Kredi Sayfam

Yapı Kredi Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Yapı Kredi Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Yapı Kredi Bankası sanal kart oluşturma yöntemleri iki şekilde gerçekleştirilir. İnternet şubesine girip başvuruda bulunma ya da kredi kartı ile ATM üzerinden işlemi tamamlama şeklinde yapılabilir. Yapı Kredi sanal kart oluşturma internette daha güvenli şekilde alışveriş yapmak isteyen herkesin kullanabileceği bir özelliktir.

İnternet ortamında verilerimizin ne oranda korunabildiğine dair her birimizin şüpheleri ya da tereddütleri olabilir. Bu da özellikle internet üzerinden yapacağımız alışverişlerde bizi güvensiz hissetmeye ve online alışveriş yapma konusunda çekimser davranmaya itebilir. Fakat bankaların geliştirdiği sanal kart uygulaması ile bu tereddütlerden sıyrılıp internetten tek tıkla alışveriş yapmanın keyfini çıkarmak oldukça kolaydır.

Yapı Kredi Bankası’nda kendi bünyesinde bulunan kredi kartı markası World Kart üzerinden World sanal kart hizmeti sunmaktadır. Limit tanımlaması tamamen müşterinin kendi inisiyatifinde olan sanal kartlarla farkında olmadan yüksek meblağların kartınızdan çekilmesinin de önüne geçilebilir.

Yapı Kredi çalışma saatlerine buradan bakabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart basitçe bir banka müşterisinin kendisine ait hesap ya da kredi kartı üzerinden kendi belirlediği limite sahip olacak şekilde tanımladığı bir ek kart olarak tanımlanabilir.

Yapı Kredi Bankası’nın da World Kart bünyesinde sunduğu bu hizmette kartınız ilk tanımlandığında 0 TL limite sahiptir. Ardından sizin belirlediğiniz oranda bir limit tanımlaması yapılır ve güvenilir internet alışverişinin keyfini çıkarmanızı kolaylaştırır.

Sanal kartlara ait en önemli özellik sistemlerinin sonradan ödemeye değil ön ödemeli sisteme dayanmasıdır. Bu sayede karttaki nakit hareketleri tamamen sizin kontrolünüzde olup limitinizin ya da nakdinizin geri kalanı bankanızın güvenilirliğinde korunmaya devam edebilir.

Yapı Kredi Sanal Kart Avantajları

Yapı Kredi sanal kartların artıları kullanım kararını verme aşamasında olumlu kararın alınması yönde etkilemektedir. Sanal kartların kredi kartlarına göre sahip oldukları bu avantajları listeleyecek olursak bunlar;

 • Sanal kartlar fiziksel olarak var olmadıkları için kredi kartlarında olduğu gibi kart aidatı ödenmez.
 • Sanal kartlar sonradan ödemeli değil ön ödemeli kartlar olduklarından sadece sizin tanımladığınız limit üzerinden işlem yapılabilir.
 • Sanal kartlar bankanızın hizmet koşullarına bağlı olarak size kredi kartınızın sağladığı gibi harcamalarınız üzerinden puan kazanma olanağı tanır.
 • Sanal kart kullandığınızda internet dolandırıcılarına karşı korunur ve hesabınızı güvende hissedersiniz.
 • Sanal kartınızla ilgili herhangi bir şüphe duymanız halinde tek tıkla iptal edebilir ve anında yeni bir sanal kart oluşturup alışverişinize ara vermeden gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz.
 • Sanal kartları oluşturmak ve kullanmak tamamen ücretsizdir.
 • Aynı bankaya ait hesabınız üzerinden birden fazla sanal kart tanımlama imkanı vardır.

Yapı Kredi Sanal Kart Para Yükleme

Yapı Kredi sanal karta para aktarma işlemlerine başlamanız için öncelikle bankanızdaki hesabınız ya da kredi kartınız üzerinden bir sanal kart tanımlamanız gerekmektedir. Tanımlama işlemi bittiğinde kartınızın limiti otomatik olarak 0 TL olarak gözükecektir. Ve tanımladığınız karta ait bilgiler tarafınıza iletilecektir. Bu bilgiler şunlardır:

 • Karta ait hesap numarası/ kart numarası
 • Kartınıza ait son kullanma tarihi
 • Kartınıza ait güvenlik kodu

Sanal kartınıza para aktarımını sahip olduğunuz kredi kartının toplam limiti üzerinden ya da banka hesabınızdaki nakit miktarı üzerinden tanımlayabilirsiniz. Tanımlama işlemini bitirdiğinizde sanal kartınızın bakiyesi artık 0 tl olarak değil tanımlamış olduğunuz yeni tutar olarak gözükecektir. İnternette yaptığınız alışveriş sonucunda sanal kartınızda kalan parayı da yine aynı şekilde hesabınıza ya da kredi kartınıza iade edebilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Yapı Kredi sanal kartın kullanımı oldukça kolaydır. Sanal kartlar fiziksel olarak var olmadıklarından market alışverişi ya da günlük alışveriş gibi fiziksel alışverişlerde kullanılamazlar. Fakat internet ortamında yaptığınız tüm online alışverişlerde sanal kart kullanımı yapabilirsiniz.

