Kredi Sayfam

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Günümüzde yeni doğan çocuklara devlet tarafından destek verilmektedir. Bu destek genellikle çocuk parası olarak da isimlendirilmektedir. Çocuk parası nereden alınır tarzındaki soruları genellikle yeni çocuk sahibi olan ya da çocuk sahibi olacak olan bireylerin sık bir şekilde dillendirdiği bilinmektedir. Bu yazımızda yeni doğan çocuk parası nasıl alınır ve yeni doğan çocuk parası nereden alınır tarzındaki sorulara yanıt vereceğiz. Ayrıca yazımızın içeriğinde yeni doğan çocuk parası başvurusu nasıl yapılır tarzındaki sorulara da yanıt verilmektedir.

Yakın zamandan bu tarafa yeni doğan çocuklara dair doğum yardım parasının verilmeye başlandığı bilinmektedir. Devlet bu desteği; genç nüfusun sayısını arttırmak, yeni çocuk sahibi olmuş olan ailelerin maddi olarak desteklenmesini sağlamak amacıyla vermektedir. Esasında çocuk parası; yeni doğum yapan her anneye devlet tarafından verilen paradır. Bu noktada annenin bu yardımdan faydalanabilmesi için öncelikle; bu yardıma dair başvuruda bulunması şart olmaktadır. Bu noktada doğum yardımı alma şartları nelerdir? Gibi sorular akıllara gelmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Yeni doğan çocuk parası tüm annelere verilen bir destektir. Burada doğum yapan annenin devlet memuru olup olmaması da fark etmemektedir. Burada temel kriter; doğum yapan anne ve bebeğin sağ olmasıdır. Bunun yanı sıra bu desteği alacak olan annenin Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olması şart olmaktadır. Son olarak doğum parasının 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapanlar için geçerli olduğu da bilinmektedir.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Yeni doğan çocuk parası bir nevi; devletin yeni doğum yapmış olan anneye sunduğu bir hediye niteliğindedir. Bu noktada bu yardımdan faydalanmak isteyen ve gerekli şartları taşıyan annelere bu yardım verilmektedir. Bu doğrultuda yeni doğan çocuk parası nereden alınır? Tarzındaki sorular akıllara gelmektedir. Öncelikle bu yardımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca desteklendiği bilinmektedir. İlçe ve illerde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilmektedir. Yapılan başvuru işleminin başvuru dilekçesiyle yapıldığı bilinmektedir. Bu noktada ilgili dilekçenin tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş olması da şart olmaktadır. Başvuru dilekçesini dolduran anneler; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükler ve ilgili Sosyal Hizmet Merkezlerine dilekçelerini sunmaları gerekli olmaktadır. Şayet anne yurtdışında yaşıyorsa; başvuru dilekçesini konsolosluklar ya da büyükelçiliklere vermesi gerekli olmaktadır. Başvuru işleminin şahsen yapılabildiği gibi posta yoluyla da yapılmasının mümkün olduğu bilinmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Sorgulaması

Yeni doğan çocuk parası için başvuruda bulunan aileler için geriye başvuru sonucunu beklemek düşmektedir. Bu noktada yeni doğan çocuk parası sorgulama nasıl yapılır? Tarzında sorular sık bir şekilde dillendirilmektedir. Günümüzde pek çok resmi işin e-devlet üzerinden gerçekleştirildiği bilinmektedir. Bu kapsamda çocuk parası sorgulama işleminin de e-devlet üzerinden sorgulanabildiği bilinmektedir. Şayet e-devlet şifreniz mevcut değilse; oldukça düşük bir ücret karşılığında bu şifreyi edinmek mümkün olmaktadır. Bunun için PTT şubelerine gitmek yeterli olmaktadır. Bu aşamadan sonra siz de rahatlıkla e-devlet üzerinden çocuk parasının yatıp yatmama hususunda önemli bir kazanım elde etmiş olursunuz. Bu yazımızda çocuk parasının nasıl alınacağını, sorgulama işleminin nereden yapılacağını ve buna benzer sorulara yanıt verdik. Siz de yorumlarınızla sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.