödenmek istediği de borç sahiplerin tercihlerine kalıyor.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması Başvurusu Nasıl Yapılacaktır?

Kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Ziraat bankası ödenemeyen krediler ya da kredi kartları için Birleştiren İhtiyaç Kredisi veriyor. Bu da tüm borçların tek bir çatıda toplanmasını sağlıyor. Kredi kartlarının ödenemediği durumlarda bankalar tarafından haciz işlemi başlatılabiliyor. Bu durum borçluları büyük bir sorunun içerisine sürükleyebiliyor. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına Ziraat Bankası’nın yapılandırmasına başvurulabilir. Bu birleştiren krediye başvurulması için yapılması gereken de gerekli olan evraklar ile beraber en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilmesidir. Fakat bu konuda unutulmaması gereken en önemli nokta bunun da bir borç olduğu ve geri ödemesinin zorunlu olduğudur.

Kredi Kartı Yapılandırma Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi kartı yapılandırma koşulları arasında takibe düşmemek ve alacak şirketlerine devrolmuş bir kredi kartına sahip olmamak vardır. Birleştiren kredi başvurusunda bulunulmasının ardından Ziraat Bankası kredi değerlendirmesi yapacaktır. Bundan dolayı da takibe düşmüş olan kişiler yapılandırma kapsamında değildir. Her kredide olduğu gibi bu kredide de kredi notu önemlidir. Bu kredi notları daha önceki borçların ödenip ödenmemesine göre belirlenir. Kara listede yer alan kişilere bu kredinin verilme olasılığı da düşüktür.

Bunun yanı sıra borcun ödenemeyecek olduğunun da kanıtlanması lazımdır. Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırmasını yalnızca borcunu ödemeyecek durumda olan kişilere veriyor. Bunun kanıtlanması için de bankaya gelir belgesi gösterilmesi gereklidir. Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma yazımızdan detayları inceleyebilirsiniz.

Eşi Kredi Takibine Düşen Kişi Kendi Kartı İçin Yapılandırma İsteyebilir Mi?

Eşi takibe düşen kişinin yapılandırma başvurusu kabul edilebilir. Ziraat Bankası’nın kredi kartı yapılandırmasından faydalanılabilmesi için aranan şart takibe düşmüş olmamaktır. Fakat eşi takibe düşmüş kişiler kendi kredi kartları için birleştiren krediden yararlanabilmesi mümkündür. Kredi kartı yapılandırmasında sorumlu olunan kişi kartın sahibidir. Bundan dolayı o kişinin durumu göz önünde bulundurulur. Bunun yanı sıra daha önce takibe düşmüş fakat çıkmış kişiler de kredi ve kredi kartı yapılandırmasından faydalanabilecektir.

Yapılandırma Hangi Tarihleri Kapsıyor?

Yapılandırma kapsamına giren tarih Ziraat Bankası tarafından açıklanmıştır. Yapılan açıklamaya göre kredi kartı yapılandırma 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borçları kapsayacağı belirtilmiştir. Belirlenen tarihe kadar olan borçların ödenememesi durumunda Ziraat Bankası’na başvurarak kredi kartı borcu yapılandırması kapsamına dahil edilme isteği dile getirebilir. Bu tarihten sonra olan kredi kartı borçları için yapılandırma yapılabilmesi söz konusu değildir.

Kartım İptal Mi Olacak?

Kredi kartı yapılandırılması kart iptalini söz konusu edecektir. Ziraat Bankası ödenememiş olan kredi kartlarının borçlarının ödenebilmesi adına kredi kartı yapılandırması uygulaması başlatmıştır. Bu uygulamadan yararlanan kişilerin borcu ödenememiş olan kredi kartlarının kapatması gerekir. Ziraat Bankası kredi yapılandırma başvurusu sırasında bunu kişilerden talep eder. Şayet bu kişiler kredi kartı isterlerse Ziraat Bankası kendi bütçelerine uygun kredi kartı tavsiye eder. Kredi kartı yapılandırılmasına dahil olan kişiler önerilen bu kartlardan birisini almalıdır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırması da söz konusu. Ziraat Bankası ödenemeyen konut kredileri için de bir tür düzenlemeye gitti. Bu kapsamda kredi borçlularına faiz indirimi yapıldı. 1,53 olan bu faiz oran 1,28’e kadar düşürüldü. Bu da pek çok kişi tarafından yoğun ilgi gördü. Ancak daha sonrasında banka bu uygulamayı askıya aldı. Bunun nedeni de başvuru sayısındaki fazlalıktı. Fakat ilerleyen zamanlarda bu konut kredisi yapılandırılmasının da yeniden gündemde olması bekleniyor. Konu detaylarını Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Hangi Belgeler Gerekli?

