Kredi Sayfam

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama ve Öğrenme Nereden, Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası iban numarası sorgulama, öğrenme işlemleri; müşteri no, şube kodu, ek no bilgileri, iban doğrulama, iban hesaplama gibi Ziraat Bankasıyla alakalı işlerinizin detaylarını en kapsamlı anlatımla yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama ve Öğrenme Nereden, Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası müşterileri, kendi hesaplarına ait IBAN numarası sorgulaması yapmak için bankanın internet sitesini kullanabilirler. Türkiye’nin en önemli kamu bankalarından birisi olan Ziraat Bankası, müşterilerine sunmuş olduğu avantajlarla onları rahat ettirmek için elinden geleni yapıyor! Dijital bankacılık alanında çağın gereklerini fazlası ile yerine getiren Ziraat Bankası, dünya standartları çerçevesinde en yüksekte olan hizmetlerini de müşterilerine sunmakta geri kalmıyor.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Nedir?

Banka müşterilerinin sahip olduğu IBAN numaraları, kişilerin banka hesaplarıyla ilişkilendirilmiş olan numaralardır. Özellikle havale ya da EFT işlerinde sıkça kullanılan Ziraat Bankası IBAN numaraları;

 • Ülke kodu,
 • Kontrol basamakları,
 • 5 haneli olan banka kodu,
 • Reverz alına bir hane kodu,
 • 16 hanelik hesap kodu,

Gibi kodlardan oluşmaktadır. Bu kodlar aynı zamanda kişilerin hangi ülkede hesabı var anlamaya ve güvenilir bankacılık hizmeti sunmaya yarayan kodlardır.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Hesaplama

Banka IBAN numarasını hesaplamak isteyen kişiler, bankanın resmi internet adresi olan https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bankamiz/MusteriIliskileri/Pages/IBANHesaplama.aspx bağlantısından Ziraat Bankası IBAN hesaplama sayfasına kolaylıkla ulaşabilirler. Açılan bu sayfada kişilerden istenilecek olan bilgiler şunlardır;

 • Şube kodu ya da bankanın şube ismi,
 • Kişiye ait müşteri numarası,
 • Ek No,

Gibi bilgiler gelen sayfada beyan edildikten sonra kişiler IBAN sorgulamalarını kolaylıkla yapabilirler. IBAN hesaplama işlemleri için online sistemi kullanmak istemeyen Ziraat Bankası müşterileri, bankaya ait müşteri temsilcilerine ulaşarak ya da Ziraat Bankası şubelerine bizzat giderek Ziraat Bankası hesaplarına ait IBAN numaralarını kolaylıkla ve doğrudan öğrenebilmektedirler.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Hesaplama; Şube Kodu Nedir?

Şube kodu, IBAN numarası hesaplama işlemleri yapılırken sorgulama sayfasında beyan edilmesi gereken önemli bilgilerden bir tanesidir. Buna göre Ziraat Bankası şube kodu; Ziraat Bankası müşterilerinin kart hesap numaralarında yer alan ilk dört haneli koddur.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Hesaplama; Müşteri No Nedir?

Müşteri numarası, numarası hesaplama işlemleri yapılırken sorgulama sayfasında beyan edilmesi gereken önemli diğer bilgilerden bir tanesidir. Buna göre Ziraat Bankası müşteri no; Ziraat Bankası müşterilerinin hesap numaralarında yazan ve ilk 4 haneden sonra gelen 8 haneli koddur.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Hesaplama; Ek No Nedir?

Ziraat Bankası ek no, numarası hesaplama işlemleri yapılırken sorgulama sayfasında beyan edilmesi gereken sonuncu ve önemli bilgilerden bir tanesidir. Buna göre banka ek no; Ziraat Bankası müşterilerinin hesap numaralarında yazan ve hesabın son dört hanesinde yazan numaradır. Buna göre ek numaralar;

 • 5001 ya da,
 • 5002 olmalıdır.

Ziraat Bankası IBAN Öğrenme

Ziraat Bankası IBAN öğrenme işlemleri yapılırken kişilerin edinmeleri gereken bilgiler yukarıda verildiği gibidir. Buna göre öncelikle IBAN öğrenmek isteyen kişilerin sırasıyla yapması gereken işlemler yukarıda verilen numaraları aşağıda verilen sıralamaktır.

Ziraat Bankası Kart Numarasından Ziraat Müşteri Numarasını Nasıl Öğrenirim?

Banka kart numarasından müşteri numarasını öğrenmek isteyen kişiler, için dikkat edilmesi gereken en önemli durum yukarıda verilen sıralamayı öğrenmektir. Buna göre Ziraat Bankası kart numarası 2222777777775001 olan birisinin Ziraat Bankası müşteri numarası ilk dört numaradan sonra gelen 8 haneli 77777777 numarasıdır.

Ziraat Bankası Kart Numarasından Ziraat Bankası Şube Kodunu Nasıl Öğrenirim?

