Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi başvurusu için gerekli belgeler (evraklar), ihtiyaç kredisi başvurusu ve şartları, kredi hesaplaması, faiz oranları, başvuru kanalları, vade seçenekleri ve konu hakkındaki tüm detayları yazımızdan inceleyebilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi başvurusu evrakları arasında en temel olanı gelir belgesidir. Bu gelir belgesine göre banka kredi alıp alamayacağınıza karar verir. Çekilecek olan kredinin hangisi olduğuna göre gerekli de belgeler değişkenlik gösterebilir. Ziraat Bankası her türlü ihtiyaca göre birbirinden farklı krediler veriyor. Bu krediler bireysel, girişimci ve kurumsal olmak üzere üçe ayrılıyor. Ziraat bankası kredisi ile ihtiyaç duyulan finansal destek sağlanıyor. Bankanın bireysel kredilerinden bazıları ise şu şekildedir:

 • Tüketici kredisi,
 • Birleştiren ihtiyaç kredisi,
 • İmar barışı kredisi,
 • Konut kredisi,
 • Taşıt kredisi.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Bireysel ihtiyaç kredisine nasıl başvurulur sorusunun yanıtı Ziraat Bankası şubelerine gidilmesidir. Ziraat Bankası’nın müşterilerine sunduğu kredilerden en çok tercih edilenlerinden bir tanesi ihtiyaç kredisidir. 60 aya kadar vade seçeneği olan bu kredinin miktarını müşteriler kendileri belirleyebiliyor. Kaç aylık bir taksitlendirme isteniyorsa bu vade seçilirken faiz oranları da göz önüne alınmalıdır. Vade miktarı ile beraber faiz oranın da arttığı unutulmamalıdır.

İhtiyaç kredisine başvurabilmek için başvuru formunun doldurulması gereklidir. Bu forma kişisel bilgiler, istenen kredi ve taksit tutarı açık bir şekilde yazılmalıdır. Son olarak da gerekli olan tüm evraklar ile beraber Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir.

ZİRAAT BANKASI EMEKLİYE KREDİ YAŞ SINIRI KAÇ?
ZİRAAT BANKASI KREDİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredi Kullanma Şartları

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi koşulları arasında 18 yaşından büyük olmak vardır. 18 yaşından küçüklere yasa gereği kredi verilebilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra banka kredi verirken baktığı en önemli şeylerden bir tanesi alınan kredinin geri ödenebilir olup olmadığıdır. Bunun için de kredi çekme talebinde bulunan kişilerin gelirine bakılır. Şayet kişilerin yeterli gelirleri yoksa bu durumunda ipotek ya da kefil talep edilebilir. Borca karşılık ipotek gösterebilen kişilere de rahatlıkla kredi verilebilir.

Kredinin çıkma ihtimali düşük olan kişiler kredi notu düşük olanlardır. Kredi notu daha önceden bankalar ile yapılmış işlemlere göre belirlenir. Şayet ödenmemiş bir borç varsa bu, kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Fakat kredi notu düşük kişiler de ipotek ile kredilerini alabilirler.

İnternet Sitesi Üzerinden Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Bireysel ihtiyaç kredisi başvuru kanallarından birisi de Ziraat Bankası internet şubesidir. Bankaya giderek vakit kaybetmek istemeyen kişiler bankanın internet sayfasına girerek başvuru taleplerini oluşturabilir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Ziraat Bankası internet sitesinin açılması,
 • Ana sayfanın üst kısmında yer alan bireysel yazsının üzerine gelinmesi,
 • Burada yer alan krediler seçeneğinin tıklanması,
 • Açılan sayfadan istenilen kredinin seçilmesi,
 • Krediye başvur linkinin tıklanması ve gerekli bilgilerin doldurulması.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bireysel ihtiyaç başvurusu belgeleri arasında kimlik belgesi yer alıyor. Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi, pasaport gibi kimlik belgesi yerine geçecek bir belgenin olmadığı durumlarda kredi başvurusu da yapılamayacaktır. Bunun yanı sıra şu belgeler de Ziraat Bankası tarafından kredi başvurusunda isteniyor:

 • Başvuru formu,
 • Gelir belgesi.

Bu gelir belgesi çalışma durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin ücretli olarak çalışan kişilerin bordrosunu bankaya sunması gerekiyor. Bu belgelerin yanı sıra Ziraat Bankası gerekli gördüğü durumlarda ipotek ve kefil talep etme hakkına da sahiptir.

ZİRAAT BANKASI İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSUNU BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

Birleştiren ihtiyaç kredisi Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için sunduğu bir yapılandırmadır. Ülkemizde pek çok kişi kredi kartı borçlarını ödeyemediklerinden dolayı büyük mağduriyetler yaşıyor. Bunun önüne de geçilebilmesi için devlet desteği ile beraber Ziraat Bankası borçların kapatılabilmesi adına çözüm sunuyor. Ziraat Bankası kredilerinden birisi olan birleştiren ihtiyaç kredisi ile banka kredi kartı borcunu direkt olarak kapatıyor. Borçlu olan kişiler daha sonrasında farklı taksitlendirme seçeneği ile aldıkları krediyi ödüyor.

