Kredi Sayfam

Yapı Kredi Esnek Hesap Faizi Nasıl Ödenir?

Yapı Kredi Esnek Hesap Faizi Nasıl Ödenir?

Esnek hesap faizlerini ödeme şekli, hesaba giren para ile doğrudan olabilmektedir. Harcama yaptığınız miktar, hesabınızda eksi olarak görünür. Yalnızca hesapta yapılan harcamanın faizini ödeme gibi bir durum söz konusu değildir. Yapı Kredi esnek hesap faizi ödeme şekli, hesaba direkt olarak para yatırarak eksi bakiyeyi 0’a tamamlama şeklinde olacaktır. Yapı Kredi Bankası diğer yazılarımız:

Yapı Kredi Esnek Hesap Faizi Miktarını Neler Etkiler?

Esnek hesap faizleri kişinin kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Ancak faiz, aylık yaklaşık olarak %2 civarında seyreder. Bu çerçevede kişinin kullanımlarında günlük gelecek faiz tutarı yaklaşık olarak 0,80 kuruş olacaktır. Bunun yanında esnek hesabın faiz oranlarını etkileyen etmenler şöyle sıralanabilir:

 • Ne kadar bir miktar kullanıldığı
 • Ne zaman çekim yapıldığı
 • Ödemenin ne zaman yapılacağı
 • Esnek hesabın tanımlandığı hesap limitine göre değişiklik göstermektedir.

Bunların yanı sıra esnek hesapta bulunan eksi bakiye söz konusu olduğunda, banka güveni her anlaşmanın önünde tutar. Dolayısıyla hesabınızda tanımlı esnek hesaba dair ödemelerin gecikmesi durumunda banka tarafından uyarılırsınız ve hesabınız belirli bir süre askıya alınabilir veya esnek hesap limitinizde zorunlu limit düşüşü yaşayabilirsiniz. Bunun yaşanmaması için esnek hesap söz konusu olduğunda hassas davranmanız ve ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Faizi Oranı

Yapı Kredi esnek hesabına ait faiz tutarı, kişinin hesabının bakiyesine göre değişiklik gösterir. Ancak Yapı Kredi esnek hesap faizi yaklaşık oranla %2 olarak belirlenmiştir. Bankanın esnek hesap limitinin kullanılması durumunda, belirtilen özelliklere ait durumlar devre dışı bırakıldığında 1 günlük faiz tutarı 0,80 kuruş olarak hesaplanmıştır.

Esnek hesap faizlerinin ödemeleri, müşterinin tercihi doğrultusunda 1 aylık ya da 3 aylık periyotlarda yapılabilmektedir. Bu sayede kişiler, ödeyecekleri tutar söz konusu olduğunda daha planlı davranabilir, daha doğru karar verebilirler. Esnek hesabın açık olduğu bir hesaptan yapılan esnek hesap harcamasının 1 aylık vadede kullanıldığını düşünelim. Hesaptan yapılan harcamanın ödeme zamanının geleceği güne  kadar, günlük yaklaşık olarak 0,80 TL faiz gelecektir. Ancak yapılan harcamanın ödemesi eğer 1 ayının sonunda yapılmazsa, ikinci ayın başlangıcından itibaren yapılacak faiz hesaplamasında değişiklik meydana gelmektedir. Borcun tutarına, esnek hesabın tanımlandığı hesabın düzenli para girişine dayalı olarak faiz oranı hesaplamaları değişir. Bu kapsamda zamanında ödeme yapmak, esnek hesap kullanıcıları için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Faiz ve Maliyet Hesaplama

Esnek hesap faizlerine göre ödenecek tutar hesaplama işlemi, bankanın internet sitesinde bulunan hesaplama robotu aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu sayede alınacak hesaplama ile ödenecek tutar %98 ihtimalle doğru hesaplanır. Bunun yanında yapılan esnek hesap borcunun ödenme zamanı, alınan tutar gibi özellikler, esnek hesaba gelecek faizi etkiler.

Esnek hesabın aylık faiz oranı, %1,84 ile %2 oranı arasında değişiklik göstermektedir. Kullanılan kredinin tutarı ve kullanılan gün sayısı hesaplanarak, faiz aralığı doğrultusunda yapılacak hesaplama sonucu, ne kadar bir ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Vergiler ve fon ücretlerinin de dahil edilmesi ile elde edilecek esnek hesap toplam maliyet miktarı, kişinin ödemesi gereken toplam tutar olarak görülür. Bunlara ek olarak kağıda, ekstre şeklinde basılarak gönderilen esnek hesap aylık ödeme tutarları, müşterilerden kağıt başına 2 TL alınmasına neden olur.