Sanal kartınızı tanımladıktan ve yapacağınız alışverişe uygun limit tanımlamasından bulunduktan sonra internet alışverişlerinizde kredi kartınızla aynı şekilde kullanabilirsiniz. Yani size verilen hesap numarası son kullanma tarihi ve güvenlik kodu gibi bilgilerle giriş yaparak alışverişlerinizin ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemeyi kredi kartınız yerine Yapı kredi sanal kart oluşturma sonrası kullanarak yaptığınız için de kart bilgileriniz güvende kalmış olacaktır. Sanal kartınızı kullandığınızda bu karta ait bilgilerle işlem yaparsınız ama alışveriş sonunda tutar kredi kartınızdan düşmüş olur. Yani aslında kredi kartı bilgilerinizi girmeden dolaylı yoldan kredi kartınızla online alışveriş yapmanızı sağlar.

Sanal Kart Tanımlama Ne Demek?

Sanal kart tanımlamanın anlamı şudur; kredi kartınız ya da banka hesabınız üzerinden bir ek kart oluşturur ve bu kartı internet alışverişlerinizde kullanırsınız. Sanal kart almak için hali hazırda müşterisi olduğunuz banka ile telefon ya da internet bankacılığı aracılığıyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bankanızla irtibata geçtikten sonra ilk olarak sıfır limitli bir sanal kart oluşturulur daha sonra ise limit kullanılmak istenen miktara göre arttırılır.

Sanal kartların isimlerinden de anlaşılacağı gibi fiziksel bir formları yoktur sadece internet kullanımı için yaratılmış sanal olarak var olan ek kartlar gibi çalışırlar. Tabi bazı bankalar müşterilerine kartondan yapılmış sanal kart bilgilerini içeren bir kart gönderebilirler. Ama bu kart sadece kart bilgilerini hatırlatma amaçlı olup herhangi bir fiziksel alışveriş esnasında kredi kartı olarak kullanılamaz.

Banka Kartı İle Sanal Kart Oluşturma

Banka kartı üzerinden sanal kart tanımlama pek çok kişinin yapılıp yapılamadığını merak ettiği bir konudur. Çünkü bilindiği üzere internette güvenli alışveriş yapmak amacıyla tanımlanan sanal kartlar genellikle kredi kartları üzerinden tanımlanır ve kredi kartınıza bağlı bir ek kart gibi çalışır. Yani alışveriş işleminde sana kart bilgilerinizi kullansanız da harcadığınız tutar size ait olan kredi kartının toplam limitinden düşer.

Fakat kredi kartı kullanmayan, kullanmayı tercih etmeyen ya da kredi kartı limiti düşük olan kullanıcılar için bir diğer seçenek banka kartı üzerinden sanal kart tanımlaması yapılmasıdır. Banka kartı üzerinden sanal kart tanımlaması yapıp yapamayacağınız tamamen kullandığınız bankaya ve bankanızın hizmet politikalarına bağlıdır. Eğer bankanız banka kartı üzerinden sanal kart tanımlanmasını destekliyor ise hesabınızda bulunan tutarın belli bir kısmını sanal kartınıza limit olarak tanımlayabilir ve alışveriş işlemleri sonucunda paranın bu hesaptan düşmesini sağlayabilirsiniz.

Yapı Kredi bireysel emeklilik iptaline buradan bakabilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Kart Silme İşlemleri Nelerdir?

Yapı Kredi’den sanal kartları silmek için yapılacak işlemler oldukça basittir. Hatta genellikle bankalar tarafından tek tuşla silme işlemi olarak bile adlandırılır. Sanal kart iptal ettirirken şu üç yöntemden herhangi birini kullanabilirsiniz;

 • Çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisi ile görüşerek
 • İnternet üzerinden online şube kullanarak
 • Akıllı telefonunuzdan mobil şube uygulaması kullanarak

Fakat her ne kadar sanal kartları iptal ettirmek oldukça kolay olsa da eğer sıklıkla internet üzerinden alışveriş yapan biriyseniz çok da gerekli değildir. Sanal kartlar kuralları gereği sizin tanımladığınız limit kadar paraya sahip olabilirler. Ve eğer kullanmadığınız zamanlarda kartın limitini hesabınıza ya da kredi kartınıza aktarıp yeniden 0 tl konumuna getirirseniz herhangi bir güvenlik sorununda bile kartınızda çekilebilecek bir limit olmayacaktır. Ayrıca sanal kartlar fiziksel kartların aksine kart aidatı hesap işletim ve işlem bedelleri gibi ücretlere tabi olmadıklarından iptal edilmek yerine limitsiz bir şekilde bekletilmeleri hiçbir şekilde size zarar vermeyecektir.

Yapı Kredi Tek Kullanımlık Sanal Kart

Yapı Kredi’den tek seferlik sanal kartları diğer sanal kartların aksine tek alışverişte kullanmak üzere tanımlanan ve alışveriş sonrası kendini imha eden kartlardır. Çok sık internet alıverişi yapmayan ya da tek seferliğe mahsus olarak daha önce kullanmadığı güvenebileceğinden emin olmadığı bir siteden alışveriş yapacak kişiler için bir seçenektir. Tek seferlik kullanım için tanımlanan bu kartlar alışveriş sonrasında kullanım dışı hale gelir ve deneme yapılsa bile aynı sanal kart bilgileriyle tekrar alışveriş yapılması mümkün olmaz.

Tek seferlik sanal kartlar genellikle bankalar değil online ödeme yapılan aracılar tarafından tanımlanan kart türleridir. Ve bu sitelerde bulunan hesabınızdaki meblağ üzerinden bu tanımlamalar yapılır. Tek seferlik sanal kartlar da tıpkı çoklu kullanılabilir Yapı Kredi sanal kart oluşturma uygulaması gibi internet üzerinde yapılan alışverişlerde bilgilerinizin ve paranızın korunması için kullanılırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.