Ziraat Bankası kart numarasından banka şube kodunu öğrenmek isteyen kişiler, 2222777777775001 sayılı kart numaralarının ilk dört haneli olan 2222 sayısı, kişilere banka şube kodu numarasını veren numaralardır.

Ziraat Bankası Kart Numarasından Ziraat Bankası Ek Noyu Nasıl Öğrenirim?

Ziraat Bankası kart numarasından ek noyu öğrenmek isteyen kişiler, 2222777777775001 sayılı kart numaralarının son dört haneli olan 5001 koduna bakmalıdırlar. Kartta verilen bu son dört hane Ziraat Bankası ek noyu veren numaralardır.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Pek çok banka işlemlerini halletmeye yarayan ve kişilerin banka hesaplarını koruyan IBAN numaraları 26 hanelidir. IBAN numarası olmadan banka hesaplarına dair hiçbir veriye kişiler ulaşamazlar. Bu yüzden Ziraat Bankası müşterisi olan kişilerin bir an önce Ziraat Bankası IBAN numarasını öğrenmeleri gerekir.

Ziraat Bankası IBAN Numarası ile Neler Yapılabilir?

IBAN numaraları kişilerin hesaplarını koruma ve aynı zamanda hesap işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için geliştirilen numaralardır. Ülkelere göre farklılık gösteren IBAN numaraları, ülkemizde de farklı işlemlerde kullanılabilmektedir. Buna göre IBAN numarasının kullanıldığı hesap işlemleri kısaca şunlardır;

 • Bankalar arası hesap işlemleri,
 • Anında para transferleri,
 • EFT işlemleri,
 • Havale işlemleri

Gibi işlemler, IBAN numarası bilindiğinde daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

IBAN Numarası Neden Gereklidir?

Aynı parmak izleri gibi banka IBAN numaraları da kişilere özgüdür. Bankaların müşterileri için özel olarak sisteme giriş yaptığı bu numaralar olmadan hesap işlemleri yapılamaz. Diğer bir yandan diğer kişilerin banka hesapları ile yapılan işlemlerde arada köprü gören IBAN numaraları sayesinde kolaylıkla hesap işlemleri ve para transferleri yapılabilmektedir. Özellikle para transferinde oldukça büyük kolaylık sağlayan IBAN numaraları bilindiği takdirde hesap işlemleri kısa bir süre içinde gerçekleşecektir. IBAN numarasının gerekliliği konusunda hem fikir olan tüm banka hesap uzmanları, aynı zamanda IBAN bilgilerinin paylaşılmamasından yana taraftar olduklarını da açıkça belirtmişlerdir. Kişilerin hesaplarına direk erişim sağlayan IBAN numaraları gerekli gereksiz her yerde kullanılmaması gereken oldukça mühim numaralardır. Bu yüzden kişilerin dikkat etmeleri gereken diğer önemli bir konu da IBAN numaralarının güvenliğini sağlamaktır.

IBAN Doğrulama İşlemi Nedir?

Bir IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğunu belirlemeye yarayan IBAN doğrulama işlemleri, Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sistemi ile yapılmaktadır. Genellikle karşı tarafın IBAN numaralarını doğrulamak isteyen kişiler bu sayede;

 • IBAN numarası hesabının kime ait olduğunu,
 • IBAN numarasının geçerli olup olmadığını,
 • IBAN numarasının hangi ülkeye ait olduğunu,
 • Yurt dışı IBAN numarasının kime ait olduğunu,

Rahatlıkla sorgulayabilirler. Böylelikle kişilerin mağduriyet yaşamalarını büyük ölçüde engelleyen bu sistem ülkemizde Türkiye Bankalar Birliği tarafından sağlanmaktadır.

IBAN Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından sağlanan IBAN Kodu Doğrulama Sistemi, Türkiye Bankalar Birliği resmi internet adresi üzerinden rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Vatandaşların aklında şüphe kalmaması ve olası bir mağduriyetin yaşanmaması için kurulan IBAN doğrulama sorgulaması Türkiye Bankalar Birliği resmi internet adresi üzerinden şu şekilde yapılmaktadır;

 • IBAN numarası doğrulama işlemi yapacak olan kişiler, Türkiye Bankalar Birliği resmi internet adresi olan https://www.tbb.org.tr/ibanprog/ibanhesaplama_pencere_yenilayout2.asp internet sayfasına giriş yaparlar.
 • Ekranda yer alan “Herhangi bir IBAN Kodunun Doğruluğunu Kontrol Eder” başlığı altında yer alan “IBAN Kodu” kısmına doğrulanmak istenilen banka IBAN kodu yazılır.
 • İlgili boş alan doldurulduktan sonra hemen altında yer alan “Kontrol Et” kısmı tıklanarak IBAN numarası doğrulama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Yukarıda verilen talimatlara eksiksiz bir şekilde uyan kişiler, IBAN sorgulama işlemlerini başarılı bir şekilde halletmiş olurlar. Günümüzün gereklerinden birisi olan banka hesapları için hayati derece önem taşıyan IBAN numaraları, hesap işlemleri yapılırken müşterilere rahatlık sağlayan önemli numaralardır.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.