Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali için hangi kanalları kullanabileceğinizi, sistem sorgulamasını, otomatik BES iptalinin nasıl yapılacağını, bireysel emeklilikten ayrılmak için gerekli telefon numarasını, hak kazanmadan ayrılma durumunda elinize geçecek para miktarını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali son dönemin en önemli konularından bir tanesi oldu. Bunun da temel nedeni pek çok kurumun çalışanlarını otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES’e üye yapmasıdır. 50’den fazla çalışanı olan şirketler her bir çalışanını BES üyesi yapmaya başladı. Zorunlu BES üyeliği olarak da adlandırılan bu uygulama geliri düşük olan pek çok kişinin de mağdur olmasına yol açtı. Bunların yanı sıra kendi isteği ile bir Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemine kaydolan kişiler de bu uygulamadan çıkma talebinde bulunabiliyor. Bireysel emekliliğin iptali de oldukça basittir. Farklı kanallar kullanılarak yapılabilecek iptal işlemleri ile kişiler bu sistemden çıkabilir.

Ziraat Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi 2013 yılında uygulamaya sokulmuş ve vatandaşların emekli olmalarının ardından daha rahat bir hayat sürebilmelerini sağlamak için başlatılmıştır. Kişiler çalışma hayatlarını noktalayıp emekli olduktan sonra emekli maaşı hakkı kazanır. Fakat birçok kişiye bu maaş yeterli gelmeyebilir. Bundan dolayı da insanlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne başvuruyor. Bu sistem ile kişiler ufak miktarda yatırımlar yapıyor. Bu sisteme yalnızca sigortalı çalışanlar değil tüm vatandaşlar katılabiliyor. Kişiler kendilerini sisteme dahil etmenin yanı sıra eşlerinin ve çocuklarının da bu sistemden faydalanmasını sağlayabiliyor. Zaman içerisinde kişilerin yatırımları ile biriken bu paralar emekliliğin ardından maaş şeklinde çekiliyor.

Bireysel Emeklilik Şartları

Ziraat Bankası BES koşulları arasında yalnızca 18 yaşından büyük olmak vardır. 18 yaşından büyük ister memur ister ev hanımı isterse de işçi olsun her vatandaş Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olabilir. Bunun yanı sıra bu sistem kapsamına giren kişilerin her ay düzenli olarak banka hesaplarına para aktarmaları da gerekiyor. Her ay bireysel emeklilik için verilmesi gereken tutarı kişiler kendileri seçebiliyor. Bu seçimi yaparken kişiler gelirlerini göz önüne almalıdır. Fazla geliri olmayan kişiler aylık cüzi miktarda da para yatırabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Avantajları

Ziraat Bankası BES faydaları arasında en önemli olanı devletin de katkı vermesi. Bunun yanı sıra aylık belirlenen miktar kredi kartından ya da banka hesabından düzenli olarak otomatik olarak bireysel emeklilik hesabına aktarılır. Böylece her ay para aktarma derdi ile uğraşmaya gerek kalmaz. Ayrıca Bireysel Emeklilik Sistemi oldukça güvenlidir. Emeklilik şirketlerinin faaliyetleri Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Bağımsız Denetim Şirketi tarafından denetlenir. Bundan dolayı da kişiler güvenle bu sisteme kaydolabilir.

Emeklilik planında ya da katkı payı ödeme tercihinde değişiklikler yapılabilmesi de mümkündür. Katkı payı ödemeleri tercihi aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık yapılabiliyor. Emeklilik planını ise yılda 4 kez değiştirilebiliyor.

Ziraat Emeklilik Devlet Katkısı

Ziraat emekliliğe devletten katkı gelmesi pek çok kişinin bu sisteme dahil olmasına yol açıyor. Bireysel emeklilik sisteminde kişiler her ay düzenli olarak emeklilik hesaplarına para yatırıyorlar. Devlet de yatırılan bu paralara yüzde 25 oranında katkı veriyor. Bu da emeklilik zamanı gelene kadar paraların katlanarak büyümesini sağlıyor. Böylece emekli olduğunda daha rahat bir yaşam sürebilmenin de önü açılıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine İlişkin Vergi Avantajı

BES’in vergi konusunda sağladığı avantajlar işverenleri bu sisteme dahil olmaya itiyor. İşverenlerce çalışanlar için ödenen bireysel emeklilik sistemi katkı payları ticari kazancın tespit edilmesi sürecinde gider olarak gösterilebiliyor. Bu da ödenecek olan vergiler de avantajlı bir konuma gelinmesini sağlıyor. Bundaki tek şart da indirime dahil edilecek olan toplam tutarın ödemenin gerçekleştirildiği ayda elde edilen ücretin yüzde 15’ini geçmemesidir. Yani Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemine dahil olma gelir vergisi mükellefi şirketler adına büyük fayda yaratmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

Bireysel emeklilik sorgulama işlemleri e devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Bunun için ilk olarak şu bilgilerden birisi ile e devlet sistemine giriş yapılması gereklidir:

 • E devlet şifresi,
 • İnternet bankacılığı,
 • Mobil imza,
 • TC kimlik kartı,
 • E-imza.

