Kredi Sayfam

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi müşterileri için internet bankacılığı, işlemlerin daha hızlı yapılması amacıyla oluşturulmuş bir akıllı telefon uygulamasıdır. Bu kapsamda uygulama aracılığı ile banka şubeleri ve ATM’lerden yapabileceğiniz pek çok işlemi internet üzerinden yapabilir, üstelik  Yapı Kredi internet bankacılığı giriş bilgilerinin gizliliği garantisi sayesinde hızlı ve güvenilir bir şekilde işlem yürütebilirsiniz. Bankayla ilgili diğer yazılarımız:

Yapı Kredi Müşterisi Olduktan Sonra Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Kullanmak

Yapı Kredi Bankası internet uygulamasını kullanmak için, kişilerin öncelikle sisteme kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Sisteme yapılacak kayıtlar sırasında öncelikle hesabınızla ilgili bilgilerden haberdar olmalısınız. Hesabınızı açtıktan sonra, hemen o an Yapı Kredi mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmelisiniz. İndirdikten sonra uygulamaya, banka memurunun size vereceği şifre ile giriş yapınız. Uygulama, sizden T.C. kimlik numaranızı, hesap bilgilerinizi istemektedir. Bunun yanında uygulamayı yüklediğiniz cep telefonu numarasını da talep ederek, bu numaraya bir şifre gönderir. İstediği tüm bilgileri girdikten sonra ise sistem, telefona gönderdiği şifreyi girmenizi ister. 20 saniye içinde gönderilen kodu girmeniz halinde, ekranda zorunlu şifre değişikliği ekranı ile karşılaşırsınız. Bu ekran ile sistem, bir şifre belirlemenizi ister. Belirleyeceğiniz şifre rakamlardan oluşmalı ve 6 haneli olmalıdır. Bu belirlemenin ardından sisteme ilk girişinizi yapmış olursunuz. Bankanın size başlangıçta verdiği şifre, ikinci girişte iptal olacaktır. Bu nedenle aynı şifre ile kesinlikle giriş yapmaya çalışmayınız. Ekranınızda beliren zorunlu şifre değiştirme ekranını kullanarak kendinize yeni bir şifre belirleyiniz.

Sisteme girişinizi yaptıktan sonra ekranda yalnızca işlem yapabileceğiniz banka hesabınız ve hesabınıza ait IBAN numarası gibi hesap bilgileri bulunur. Ekranın sağ üst kısmında buluna n menü düğmesinden ya da hesap kartı simgesinin bulunduğu bölümden tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun yanında açmış olduğunuz hesaba ait özellikleri de, hesabın üzerine tıklayarak görebilirsiniz.

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Akıllı Şifre Uygulaması

Akıllı şifre ile internet bankacılığına giriş, şifrenin unutulması ve bazı durumlarda gerekli olmaktadır. Bunun için bankada güncel olan cep telefonu numarası kullanılmalıdır. Tek kullanımlık şifreye ait ürünler, akıllı SMS uygulaması ve mobil imza türleridir. Bu ürünler, Yapı Kredi internet bankacılığı girişi ve işlem onaylama işlemi amacıyla gönderilir. Müşterilerin belirtilen ürünleri kullanması için önlerinde herhangi bir engel bulunmaması gerekmektedir. Bu engeller, cep telefonunun güncel olmaması ya da mobil imza uygulamasına sahip olmama durumu olabilir. Bu kapsamda kişiler, ücretsiz olarak tek kullanımlık şifre aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirirler.

Akıllı Şifre İle İnternet Bankacılığı Girişi Yapmak

İnternet bankacılığı uygulamasına akıllı şifre ile giriş için, kişilerin şifre bölümünün hemen altında bulunan Şifremi Unuttum butonuna tıklamaları gerekmektedir. Kişilerin buraya tıklaması halinde, karşılarına çıkan ekranda görecekleri onay düğmesini kullanmaları gerekmektedir. Ancak bunun kullanılması için, bankada kayıtlı bulunan cep telefonunun, Yapı Kredi mobil uygulamasının yüklü olduğu ya da internet bankacılığının kullanılmaya çalışıldığı akıllı telefon olması gerekmektedir. Güncel cep telefonuna, belirtilen onay düğmesine basıldıktan sonra bir onay kodu gönderilecektir. Anında gönderilecek onay kodu için 20 saniyelik süre verilir. 20 saniye içinde, gönderilen tek kullanımlık onay kodu ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Girişinizin ardından, direkt olarak şifre değiştirme ekranına yönlendirilirsiniz. Bu ekrandan şifrenizi değiştirmeniz, değiştirdiğiniz şifre ile sisteme yeniden giriş yapmanız beklenir. Yapacağınız girişin ardından işleminize devam edebilirsiniz.

Akıllı Şifre Uygulaması Hangi Durumlarda Kullanılır?

