Kredi Sayfam

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altı hesabı açmak için hangi başvuru kanallarını kullanabilirsiniz, nereden hesap açabilirsiniz? Vadesiz veya vadeli altın hesaplarının avanajları ve dezavantajları nelerdir? Ziraat’in sunduğu imkanlar nelerdir? Konu hakkındaki ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat bankası’nda altın hesabı açtırmak yatırımcıların gözde işlemlerindendir. Tasaruflarını altın olarak değerlendirmek isteyen kişiler, Ziraat bankası’nda altın hesap açarak birikim yapmaya başlayabilirler. Güvenli bir yatırım yöntemi olan Ziraat bankası altın hesap sayesinde altının mevduat getirilerinden de faydalanabilirsiniz.

Ziraat Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası altın hesabı altın fiyatlarında meydana gelen düşüş ve yükselişlerden etkilenen bir tür mevduat ürününe verilen isimdir. Bankalar genelde altın hesabını vadesiz olarak açtırır. Bununla beraber vadeli altın hesapları da açtırmanız mümkündür. Vadeli altın hesabı açtırdığınız zaman altından faiz getirisi elde etme şansına sahip olursunuz. Bu faiz oranı hesabınızda bulunan altının gramına göre belirlenecektir.

Vadesiz altın hesabı açtıran yatırımcılar yalnızca altınlarının gram miktarı üzerinden gelir elde edecek yani faizden yararlanamayacaklardır. Bu iki tip hesap türü de altınların düşüş ve yükseliş oranından etkilenirler. Bu nedenle altın hesabı açtıran kişilerin hesaplarında altın fiyat değişimine hazırlıklı olması gerekmektedir.

Ziraat Altın Hesabı

Ziraat Bankası Altın Hesabı Başvuru Kanalları

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı açtırmak için Ziraat bankasının;

  • Telefon bankacılığı,
  • İnternet şube bankacılığı,
  • Mobil uygulama,
  • ATM kanallarından faydalanabilirsiniz.

Bankada daha önce hiç hesap açtırmadıysanız bu kanallardan faydalanmanız mümkün değildir. Altın hesabı açtırmak için bankaya bizzat giderek başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yaparken yanınızda nüfus cüzdanı olması gerekir.

ZİRAAT BANKASI BİRİKEN VADESİZ ALTIN MEVDUAT HESABI

Ziraat Bankası Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Altın hesabı avantajları sayesinde paranızı akıllıca yönetebilirsiniz. Bu hesaplar sayesinde 7 gün 24 saat altın alım satım işlemini bir tık ile gerçekleştirebileceksiniz. Alım satım işlemlerini dilerseniz gram üzerinden dilerseniz de yarım, tam, çeyrek gibi yapabilirsiniz. Yeni altın almak için var olan vadesiz TL hesabı üzerinden direk aktarma yapabilirsiniz. Yani hesabınızda zaten var olan para, altın hesabına aktarılacak ve böylece paranız gram cinsinden altına doğrudan dönüşmüş olacak. Bunun için kuyumcuya gitmenize bile gerek yok. Bütün bu işlemleri oturduğunuz yerden yapacaksınız.

Ziraat Bankası Altın Hesabı ile Güvenli Yatırımcılık

Güvenli yatırım yapmak için altın hesabı açtırmak akıllı bir yöntemdir. Eski usül yastık altı altın biriktirme yönteminde altınların çalınma ve yıpranma riski bulunuyordu. Oysa hesap açtırdığınız zaman altınlarınızın ne yıpranmasından ne de çalınmasından endişe duymanız gerekir. Buna ek olarak, altınlarda işçilik ödeme masrafından kurtulmuş olur, işçilik parası ödemeden altına para ödersiniz. Bu hesaplar sayesinde eski altın ve yeni altın problemi de kendiliğinden ortadan kalkmış olur.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açtırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Altın hesabı açtırmadan dikkat edilmesi gerekenlerin başında hesap işletim ücreti konusu gelir. Bazı bankalar altın hesapları açtırmak için sizden bu ücreti talep edebilirler. Ziraat bankası altın hesap açtırmanız halinde, yeni nesil bankacılığın gereği olarak bu ücret sizden talep edilmeyecektir.

Ziraat Bankası Altın Hesap Nasıl Kapatılır?

Ziraat bankası hesap kapatmak banka şubeleri, internet ve mobil uygulamalar üzerinden mümkündür. Dilerseniz telefon bankacılığı ya da ATM’leri de kullanabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce hesabınızda bulunan altınları o günkü kura göre nakit paraya çevirmeniz ve vadesiz hesabınıza aktarmanız gerekir.

Ziraat Bankası Gram Altın ve Vadesiz Altın Farkı Nedir?

