Kredi Sayfam

Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası GSS borç sorgulama işlemini nereden, nasıl yapabilirsiniz? ATM’den, internetten TC kimlik no ile GSS borcu ödenebilir mi? GSS prim affı ve borç yapılandırma ile alakalı detaylar ve Ziraat Bankası üzerinden borç ödeme işlemi hakkında ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

GSS borcu sorgulama yöntemleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ziyaret etmek vardır. Genel Sağlık Sigortası yani GSS 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Çalışan kişilere BAĞKUR ya da Emekli Sandığı sağlık güvencesi sağlıyor. Fakat önceki tarihte çalışmayan kişilerin herhangi bir sağlık güvencesi yoktu. Bu da büyük mağduriyetlerin yaşanmasına yol açtı. Bundan dolayı da GSS uygulaması başlatıldı.

Bu uygulama ile beraber çalışmayan kişiler de sağlık hizmetlerinden devlet desteği ile yararlanabiliyor. Bu yalnızca çalışmayan kişileri değil onların ailelerini de kapsayan bir uygulama. Çalışan kişilerin sigortalı olmasının yanı sıra çalışmayan kişiler de sağlık güvencesi kapsamına alındı böylece de tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi sağlandı. Bu uygulamaya dair bilinmek istenen ne varsa Ziraat Bankası GSS borç sorgulama ile öğrenilebilir.

GSS Borcu Nedir?

GSS borcu anlamının ne olduğu insanların akıllarının karışmasına neden olabiliyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek adına herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmak şarttır. Çalışan kişilerin bu prim borçlarını çalıştıkları kurumlar öder. Fakat çalışamayan bir kişinin GSS primini kendisi yatırmak durumundadır. Bu borcu yatırması gerekli olan kişiler şunlardır:

  • Okumayanlar için 18 yaşından büyük kişiler,
  • Liseye gidenler için 20 yaşından büyük kişiler,
  • Üniversiteye gidenler için 25 yaşından büyük kişiler.

Bu kişilerin dışında yer alanların gelir testi yaptırması şarttır. Bu gelir testine göre ödenmesi gereken prim tutarı belirlenir. Bu ücret ödenmek zorundadır. GSS primini ödemeyen kişiler borçlu konumuna düşeceklerdir. Bu da sağlık hizmetlerinden yararlanamamak anlamına gelir.

TC Kimlik No İle GSS Borcu Öğren

GSS borcunu kimlik belgesi ile öğrenmek isteyen kişiler internet üzerinden borç sorgulamalarını gerçekleştirebilir. Bunun için yapılması gereken şey e devlet sayfası açılmasıdır. Daha sonrasında TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. E devlet şifresi olmayan kişiler de sisteme internet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı gibi alternatif yöntemler ile girebilir. Bu sistem üzerinden de Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranı açılmalıdır. Bu ekran üzerinden gerekli sorgulamaların yapılabilmesi mümkündür.

E-DEVLET GSS BORÇ SORGULAMASI

GSS Borçları Nereye Ödenir?

GSS prim borcu ödeme işlemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılabilir. GSS primleri sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için yatırılması gerekli olan ücretlerdir. 6 aydan fazla borcu olanların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi mümkün değildir. Bundan dolayı GSS borcunun ne kadar olduğu e devlet ya da Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla öğrenilmeli ve bu borcun ödeme işlemi gerçekleştirilmelidir. Borç ödemelerinin yapılabilmesi için Ziraat Bankası şubelerine gelinmesi yeterlidir.

GSS Prim Borcu ATM’den Ödenir Mi?

GSS borcunu ATM’lerden ödeme işleminin yapılabilmesi de söz konusudur. Gişede sıra beklemek istemeyen kişiler Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden de prim borçlarını ödeyebilir. Bunun için ilk olarak kurum ödemeleri sayfasına girilmesi gereklidir. Daha sonrasında açılan ekrandan SGK seçilmelidir. Son olarak GSS borcu ödeme seçeneğinin tıklanması ile beraber ödemenin hızlı bir şekilde yapılabilmesi mümkündür.

İnternetten GSS Prim Borcu Nasıl Ödeniyor?

GSS borcunu online ödeme işlemi de ödeme seçeneklerinden bir diğeridir. GSS borçlarının ödenebilmesi için çeşitli yollar vardır. Bu yollardan bir tanesi SGK bir diğeri ise Ziraat Bankası’dır. Fakat bu kurumlar genel itibariyle kalabalık olan yerlerdir. Bundan dolayı Ziraat Bankası GSS borç ödemesinin yanı sıra internet üzerinden de hızlı bir şekilde borç kapatma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasına gidilmelidir. Daha sonrasında ise online tahsilat ekranı açılmalıdır. Açılan sitede GSS prim borcu seçeneği yer almaktadır. Bu seçenek ile ilk olarak borç sorgulaması gerçekleştirilmesi gereklidir. Sorgulama işleminin ardından borç ödeme sayfası açılacaktır. Bu sayfadan da kredi kartı kullanılarak borç ödeme işlemi yapılabilir.

