Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Ekspertiz Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ekspertiz raporu sorgulama nereden, nasıl yapılır? Rapor almak için gerekli belgeler nelerdir, nelere dikkat edilmelidir? Ekspertiz rapor süresi dolunca ne yapılmalıdır, ekspertiz ücreti ne kadar? Konu hakkında sorularınızın cevapları yazımızda yer almaktadır.

Ziraat Bankası Ekspertiz Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ekspertiz raporu sorgulamasının nasıl yapılacağı rapor süresinin ne zaman dolacağının öğrenilmesi açısından önemlidir. Ekspertiz raporu bir gayrimenkulün gerçek değerinin bulunabilmesi için tutulur. Bir konut satın alınırken ya da satılırken o konutun esas değerinin ne kadar olduğu satış için oldukça önemlidir. Bu ederin de uzman kişi yani ekspertiz tarafından belirlenmesi oluşabilecek haksız kazançların önüne geçecektir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın konut kredisine başvururken de bu rapor şarttır. Bundan dolayı Ziraat Bankası ekspertiz raporu hazırlayarak kişilerin alacakları konutun değerinin gerçekte ne kadar olduğunu söylemektedir.

Ekspertiz Raporu Almak İçin Gereken Belgeler

Ekspertiz raporu için istenen evraklar Ziraat Bankası şubelerine eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Ziraat Bankası konut kredisi verirken kredi alınmasına neden olan konutun değerinin öğrenilebilmesi adına ekspertiz raporu talep eder. Bu rapora göre de verilecek olan kredinin miktarı belirlenir. Ekspertiz raporunun alınabilmesi için de gerekli olan evraklar şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Gelir belgesi (serbest meslekte çalışanlar için vergi levhası)
 • İkametgah belgesi.

İkametgah belgesi olmayan kişiler bunun yerine kendi adlarında düzenlenmiş elektrik, doğalgaz ya da telefon faturalarından birisini de kullanabilir. Bu belgelerin tam olarak teslim edilmesinin ardından rapor alınabilir.

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Süresi Dolunca Ne Yapılmalı?

Ekspertiz raporu süresinin dolması durumunda konut kredisinin alınabilmesi için bu raporun güncellenmesi istenir. Ekspertiz raporu süresinin ne zaman dolacağına dair net bir açıklama yoktur. Fakat genel olarak 6 ay ya da 1 yıl sonunda bu raporun süresi dolmuş olarak kabul edilir. Böyle bir durumda yapılması gereken şey de yeniden rapor çıkarılmasıdır.

Ziraat Bankası da konut kredisini verebilmek için güncel ekspertiz raporlarını tercih edeler. Yani konut kredisine konu olan gayrimenkul için daha önceden tutulmuş bir ekspertiz raporu olsa dahi Ziraat Bankası yeniden ekspertiz göndererek yeni rapor tutma talebinde bulunabilir.

Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ekspertiz raporunun önemli noktalarına dikkat edilmesi alınacak krediyi de etkileyecektir. Bundan dolayı hazırlanan rapor konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Örneğin bankanın konut kredisi vermek için ekspertiz raporundaki değerlendirmenin neye göre yapıldığının muhakkak bilinmesi gereklidir. Ziraat Bankası tarafından gönderilecek olan ekspertiz bazı hususları göz önüne alarak değerlendirmesini yapar. Binanın ederinin belirlenmesi için dikkate alınacak olan faktörlerden bazıları şu şekildedir:

 • Binin açık adresi,
 • Binanın kaç yaşında olduğu,
 • Binanın kaç katlı olduğu,
 • Gayrimenkulün fiziki durumu,
 • Krediye konut olan yerin imar durumu.

SPK Lisanslı Eksperler İle Çalışın

SPK lisanslı olan eksperlerin tercih edilmesi gereklidir. Bir bankanın tarafsız bir şekilde değerlendirme yapabilmesi için yasa gereğince tarafsız gayrimenkul şirketleri ile anlaşması zorunludur. Bu konutun gerçek değerinin bilinebilmesi için oldukça önemli bir konudur. Bir bankanın çalışanı evin değerini belirleyemez. Eve değer biçecek olan kişilerin lisanslı bir konut değerlendirme uzmanı olması şarttır.

Bunun yanı sıra lisanslı gayrimenkul değerlendirme uzmanı da bankalar adına ekspertizlik yapabilmektedir. Fakat bu uzmanların dışındaki kişilerin tuttuğu raporlar bankaların lehlerine olabilir. Bu durum da konutun değerinin normalinden çok daha düşük çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı da konutun değerlendirmesi için gelen ekspertizlerin lisanslı olup olmadığı kesin olarak öğrenilmelidir.

SPK LİSANSLI EKSPERTİZLER

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Kaç günde ekspertiz raporu hazırlanır sorusunun yanıtı bankanın ya da ekspertiz şirketlerinin yoğunluğuna göre değişebilir. Ziraat Bankası’na konut kredisi için başvurulduğu zaman banka ilk olarak krediye konu olan konutun değerini öğrenebilmek için ekspertiz gönderir. Bu ekspertiz ücreti de kredi başvurusunda bulunan kişilerden talep edilir.