Gram altın ve vadesiz altın farkı yatırımcılar tarafından merak konusu. Vadesiz altın mevduatı hesapları için altın fiyatları rekabetçidir. Gram altın işlemlerinde banka stoğunda uygun miktarda altın bulunması gereklidir. Vadesiz altın mevduat hesaplarında ise bu zorunluluk olmadığından işlem yapmak daha kolay olur. Gram altın işlemleri üzerinden işlem yaparken saat 16 ile 18 arasında sınırlandırılırsınız, vadesiz altın mevduat hesaplarından gerçekleştireceğiniz işlemler için bu saat 9 ile 18’dir.

Gram altın işlemlerinizi gerçekleştirirken yatırım hesaplarınızı kullanırsınız, vadesiz altın mevduatı işlemlerini gerçekleştirirken ise mevduat hesaplarınızı kullanırsız. Gram altın işlemleri için banka sizden saklama komisyonu talep edecektir. Vadesiz Altın Mevduat hesaplarında saklama ücreti talep edilmez.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Mevduat Hesabı Açtırmak Ne Kadar?

Vadesiz altın mevduat hesabı ücreti yoktur. Çünkü hesap işletim ücreti talep edilmez. Aynı zamanda altın alım satım yaparken vergi kesintisine uğramaz, ekstradan komisyon ya da masraf ödemek zorunda kalmazsınız. Altın alım satım kazancı üzerinden vergi ödemesi de yapmazsınız.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Değerlendirmesi

Ziraat bankası altın değerlendirme altın eksperleri tarafından yapılmaktadır. Bankaların şubesinde sürekli hazır altın eksperi bulundurulmaz. Bu nedenle şubeye gitmeden önce altın eksperinin ne zaman bankada olacağını öğrenmeniz gerekir. Eksper altınlarınıza değer biçecek ve hesabınıza altınlar aktarılacaktır.

Ziraat Bankası Birikimli Altın Hesabı ve Altın Fonu

Birikimli altın hesabı ve altın fonu elinde hazır altın olmayan kişilerin faydalanabileceği iki farklı altın yatırım türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Birikimli altın hesabı ile Türk lirası hesabınızdan, döviz ve hatta kredi kartınızdan işlem yapmanız mümkün. Bunun için altının miktarının 100 ya da 5 gram olması gerekiyor. Altın fonları ile ağırlıklı olarak altına dayalı finansal araçlardan oluşmaktadır.

Altın hesaplarını iki farklı başlık altında incelemek mümkün. İlk olarak yastık altı olarak da tabir edilen yatırımcıların elde fiziksel olarak bulundurduğu altınlardan bahsetmek mümkün. Bu altınların başında kolye, bilezik, yüzük gibi takılar gelmektedir. Bu ziynet eşyalı altın eksperleri tarafından değerlendirilir. Karşılığında altın tutarı kadar hesap açılmış olur. Diğer altın hesabı türünde yatırımcıların elinde önceden fiziksel altın bulunmaz. Yatırımcılar altın hesabı ile Euro, TL ya da Dolar kullanarak hesap açtırırlar.

Vadeli Altın Hesabı Açtırmanın Eksileri

Altın hesabı dezavantajları arasında ilk olarak altının değer kayıp etmesi söylenebilir. Altının fiyatının düşmesi ile birlikte altın hesabının fiyatı da otomatik olarak düşüşe uğrar. Yatırımcılar genelde Ziraat bankası altın hesap açtırırken yalnızca altının yükselişe geçmesini beklerler. Oysa ki altın yükselişe geçtiği gibi zaman zaman düşüşe de geçebilir.

Altın alım satım işlemleri sırasında kimi zaman bu fiyatlar arasında makas oluşur. Bu da yatırımcıların yüksek maliyete katlanmaları gerektiği anlamına gelir. Son olarak bir diğer eksi olarak altın işlemlerini yapmaktaki zaman kısıtlamasından bahsedebiliriz. Yatırımcılar altınlarını bozdurmak ya da mevcutta bulunan altınların üzerine ilave yaptırmak istedikleri zaman bankaların mesai saatleri içinde hizmet alabiliyorlar. Bu sürenin dışında işlem yapmak mümkün olmuyor. Bu durumda yatırımcılar altının fiyatında yaşanan hem fırsatlar değerlendirilememiş hem de risklere karşı korunulamamış oluyor.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Alternatifi Var Mı?

Altın hesabı alternatifi ile altın hesaplarının risklerinden korunmak mümkün mü? Bunun için vatandaşlar Türev piyasalarına göz atabilirler. Bu piyasalar sayesinde altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalara rağmen hem düşüşten hem de yükselişten gelir elde etmek mümkün olabilir. Bu piyasalarda işlem yapma saatleri esnek olduğundan daha kolay bir şekilde işlem yapmak mümkün olur. Bu piyasalarda yatırımcıların seveceği kaldıraç özelliği de mevcuttu. Yani küçük birikimler altın hesaplarından faydalanmış ve yüksek oranda kar elde etmiş olur. Bu da küçük miktarda altının bile 10 katına kadar işlem görmesi manasına gelir.

ZİRAAT BANKASI İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR:

Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Maaş Avansı

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.