Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankasından başka hesaba nasıl para yatırılacağını (gönderileceğini), ATM’den, mobilden ve internet bankacılığından işlem aşamalarını, EFT ve havale saatlerini, swift para transferi ücretlerini, kredi hesabına nasıl para yatırabileceğinizi yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası aracılığı ile başka hesaba para yatırma işleminin üç ayrı seçeneği mevcuttur. Bunlar;

 • ATM üzerinden para yatırma,
 • İnternet bankacılığı üzerinden para yatırma,
 • Mobil bankacılık kullanarak para yatırma

Şeklindedir. Ziraat bankası başka hesaba para yatırma işlemi, bir başka bankanın hesabına yapılacaksa bu durum EFT (electronic fon transfer), yine Ziraat Bankası hesabına para yatırıyor olmak, havale olarak adlandırılır. EFT saatleri, 09.00 ve 16.00 arasındadır. Bu saatler dışında yapılan EFT’ler için bir sonraki gün işlem yapılır. Havale işlemleri için bir saat sınırlaması yoktur. Günün herhangi bir saatinde yapılan havaleler, diğer Ziraat Bankası hesabına ulaşacaktır. EFT işlemlerinin maksimum sonuçlanma süresi 15 dakikadır.

Ziraat Bankası ATM’den Hesaba Para Yatırma

ATM aracılığı ile başka hesaba para yatırmak, para yatırma opsiyonu olan herhangi bir Ziraat Bankası ATM’si aracılığıyla günün herhangi bir saatinde mümkün olacaktır. Kişi, kartsız ya da kartlı işlem yapabilir. Kartsız işlem yapılmak istendiğinde, kişinin telefonunun yanında olması gerekecektir çünkü para yatırmanın tamamlanması için cep telefonuna gelen kodu, açılan sayfaya yazmak gerekir. ATM’den kartsız para yatırmak için;

 • Kişi kartsız işlem seçeneğini seçer,
 • Para transferi yapılmak istenen kişinin IBAN numarası ya da hesap numarası girilir,
 • Transferi yapan kişinin cep telefonu numarası ve TC kimlik numarası yazılır,
 • Gönderilmek istenen para, açılan bölmeye düzgün bir şekilde yerleştirilir,
 • Cep telefonuna gelen tek kullanımlık doğrulama kodu verilen süre zarfında açılmış olan ekrana yazılır.

İşlemleri gerçekleştirilmelidir. Cep telefonuna doğrulama kodu gelmiyorsa, kişiler, doğru numarayı yazıyor olduklarına emin olmalıdırlar.

Diğer tüm sorunlarınız için Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası işlemlerinizi kolaylaştırabilir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Para Yatırma İşlemi

Ziraat Bankası İnternet bankacılığı kullanarak para yatırmak, mobil bankacılık kullanmayı gerektirir. Kişiler, mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra, herhangi bir tarayıcı üzerinden de, internet bankacılığına giriş yaparlar. Ziraat onay seçeneği, mobil bankacılıkta seçildikten sonra, sayfa açılır. İnternet bankacılığı kullanarak, Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma seçenekleri;

 • EFT,
 • Havale,
 • Virman,
 • SWIFT,
 • Kredi kartına transfer,
 • Toplu tarnsfer,
 • KKTC hesabına transfer

Şeklindedir. Mobil bankacılıkta yapılabilen transfer işlemleri daha sınırlı işlemlerdir.

Ziraat Mobilden Başka Hesaba Para Yatırma

Ziraat bankası mobil işlemler ile para yatırma, aynı anda internet bankacılığı da kullanıyor olmayı gerektirir. İnternet bankacılığı edinmek için kişi, öncelikle bir Ziraat Bankası hesabına sahip olmalıdır. İnternet bankacılığı aktivasyonu yapabilmek için, şubeye giderek başvuruda bulunmak gerekecektir. Şubeye gitmeden internet bankacılığı kullanmak isteyenler, çevrimiçi olarak form doldurduklarında internet bankacılığı aktivasyonları yapılır ancak bu kısıtlı bir kullanım olanağı sağlar. Kişi, EFT ve havale işlemleri yapmak istediğinde, yine şubeye başvurup evrak imzalamalıdır. Ziraat Bankası internet bankacılığı aktivasyonu tamamlandıktan sonra, kişi cep telefonuna Ziraat mobil bankacılık uygulamasını indirdikten sonra, şu aşamaları takip etmelidir;

 • Mobil bankacılık hesabına TC kimlik numarası ya da müşteri numarası ve şifre ile giriş yapılır,
 • İşlemler kısmından, başka banka hesabına EFT ya da havale seçeneklerinden hangisi yapılacaksa, seçilir,
 • Havale ya da EFT yapılacak olan kişinin, IBAN numarası, adı ve soyadı yanlış olmadığından emin olunarak girilir.
 • Açıklamalar kısmı, gerek duyulursa doldurulur, bu kısım mecburi değildir.
 • Diğer sayfa açıldığında gönderilecek para miktarı belirlenir,
 • İşlem son bir kontrol sonrasında tamamlanır.

