Kredi Sayfam

2020 Yılı Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi 2020 güncel faiz oranlarına, kredi başvuru şartlarına, gerekli evraklara, ihtiyaç kredisi için başvuru yapabileceğiniz kanallara, gerekli kredi puanlarına ve bu kredi türüyle alakalı tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 Yılı Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

İhtiyaç kredisi faiz oranı  kredi hesaplama makineleri ile her zaman doğru bir şekilde sunulur. Bu hesaplamayı yapabilmek için ortalama kredi tutarını girmeniz gerekir. Kredi tutarından sonra vade seçilir. Vade miktarı 12 ay, 24 ay ya da 60 ay olabilir. Daha sonra güncel ihtiyaç kredisinin faiz oranı miktarına göre, size bir hesaplama çıkarılacaktır. Bu hesaplamada detaylı olarak aylık ödemeniz gereken miktara, faize ve diğer detaylara ulaşmanız mümkün olacak.

En Uygun Kredi Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak için kredi notu bankanın dikkat ettiği önemli bir husustur. Belli bir puanın altında olan kredi notuna sahip olan kişilere kredi kullandırılmaz. Kredi notu 1 ile 1.900 arasında yer alan aralıktadır. 1 en riskli puana işaret eder ve 1.900 en iyi puandır. Kredi notu puanlara göre 5 farklı grupta incelenir;

  • En riskli kredi notu,
  • Orta riskli kredi notu,
  • Az riskli kredi notu,
  • İyi kredi notu,
  • Çok iyi kredi notu.

Bu kredi notlarına göre en riskli ve orta riskli kredi grubunun kredi kullanma şansı oldukça düşüktür. Az riskli grubun kefil ya da teminat göstererek kredi kullanma ihtimali bulunmaktadır. İyi ve çok iyi kredi notuna sahip vatandaşların kredi kullanmalarının önünde engel bulunmaz.

En Uygun Krediyi Kullanmak için Gelir Miktarı Ne Olmalı?

Kredi kullanmak için gelir miktarı kullanmak istediğiniz kredi miktarı ile doğru orantılıdır. Örneğin bin TL’lik bir kredi kullanmak isteyen kişinin gelir miktarı 500 TL olursa, banka doğal olarak kredi kullandırmaz. Fakat geliri 10 bin TL olan bir kişinin bin TL miktarında kredi kullanmak istemesi banka için problem teşkil etmez. Genellikle bankalar kural olarak aylık taksit ödeme miktarının 2 katı fazla gelir olması talebinde bulunmaktadır. Başka krediler de kullanıyorsanız, kullanmış olduğunuz diğer kredi miktarları da eklenerek hesaplama yapılır.

En Uygun Krediyi Almak için Yeterine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Kredi kullanmak için şartlar yerine getirmeden kredi kullanmak mümkün değildir. Kredi kullanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar arasında;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Kredi geçmişinizin olumsuz olmaması (Bunun için kredilerinizi zamanında ödemiş olmanız ve daha önce yasal takip sürecine düşmemiş olmanız gerekir)
  • İpotek verilmiş olması halinde eş rızasının alınmış olması, (Aile konutu olarak görülen konutlarda geçerli olan bir durumdur. Eş rızası bankaya yazılı olarak beyan edilir.)
  • Göstermiş olduğunuz gelirin resmi geçerliliği olması ve belge ile kanıtlanması, (Belgelerin kanıtlanabilmesi için mühürlü, imzalı ve kaşeli olması gerekir.)
  • Aile gelirini kendi gelirinizin içine dahil etmemeniz yer alır.

Yukarıda sayılan yerine getirilmesi gereken şartlar bütün bankalarda geçerlidir.

En Uygun Krediyi Kullanmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kullanmak için gereken evraklar kredi başvurusunda bulunmadan önce eksiksiz olarak tamamlanmalı ve bankaya sunulmalıdır. Kredi kullanmak için tamamlanması gereken belgeler arasında;

  • Özel sektör çalışanı ve kamu çalışanı için maaş bordrosu, emekli için emekli aylık dökümü, vergi levhalı için güncel olan vergi levhası,
  • SGK dökümü,
  • İkamet belgesi,
  • İmza sirküler,
  • Tapu fotokopisi,
  • Varsa ek gelir belgesi,
  • Bilanço ve gelir tablosu,
  • Oda kayıt belgesi yer alır.