Yapılandırma için istenen evraklar kimlik belgesinin yanı sıra gelir belgesidir. Ziraat Bankası uygulamaya koyduğu bu yapılandırmayı borcunu ödeyemeyen vatandaşlara yardımcı olabilmek adına yaptı. Yapılandırma kapsamına dahil olabilmek için çekilen kredinin ya da kredi kartı borçlarının ödenemiyor olması gerekli. Bunun için de gelir belgesi ile borcun ödenemeyeceğinin kanıtlanması banka tarafından istenen koşullardan birisidir. Bu gelir belgesine göre Ziraat Bankası değerlendirme yaparak yapılandırmaya dahil edilip edilemeyeceğine karar verir. Şayet borçlunun geliri yetersiz ise de Ziraat Bankası müşterilerinden kefil de talep edebilir.

Ziraat Bankası Parayı Direkt Borçlu Olunan Bankaya Gönderecek

Ziraat Bankası borç kapama işlemini doğrudan borçlu olunan bankaya parayı göndererek yapıyor. Farklı bir bankaya kredi ya da kredi kartı borcu olan ve ödeyemeyen kişilere Ziraat Bankası yapılandırma uyguluyor. Ziraat Bankası bu yapılandırmaya da dahil olan borçlarını doğrudan kapatıyor. Daha sonrasında borçlu kişi kendisine en uygun taksitleri seçerek Ziraat Bankası’na ödeneme yapıyor.

Kaç Taksit İle Ödeme Yapılıyor?

Kredi yapılandırması vade seçenekleri kişilerin gelir düzeylerine göre belirleniyor. Ziraat Bankası kredi yapılandırma kapsamına borçları ödüyor fakat bu sefer Ziraat Bankası’na borç ödemek gerekiyor. Ziraat Bankası’na ödenecek olan bu borcun farklı vadelenedirme seçeneği mevcuttur. Kaç ay vade ile ödeme yapılacağı ise kişilerin gelir durumuna göre ayarlanabiliyor. Bu kişiler vade miktarını kendileri de seçebildikleri gibi Ziraat Bankası’ndan bu konu da destek de isteyebilirler.

Hangi Faizle Kaç Ay Vade İle Yapılandırma Söz Konusu?

Kredi yapılandırması faiz oranları vade seçeneğine göre değişebiliyor. Ziraat Bankası kredi yapılandırmaları ise 60 aya kadar vade olanağı sunuyor. Uzun süreli ödeme seçeneği de kişilere cazip gelebiliyor. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nota var. Bu da vade ne kadar artarsa faiz oranın da artacağıdır. Ziraat Bankası kredi yapılandırma için 24 aya kadar olan vadeler için 1,10 faiz oranı belirlemiştir. 60 aya kadar olan ödemeler de ise faiz oranı 1,20 olacaktır.

İşsiz Ve Öğrenci Kampanyadan Yararlanabilir Mi?

Öğrenci ve işsizlerin yapılandırmadan faydalanma şartları diğer insanlara göre biraz daha farklıdır. Bu yapılandırma yeniden bir kredi kullanımı anlamı taşır. Bundan dolayı yapılandırma kapsamına dahil olmak isteyen kişiler bu krediyi ödeyebileceklerini göstermeleri gerekir. Bunun için de gelir belgesi şarttır. Fakat eğer öğrenci ya da işsizlerin bu yapılandırmadan faydalanabilmesi için Ziraat Bankası’nın yapılandırma kapsamında vereceği kredinin geri ödenebileceğinin kanıtlanması gereklidir. Bunun için de ipotek ya da kefil şarttır. Bunları sağlayan kişilerin yapılandırmadan faydalanabilmesi için bir engel yoktur.

Kredide Bir Alt/Üst Limit Var Mı?

Ziraat Bankası yapılandırma limiti olarak bir sınır belirlememiştir. Ziraat Bankası kredi yapılandırma kapsamı 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borçlardır. Bu tarihten sonra borç fazlalaşmışsa bu dikkate alınmayacaktır. Belirlenen bu tarihe kadar olan borçlar için Ziraat Bankası tarafından yapılandırma uygulanacaktır. Bu tarihin yanı sıra herhangi bir kredi limiti mevcut değildir. Borç tutarı ne kadarsa o miktarda kredi alınabilmesi mümkündür.

ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası İban Sorgulama

Ziraat Bankası Ekspertiz Raporu Sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.