Sisteme bu bilgilerden birisi kullanılarak giriş yapılmasının ardından Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama sayfası açılarak temel sözleşme bilgileri, hesaplanan devlet katkısı tutarı gibi bilgilere ulaşılabilmesi mümkündür.

E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK SORGULAMA

Bireysel İnternet Şubesini Kullanarak Otomatik BES İptali

BES iptali için internet şubesi kullanılabilir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin cayma hakları mevcuttur. Bunun için de kişilerin herhangi bir gerekçe göstermelerine gerek yoktur. Ayrıca cayma hakkını kullanacak olan kişilerden giriş aidatı kesintisi de yapılmaz. Eğer banka kesinti yaparsa bunu 10 gün içerisinde geri ödemelidir.

Bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmek için kullanılabilecek farklı yollar vardır. Bu yollardan bir tanesi de internet şubesidir. Bunun için Ziraat Bankası internet sitesinden bireysel hesaba giriş yapılmalıdır. Açılan ekrandan şu adımlar takip edilerek iptal işlemi yapılmalıdır:

 • Değişiklikler ve talepler kısmının tıklanması,
 • Açılan sayfada otomatik katılım sözleşmesinin seçilmesi,
 • Bu menüden cayma talebi linkine basılması,
 • Son olarak cayma talebime devam etmek istiyorum butonuna tıklanması.

Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası

Telefon ile bireysel emeklilik iptalinin yapılabilmesi de mümkündür. İnternet bankacılığı kullanmayan kişiler Ziraat Bankasını arayarak da BES’ten çıkma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bireysel emekliliğe dahil olabilme gibi çıkabilme hakkı da vardır. Vatandaşlar bu haktan koşulsuz bir şekilde yararlanabilir. Ziraat bireysel emeklilikten çıkmak isteye kişiler 0850 222 97 00 telefon numarasını aramalıdır. Ziraat Bankasının müşteri hizmetlerine ait olan bu telefon numarası ile BES cayma talebi iletilebilir. Bu aramanın gerçekleştirilmesinin ardından telesekreterin yönlendirmeleri takip edilmelidir.

Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

Mobil uygulama ile BES iptali de tercih edilebilecek yöntemlerden birisidir. Bunun için ilk olarak telefona mobil uygulamasının indirilmesi gereklidir. Daha sonrasında bu uygulama üzerinden TC kimlik numarası ve telefon numarası gibi bilgiler ile hesaba giriş yapılmalıdır. Mobil bankacılığa giriş ile internet bankacılığına giriş birbirleri ile aynı işlemleri kapsar.

Hesaba giriş yapılmasının ardından Menü’ye tıklanmalıdır. Açılan seçeneklerden İşlemler linkinin altından Cayma Talebi seçeneği seçilmelidir. Bu cayma talebinin onaylanmasının ardından da telefona gelen bilgilendirme mesajı ile sistemden çıkılır.

BES’ten Hak Kazanma Süresi Dolmadan Ayrılma

Devlet katkısı almadan BES’ten ayrılma süresi 3 yıldır. Bu sistemde 3 yıldan az süre ile kalmış olan kişiler devletin sağladığı katkıdan yararlanamıyorlar. Devlet katkısının hak edilme oranları da yıllara göre değişebiliyor. Yıllara göre belirlenen bu oranlar şu şekildedir:

 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalınması halinde %15,
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 6 yıl kalınması halinde %35,
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalınması halinde %60.

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Bağlanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası müşteri temsilcisine direk bağlanmak için ilk olarak 444 00 00 hatlı telefon numarası aranması gereklidir. Müşteri temsilcilerine ulaşabilmek oldukça zor olabiliyor. Ziraat Bankası bireysel emeklilik hakkında bilgi adına müşteri temsilcine bağlanabilmek için de ilk olarak bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası aranmalıdır. Daha sonrasın bağlanan ilk menüde 1 tuşuna basılması gereklidir. Bu aşamadan sonra kişilerin karşısına bir menü daha çıkacak. Bu menüde de önce 6 sonrasında da 0 tuşuna basılması müşteri temsilcisine bağlanılmasını sağlayacak.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR:

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat Bankası Maaş Avansı

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.