İhtiyaç kredisinin faiz oranı bütçenize uygun olması halinde bu belgeleri profilinize göre tamamlamanız gerekmektedir. Özek sektör çalışanı, kamu çalışanı, emekli ya da vergi levhalı iseniz tamamlamanız gereken evraklar değişim gösterecektir. Ziraat Bankası kredi başvurusu için gerekli evraklar yazımızdan da detayları inceleyebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi nedir diye merak edenler için açıklayalım: Bu kredi türü, kısa vadeli olur ve genelde düşük miktarlı nakit ihtiyaçlarının giderilmesi için iyidir. Bankaların internet bankacılığı aracılığı ile ya da online olarak işlem yaparak kredi başvurusunda bulunmanız mümkündür. Tüm bireysel ihtiyaçlar ihtiyaç kredisi kapsamında giderilebilir. Ziraat Bankası’nda vatandaşların 60 aya kadar vade yapma imkanı bulunur. Bu kredi türü esnek ödeme yapısına sahip olduğundan ödeme yaparken zorlanmazsınız. Kredi kullanmak içn şahsi ve maddi teminat alınır. Kredi kullanmanız halinde kredi vade süresi boyunca hayat sigortası alınır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi için Başvuru Kanalları Nelerdir?

Kredi için başvuru kanalları farklılık gösterir. Sizin için en uygun yöntemi tercih ederek hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunmanız mümkün. Kredi başvurusunda bulunmak için başvuru kanalları arasında;

  • Ziraat bankası şubeleri,
  • Ziraat bankası resmi web sitesi,
  • Ziraat mobil uygulaması,
  • Ziraat bankası internet şubesi,
  • Size en yakın Ziraat Bankası ATMsi,
  • Çağrı merkezi yer alır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Hesaplama

Kredi faiz oranı hesaplama araçları sayesinde krediyi kullanmadan önce sizin için örnek ödeme planı oluşturabilir ve bütçenizi bu plana göre düzenleyebilirsiniz. Ziraat Bankası’nda tüketici ürün paketi kapsamında, 9 bin TL kredi kullandığınızı var sayalım. Bu kredinin 60 ay vade ile kullanılması halinde, mevcut faiz oranı %1,53 üzerinden hesaplama yapılacaktır. Bu da aylık taksit tutarının 248 TL olması anlamına gelir. %1,53 faiz oranı şu an geçerli olan faiz oranı olduğundan, güncel faiz oranlarını resmi web sitesinden takip etmek gerekir. Bu oran düşebilir ya da yükselebilir. Kullanmak istediğiniz kredinin yıllık maliyet oranı yüzde 24 küsür olacaktır. İhtiyaç kredisinin faiz oranı hesaplarken siz de tutar ve vade üzerinde değişiklikler yaparak kendinize ödeme planı çıkartabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi faiz oranları yazımızdan konu hakkında ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU

Kimler En Uygun Krediyi Çekebilir?

Uygun kredi çekmek paraya ihtiyaç duyan herkes tarafından yapılabilir. Fakat ne yazık ki bankalar herkesin kredi başvurusunu onaylamaz. Kredi çıkmasında en önemli etken, daha öncede bahsettiğimiz gibi kredi notudur. Kredi notuna kredi puanı ya da kredi skoru da denmektedir. Özünde hepsi aynı terimi karşılar. Kredi notu ile sizin şu ana kadar ödeme alışkanlıklarınız belirlenmiş olur.

Bu not ile banka sizin daha önceden kullandığınız kredi limitlerini, ödeme yöntemlerinizi ve yasal takip sürecine düştüyseniz yasal takip sürecine düşmenizi görmüş olur. Kredisini zamanında ödemeyen, ödemeleri geciktiren, sürekli kredi kullanma talebinde bulunan bir müşteri profiline sahip iseniz, kredi puanınız düşük olur. Bu da bankaların size kredi kullandırmaması anlamına gelir. Ziraa

En Uygun İhtiyaç Kredi Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi çeşitleri farklılık göstermektedir. Farklı ihtiyaçlarınıza göre özel olarak tasarlanmış kredilerden faydalanmanız mümkün. Bayram dönemlerinde nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bayram kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bu kredi ile bayramlıklar alarak sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Sağlık kredisi diğer ihtiyaç kredisi türüdür. Acil sağlık giderleri için bu kredi vatandaşlara adeta ilaç olmaktadır.

Tatil kredisi kullanarak, biraz kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırabilir, bunu yaparken nakit para konusunda endişelenmek zorunda kalmazsınız. Eğitim kredisi en çok kullanılan ihtiyaç kredileri arasında yer almaktadır. Çocuğunuzun okul harcını yatırmakta zorlanıyorsanız eğitim kredisi size çok iyi gelecek. Son olarak eşya kredisi ile yepyeni eşyalar alabilirsiniz. Beyaz eşya, akıllı telefon, mobilya en çok satın alınan eşyalardandır.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR:

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası Maaş Avansı

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.