Krediyi Kimler Alabilecek?

Birleştiren krediden faydalanacak kişiler kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerdir. Ödenemeyen kredi kartı ister Ziraat Bankası’na ister farklı bir bankaya ait olsun tüm bu borçlar için birleştiren krediden yararlanabilmek mümkündür. Bu kredinin 60 aya kadar vadelendirme seçeneği de mevcuttur. Vade miktarı kişilerin gelirlerine göre belirlenebilir. Uzun sürede krediyi ödemek isteyen kişiler için bu vade olanağı oldukça caziptir. 60 aya kadar olan vade seçeneğinin faiz oranı 1,20’dir. Fakat daha düşük faiz imkanıyla kredi almak istiyorum diyen kişiler de 24 aya kadar olan vadelerden birisini tercih edebilir. Bu vadenin de faiz oranı 1,10’dur.

Kredinin Şartları

Birleştiren krediden faydalanma koşulu borç için banka tarafından takibe alınmamış olmak vardır. Takibe düşmüş borçlar için birleştiren ihtiyaç kredisi verilmemektedir. Fakat eşi takibe düşmüş kişiler yine de bu krediden yararlanabilir. Birleştiren ihtiyaç kredisi, krediyi alan kişinin durumuna göre verilir. Bundan dolayı eşin takip durumu krediyi alma konusunda bir engel değildir. Ayrıca bu kredi 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borçları kapsıyor. Bu tarihten sonra olan borçlar birleştiren ihtiyaç kredisi kapsamına dahil edilmiyor.

Kartı İptal Edeceksiniz

Kredi için kredi kartı iptali şarttır. Ziraat Bankası kredi kartı borçlarının ödenebilmesi için birleştiren ihtiyaç kredisi veriyor. Banka bu krediyi verirken de borcu olan kredi kartının iptal edilmesini şart koşuyor. Ziraat Bankası’na kredi kartı yapılandırması için başvuruda bulunulurken kredi kartının iptal edilmiş olması gereklidir. Bunun için de kartın bulunduğu bankadan iptal edildiğine dair yazı alınmalıdır. Kartsız yapamam diyen kişilerin daha sonrasında kredi kartı alabilmesi de mümkündür. Fakat bunun için Ziraat Bankası’na başvurulması gereklidir. Ziraat Bankası kredi kartı isteyen kişilerin gelir durumlarını inceleyerek kendileri için en uygun limitli kartı önerecektir. Buna göre de kişiler yeni kartlarını alabilecekler.

Taksit Tutarı Nasıl Belirleniyor?

Birleştiren kredi taksit miktarı belirlenirken bazı unsurlar göz önüne alınıyor. Bu tutarın belirlenmesinde en önemli faktör kişilerin gelirleridir. Kişilerin gelir düzeylerine göre ödeyebilecekleri aylık taksit miktarı da belirlenir. Böylece kredi alacak kişilerin ödeyebileceklerinden daha büyük bir borcun altına girmeleri engellenmiş oluyor.

Kredi kartı yapılandırması ödenememiş olan kredi kartı borçlarının kapatılması için düzenlenmiş bir uygulamadır. Fakat bu yapılandırma da bir kredidir. Bundan dolayı ödenmesi şarttır. Ödeme yöntemlerini kişiler kendilerine göre belirleyebiliyor. Fakat bir aylık taksit tutarının aylık gelirin yarısından fazlası olmaması gereklidir. Yani aylık geliri 2500 lira olan kişilerin kredi taksit tutarları 1250 TL’den fazla olamaz. Vade miktarı seçilirken de bunun göz önünde bulundurulması şarttır.

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

Kredi tutarını hesaplama Ziraat Bankası’nda oldukça kolaydır. Ziraat Bankası müşterilerine farklı türlerde krediler sunuyor. Bu krediler ile de kişilerin neye ihtiyaçları varsa onun temin edilmesi sağlanıyor. Örneğin günümüzün en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi otomobillerdir. Fakat fiyatların yüksek olması araçların satın alınmasını da güçleştiriyor. Bunun için Ziraat Bankası taşıt kredisi veriyor.

Ziraat Bankası kredi hesaplamasının yapılabilmesi için ilk olarak hangi kredinin alınacağının karar verilmesi gereklidir. Daha sonrasında bankanın internet sitesi üzerinden bu kredinin sayfası açılmalıdır. Bu ekranın sağ tarafında kredi hesapla seçeneği mevcuttur. Bu linkin tıklanmasının ardından gerekli bilgilerin doldurulması ile beraber hesaplamanın yapılabilmesi mümkündür.

KONUYLA ALAKALI DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası Maaş Avansı Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.