Bu ücretin ödenmesinin ardından banka tarafından konutun olduğu yere ekspertiz gönderilir. Yapılan incelemenin sonra da Ziraat Bankası ekspertiz raporu hazırlanır. Bu hazırlanan raporda konutun değeri ne kadar olarak belirlenmişse ona göre de kredinin miktarı tespit edilir. Bu işlem oldukça kısa sürer. Bazı istisnalar bu sürecin uzamasına yol açsa da genel itibariyle 2 iş günü içerisinde ekspertiz raporu hazırlanarak bankaya teslim edilir.

Ekspertiz Talep İşlemleri

Ekspertiz talep etme yöntemleri arasında Ziraat Bankası şubesine gitmek vardır. Banka şubelerine giderek konut kredisi başvurusu yapılacağı esnada ekspertiz talep işlemleri de gerçekleştirilir. Bu talebin ardından da ekspertiz konuta giderek incelemesini yapar ve raporunu oluşturur. Fakat bankaya gitmeden de ekspertiz talep etme işleminin yapılabilmesi mümkündür. Bunun için ilk olarak Ziraat Bankası’nın ekspertiz sayfası açılmalıdır. Bu sayfa üzerinden kimlik numarası, firma adı ve parola ile sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme girilmesinin ardından ekspertiz talep işlemleri gerçekleştirilebilir.

2019 Ekspertiz Ücreti

Ziraat Bankası 2019 ekspertiz ücretinin ne kadar olacağı da açıklandı. Ziraat Bankası’ndan konut kredisi alınabilmesi için ekspertiz raporunun olması şarttır. Bu rapor konutun değerini buna bağlı olarak da verilecek olan kredinin miktarını belirleyecektir. Konutun gerçek ederinin ne kadar olduğunun belirlenebilmesi için de tarafsız kişiler tarafından inleme yapılmalıdır. Bundan dolayı Ziraat Bankası ekspertiz ücretlerini müşterilerinden talep etmektedir. Her bankanın ekspertiz ücretleri farklıdır. Bu ekspertiz ücretleri de bir takım faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Fakat Ziraat Bankası’nın eksperiz ücreti diğer bankalara daha hesaplıdır. Ziraat Bankası’nın ekspertiz ücreti olarak talep ettiği miktar 445 liradan başlamaktadır.

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Yanlışsa Ne Yapılır?

Ekspertiz raporuna itiraz hakkı, raporun yanlış tutulduğu durumlarda kişilere tanınır. Konut kredisi alabilmek için bankalara sunulan eksperiz raporunda konutun gerçek ederi çeşitli faktöre bakılarak bulunur. Bir konutun değerini belirlenirken eksperler çevrede olan diğer konutlarında fiyatlarına bakarak karşılaştırma yapar. Ancak bazı durumlarda tutulan bu raporlarda yanlışlıklar olabiliyor. Bunun için de raporun iptal edilmesi istenebiliyor.

Ziraat Bankası müşterileri eksperin tutuğu raporun yanlış olduğunu düşündükleri durumlarda Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunması gerekiyor. Hakem heyetinin incelemesinin ardından bu raporun iptal edilmesi söz konu olabiliyor.

Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolu

Konutun gerçek değerini bulma yöntemleri mevcuttur. Kredi başvurusu için ekspertiz bu değeri bulur. Fakat kişiler bir ev satın almak istediklerinde o evin gerçekte ne kadar olduğunu farklı yöntemler kullanarak bulabilir. Bu yollardan en çok tercih edileni benzer evlerin bedellerinin ne kadar olduğunun bakılmasıdır. Konutun etrafındaki evlerin ücretleri satın alınmak istenen konutunda değeri hakkında fikir verecektir. Bunun yanı sıra aylık kira bedeline göre de hesaplama yapılabilmesi mümkündür.

Konuta Ek Değer Katan Özellikler

Konutun ederini arttıran özelliklerin neler olduğu konut alırken ya da satarken oldukça önemlidir. Bir konutu değerli kılan önemli faktörlerden bir tanesi evin bulunduğu yerdir. Merkezi bir konuma sahip olan konutların değerleri de artacaktır. Bunun yanı sıra ulaşım da konut değerini arttıran etkenlerdendir. Bu özelliklerin dışında şu faktörler de konutun ederinin artmasını sağlar:

 • Binanın yaşının genç olması,
 • Dairenin baktığı cephenin açık ve manzaraya sahip olması,
 • Binaya ait otoparkın olması,
 • Ortak kullanım alanlarının olması.

Ayrıca Ziraat Bankası ekspertiz raporunu da etkileyecek olan unsurlardan bir diğeri dairenin ara katta olmasıdır. Çatı katı ya da giriş katların değerleri diğerlerine göre biraz daha düşük olabilir.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR:

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.