Akıllı şifrenin  kullanılacağı durumlar, şifre değiştirme haricinde şu şekilde sıralanabilir:

 • Para transfer işlemleri
  • EFT
  • İsme özel EFT
  • Düzenli EFT
  • Düzenli para transferi
  • Para gram
  • Başka hesaba havale
  • İleri tarihli havale
  • com ödemeleri
 • Kredi Kartı İçerikli İşlemler
  • Başka banka kredi kartı ödeme işlemleri
  • Sanal kredi kartı limit tanımlama
  • Başkasına ait kredi kartı ekstresi ödeme
  • Nakit avansın hesaba transferi
  • Nakit avansın EFT ile gönderimi
  • Worldcard şifre değiştirme
  • Ek kart şifreleri değiştirme işlemleri
 • Yatırım İşlemleri
  • Yapı Kredi başka hesaba yatırım havaleleri

Belirtilen işlemler, 2010 yılında çıkan yasa ile tek kullanımlık şifre uygulamasına tabidir. Bu işlemlerin yapımı sırasında uygulanan yol önemsizdir. Her koşulda tek kullanımlık şifre, kullanıcıya gönderilir. Ayrıca kullanıcı ayarlarını sistem üzerinden değiştirme amaçlı işlemlerde de tek kullanımlık akıllı şifre uygulaması mevcuttur.

Yapı Kredi İnternet Şubesinden E-Devlet Girişi

İnternet bankacılığından e-devlet sistemine giriş, yalnızca T.C. kimlik numarası ve internet bankacılığı şifresi ile mümkün olmaktadır. Herhangi bir ek işlem yapmadan, ücret ödemeden sunulan bu hizmet için, e- devlet sistemi giriş şifresini hatırlamanın gereği yoktur. Kişi, sadece Yapı Kredi internet bankacılığı şifresi ile e- devlet sistemi ile bağlantı kurarak işlemlerini yapabilir.

İnternet Şubesinden Hangi Hesap İşlemleri Yapılabilir?

Yapı Kredi internet bankacılığından verilen hesap hizmetleri, vadeli  ve vadesiz mevduat hesaplarından yapılacak inceleme ve hesap açma işlemlerini kapsamaktadır. Kişiler, bu işlemlerin internet üzerinden yapıldığı bu platformda, çek ve senet işlemlerini de yürütmektedir. Varlıklarım seçeneği üzerinden görülebilecek hesap bilgileri, kişinin nasıl ve ne kadarlık limitte bir karta sahip olduğunu anlatmaktadır. Yapılan harcamanın hemen ardından kişi, bu seçenek sayesinde harcamanın hangi hesabından yapıldığını ya da hesabında kalan limiti görebilir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Verilen Kart Hizmetleri

Kart hizmetlerini Yapı Kredi internet bankacılığından almak için, bankanın sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu menüden kart bilgilerinizi ve kart hizmetlerinizi öğrenebilirsiniz. Özellikleri olan kartlara sahip olmanız halinde, kartınızın işlemlerindeki sınırı görebilir, kart özelliklerinizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca kartınızda olmaması halinde nakit avans açtırabilirsiniz. Kredi kartı ödeme güvencesi seçeneği ile, hesabınıza yatan paranın kredi kartı borcunuz için kullanılması konulu bir talimat verebilirsiniz. Ayrıca ön ödemeli kartlara başvuru yapabilir, bu kartların kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternet Bankacılığında Para Gönderme Seçenekleri

İnternet bankacılığı para transfer işlemleri, havale ve EFT’ye dair işlemlerden oluşmaktadır. Bu kapsamda giden ve gelen havalenin sorgulanma işlemi de internet bankacılığı aracılığıyla yapılabilmektedir. Bunun yanında gönderim iptali gerçekleştirme işlemi de bu şekilde yapılır ve kira gibi düzenli ödemelerde, havale ve EFT işlemlerine dair iyileştirmeler yapılabilir. Bu menüden kira benzeri sürekli ödemelerinizi, hesap numaraları ile birlikte tanımlayabilirsiniz. Bu sayede bu hesaplara gönderilecek para transferlerinde daha az ödersiniz. Bunun yanında bu hizmet için hesabınızdan hiçbir kesinti gerçekleşmez ve sürekli transfer hesabı tanımlama hizmeti, ücretsiz olarak verilir.

İnternet Bankacılığı ve Sürekli Ödemeler

Sürekli ödemeleri internet bankacılığı ile yapmak için, internet üzerinden bu hizmetleri tanımlamasınız. Bunun için fatura, vergi, devlet ödemeleri seçeneklerini kullanabilir, ya da şans oyunları dahil sürekli harcamalarınız için fon oluşturabilirsiniz. Kira ve düzenli ödemeler için otomatik ödeme talimatı benzeri olarak hazırlanan bir uygulama olarak bu işlemde, ödeyeceğiniz gönderim ücretini en aza indirmiş olursunuz. Bunun yanında hazırlayabileceğiniz sürekli ödeme fonları arasında bağış seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçenek sayesinde Yapı Kredi internet bankacılığı üzerinden düzenli olarak bağış yaptığınız kurumların giderlerini düzenleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.