Yapı Kredi Esnek Hesap Kullanım- Faiz Tablosu

Esnek hesap ödeme planı tablosu, 250 TL, 500 TL ve 1.000 TL çerçevesinde şu şekilde sıralanabilir:

 • 250 TL tutarında bir esnek hesap harcamasının 1 gün süre ile kullanılması durumunda vergiler dahil ödenecek faiz tutarı 0,37 TL olacak, dolayısıyla ertesi gün yapılacak bir ödemede, ödenmesi gereken tutar 250.37 TL olacaktır.
 • 250 TL tutarında bir esnek hesap harcamasının 7 gün süre ile kullanılması durumunda vergiler dahil faiz tutarı 1,47 TL olarak hesaplanabilir. Ödenmesi gereken toplam ise 251.47 TL olacaktır.
 • 250 TL tutarında esnek hesaptan yapılacak bir harcamanın 30 gün süre ile faiz alması durumunda, toplamda vergiler dahil ödenecek faiz oranı 5,89 TL olur. Bu durumda 30 günün sonunda kişinin ödemesi gereken toplam esnek hesap ücreti 255,89 TL olarak hesaplanır.
 • 500 TL tutarındaki bir esnek hesap harcamasında, 1 günlük hesap harcaması için konacak vergiler dahil faiz miktarı 0,74 TL olacaktır. Bu durumda ödenmesi gereken toplam tutar, faiz oranı dahil 500.74 TL olacaktır.
 • 500 TL tutarında bir esnek hesap harcamasının 7 gün süre ile ödenmemesi durumunda, ödenmesi gereken vergiler dahil faiz tutarı, 2,94 TL olacaktır. Bu durumda ödenmesi gereken toplam tutar, 502.94 TL olarak hesaplanır.
 • 500 TL tutarında esnek hesap harcamasının 30 günlük vergiler dahil faiz oranı 11,78 TL olacaktır. Bu doğrultuda 30 gün sonunda ödenmesi gereken toplam, 511.78 TL olarak hesaplanacaktır.
 • 000 TL tutarında bir esnek hesap harcamasında, 1 günlük vergiler dahil faiz miktarı 1,47 TL olacaktır. Bu nedenle ödenmesi gereken ertesi günkü miktar 1.001.47 TL olacaktır.
 • 000 TL tutarında esnek hesap harcamasının 7 gün süre ile ödenmemesi durumunda, yalnız vergiler dahil faiz oranı 5.89 TL olarak hesaplanır. Bu nedenle 7 günün sonunda hesap kullanıcısı, 1.005.89 TL ödeyecektir.
 • 000 TL tutarındaki esnek hesap bakiyesinin tamamının kullanılması ve 30 gün süre ile ödenmemesi durumunda kişinin ödemesi gereken yalnız vergiler dahil faiz oranı 23.55 TL olacaktır. Bu nedenle toplam ödenmesi gereken miktar 1.023.55 TL olarak hesaplanır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Kullanımında Limitler

Esnek hesabın yüksek limit miktarları 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Esnek hesap limitleri, en az 300 TL olabilir. Bunun yanında kişi, ödemeleri 5 ay ile 12 ay arasında ödeyebilir. Bu ödemelerde kişiye belirtilen asgari ödeme tutarı baz alınır.

Sadece Faiz Oranını Ödemek Mümkün Müdür?

Esnek hesabın yalnız faizini ödemek maalesef mümkün değildir. Esnek hesap, eksi bakiye demektir. Bu nedenle esnek hesap üzerinden yaptığınız çekimler, hesabınıza para yatırdığınızda direkt olarak alınır. Dolayısıyla hesabınıza yatan paranın miktarı doğrultusunda esnek hesaba para girişi yapmış olursunuz.

Esnek Hesap Limiti Arttırılır Mı?

Esnek hesap limiti arttırma işlemi, mobil uygulama ya da banka şubeleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Artırım yapılan limit, hesaba düzenli olan para girişlerinden alınan güvenle yapılır. Bu nedenle para girişinizin yüksek ve düzenli olması, esnek hesap limiti yükseltme işleminizi kolaylaştırır.

Esnek Hesap Nasıl Kapatılır?

Esnek hesap kapatma işlemi, banka şubelerinden yapılabilmektedir. Ancak hesabı neden kapatmak istediğinizi bildirmeniz gerekir. Bunun yanında bankanın sebebinizi geçerli bulması amacıyla, bankanın çözüm bulamayacağı bir neden öne sürmelisiniz.

Yapı Kredi Esnek Hesap Limitinin Kullanılmaması Durumunda Faiz Gelir Mi?

Esnek hesap kullanılmazsa faizin durumu nötrdür. Yani hesap üzerinde herhangi bir faiz uygulaması yapılmaz. Ayrıca komisyon, kullanım ücreti gibi ücretler de alınmaz. Bu nedenle kişinin kendi kullanımı yönünde şekillenen bir uygulama olarak esnek hesap kullanılabilir. Yapı Kredi esnek hesap faizi, yalnızca hesabın kullanımı durumunda gelecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.