Ziraat mobilden para yatırılırken, dikkat edilmesi gereken husus, kişinin ad ve soyad bilgilerinin tam ve eksiksiz girilmesidir. Yalnızca ad ya da soyad yazılması şeklinde yapılan işlemlerde EFT ya da havale işlemi gerçekleşmez.

Ziraat Bankası Cebe Havale Nedir?

Ziraat Bankası aracılığı ile cebe havale, dilenen herhangi bir saatte mobil bankacılık üzerinden yapılabilir. Kişiler kendi numaralarına cebe havale yapamazlar. Cebe havale için yapılması gerekenler şöyledir;

 • Kişi, mobil bankacılık hesabına giriş yapar,
 • İşlemler kısmından cebe havale seçilir,
 • Transferin yapılacağı kişinin cep telefonu ve TC kimlik numarası bilgileri doğru bir şekilde yazılır.
 • Havale yapılacak tutar belirlenir,
 • İşlem tamamlanır.

Para gönderilen kişiye, transfer yapılır yapılmaz bir kod gider, kişi, kod ve kimlik bilgileri ile 24 saat içerisinde transferi temin etmelidir. Aksi takdirde para gönderen kişiye tekrar iade edilir. Para yalnızca Ziraat Bankası ile temin edilebilir. Hatalı gönderilmiş bir transfer, karşı taraf 24 saat boyunca parayı çekmediğinde gönderene yeniden iade edilir. Cebe havale işlem limiti 500 TL’dir.

IBAN Numarasına Para Yatırma Ziraat

Ziraat Bankası IBAN numarası ile para yatırmak, yalnızca hesap numarası ile para yatırmaktan daha kolay olacaktır. Hesap numarası ile para yatırılmak istendiğinde, banka şubesi bilgileri de belirtilmelidir. Şube adı bilgileri, her zaman bilinemediğinden, IBAN numarası ile EFT/havale gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır. IBAN numarası bilgilerine kişiler internet bankacılığı üzerinden kart bilgilerini görüntüleyerek ya da banka çağrı merkezini arayarak ulaşabilirler.

Ziraat Kendi Hesabıma Para Yatırma

Ziraat Bankası ile kişinin kendi hesabına kartsız para yatırması, ATM aracılığı ile, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilir. Kişinin kendi hesapları arasında yaptığı para transferi virman olarak adlandırılır. Virman yapılırken kişinin internet bankacılığında birden fazla hesabı bulunmalıdır. Virman, günün herhangi bir saatinde yapılabilecektir. ATM’den kişinin kendi hesabına para yatırması, kartlı ya da kartsız gerçekleştirilir. Kartsız işlemde kişi, kendi IBAN numarasını, TC kimlik numarasını, cep telefonu numarasını ekrana yazmalıdır. Akabinde cep telefonuna gelen kod, haneye tuşlanmalıdır. Kart ile yapılan işlemlerde, kişinin herhangi bir güvenlik kodu tuşlamasına gerek yoktur.

Ziraat Bankası Para Yatırma Ücretleri Ne Kadar?

Ziraat Bankası ile para transfer ücretleri, işlemin hangi kanal ile yapıldığına göre değişiklik gösterir. Buna göre işlem ücretleri şu şekildedir;

 • İnternet bankacılığı ile havale ücreti 2 TL,
 • Mobil bankacılık havale ücreti, 1,75 TL,
 • ATM ile havale ücreti 8 TL,
 • Kişinin kendi hesabına para yatırma işlemi ücretsiz,
 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 4.5 TL,
 • ATM ile EFT ücreti 10 TL

ATM’nin İşletim Ücreti Almaması İçin Ne Yapılmalıdır?

ATM’den hesap işletim ücreti alınmamasını sağlamak, kişinin kendi hesabına para yolluyormuş gibi karşı tarafa para yollaması ile mümkün olacaktır. Kişi, IBAN numarası bilgisini girdikten sonra, TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası bilgilerine karşı tarafın bilgilerini verebilir. Bu şekilde, karşı tarafın cep telefonuna doğrulama kodu gelir, doğrulama kodunu karşı taraf, para transferi yapacak olan tarafa ilettiğinde, parayı alacak olan kişi, kendi hesabına para göndermiş gibi olacaktır. Bu durumda da ATM hesap işletim ücreti almaz. Elbette karşı tarafın hesabı bir Ziraat Bankası hesabı olmalıdır.

Swift Para Transfer Ücretleri

Swift transferi için ödenen ücretler, transferi yapılan para biriminin TL olmadığı noktalarda ödenen ücretlerdir. Döviz cinsinden para transferi yapılmak istendiğinde banka gönderilen para miktarına göre SWIFT ücreti kesintisi yapacaktır. SWIFT kesintisi, Euro üzerinden yapılır.

Ziraat Havale Saatleri

Ziraat Bankası havale için uygun saatler, günün herhangi bir saatidir. Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlemi, havale ise mesai saatleri içerisinde olunmasına gerek yoktur. Söz konusu durum EFT için geçerlidir. Havale, Ziraat Bankası hesabından yine Ziraat Bankası hesabına yapılan bir işlem olduğundan, dilenilen saatte gerçekleşebilir ve para birkaç dakika içerisinde karşı tarafa ulaşır.

İLGİLİ YAZILAR:

Ziraat Bankası Hesap Özetine Nasıl Bakılır?

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.