GSS Prim Affı Kimleri Kapsıyor?

GSS prim affından yararlanma şartı daha önce hiç gelir testi yaptırılmamış olmasıdır. GSS uygulaması 2012 yılında başladı. Bu tarihten sonra bir kurumda çalışmayan ve sağlık güvencesi olmayan kişiler GSS sistemine dahil olabildi. Genel Sağlık Sigortası’na kayıt yaptırabilmek için ilk olarak gelir testi yaptırılması gereklidir. Bu gelir testinin sonucuna göre ödenmesi gereken prim miktarı belirlenir. Kişilerin ödeyebileceklerinden daha fazlası GSS için istenmez. Bundan dolayı da gelir testi şarttır. Bu testi 2012 yılından itibaren hiç yaptırmamış olan kişiler de aftan yararlanabilme şansı buldular. Bu durum da pek çok kişiyi borç ödeme yükünden kurtardı. Fakat aftan yararlanılmış olsa bile sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için GSS priminin ödenmesine başlanmalıdır.

GSS Borç Yapılandırma İşlemi Nedir?

GSS borç yapılandırması ile borçların azaltılması ya da silinmesi söz konusu olabilir. GSS prim miktarının ne kadar olacağının belirlenebilmesi için gelir testi yapılır. Bu testi yaptırmamış olan kişilere en yüksek prim üzerinden borç çıkartılır. Daha sonrasında bu gelir testinin yapılması ile beraber var gözüken borçta yapılandırmaya gidilebiliyor. Bu yapılandırmadan faydalanabilmek için kişilerin ilk olarak gelir testi yaptırması gerekiyor. Bu gelir testinin de yapılabilmesi için de kişiler ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmelidir. Bu vakfa gelir testi başvurusu yapabilmek mümkündür. Ardından bu testin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi ile beraber yapılandırma işlemi de gerçekleştirilebilir.

Genel Sağlık Sigortası Borcunu Nasıl Silebilirim?

GSS prim borcu sildirme bazı durumlarda söz konusu olabilir. Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemekte güçlük çeken pek çok vatandaş mevcuttur. Bu durum da sağlık hizmetlerinden yararlanılamaması adına büyük mağduriyet yaratıyor. Geliri GSS primini ödemeye müsait olmayan kişiler için de borç silinmesi gündeme gelebiliyor. Bu borcunu sildirmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gerekir. Daha sonra bu başvuru değerlendirmeye alınır. Başvuru kabul edilmesinin ardında da itiraz dilekçesi yazılması istenir. Bu dilekçe SGK’ya teslim edilir. SGK’nın da bu itirazı kabul etmesinin ardından borç silme işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra GSS prim borcunun taksitle ödenmesi de söz konusudur. Borcu olan kişiler 18 aya varan taksitli ödeme yöntemlerinden birisini tercih edebilir.

İşten Ayrılınca Kaç Gün Daha Sağlık Sigortanız Olur?

İşten ayrılmalarda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmek için bazı şartlar vardır. Bir kişinin 1 yıl içerisinde 90 günlük primi yatmış ise işten ayrılması ya da işten çıkarılması durumunda 100 boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir. Fakat 90 günlük primi yatmamış olanların 10 gün içerisinde sağlık hizmetlerinden faydalanması sonlanacaktır.

SSK Prim Borcu Sorgulama

4A hizmet dökümü ile SSK prim borcunun olup olmadığının öğrenilmesi mümkündür. Ziraat Bankası GSS borç sorgulamasının yanı sıra SSK’lı çalışanların da borçlarını öğrenmeleri hem sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek hem de emekli olabilmek için oldukça önemlidir. SSK prim borcunun öğrenilebilmesi için de Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilebilir. Fakat bu kurumda sıra beklemek istemiyorum diyen kişiler de e devlet’i tercih edebilir. E devlet sistemine giriş yapılmasının ardından SGK 4A Hizmet Dökümü sayfası açılmalıdır. Bu sayfa üzerinden hizmet dökümüne ulaşılabilmesi mümkündür. Hizmet dökümünde de prim borcunun olup olmadığına dair bilgi yer almaktadır.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

Ziraat Bankası Kredi Kartı Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.