Kredi Sayfam

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik

Yapı Kredi bireysel emeklilikte biriken paranın miktarını öğrenmek isteyen kişiler banka şubesine başvurabilir. Emekli olduktan sonra emeklilik maaşının yanında ekstra geliri olmasını isteyen kişiler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olabiliyorlar. Düzenli olarak bu hesaba para aktarılması halinde devlet de bu birikim hesabına katkı sunuyor. Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin de devlet katısını alabilmeleri için bazı şartları sağlaması gerekiyor. Daha sonrasında devlet katkısıyla birikmiş paranın maaş gibi alınabilmesi mümkün oluyor.

Kimler Bireysel Emeklilik Hesabı Açabilir?

Yapı Kredi’den bireysel emeklilik hesabı açabilecek kişiler arasında 18 yaşından büyük olanlar vardır. Yapı Kredi Bankası aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin sağlaması gereken koşullardan en önemli 18 yaşından büyük olunmasıdır. Bunun yanı sıra belirlenmiş bir üst yaş sınırı da bulunuyor. Bu üst limit de 45 yaştır. 45 yaşından büyük kişiler bireysel emeklilik sistemine dahil olamıyor. Yapı Kredi müşterilerinin gelirlerine göre en uygun teklifi hazırlıyor. Banka kişilerin emekliliğe yönelik beklentilerini, ortalama gelir düzeylerini göz önüne alarak sisteme dahil olunabilecek teklifler sunuyor.

Bireysel Emekliliğin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Bireysel emekliliğin avantajlarından bir tanesi emekli olunduktan sonra kişilerin eline daha çok maaş geçmesini sağlamasıdır. Emekli olan kişilere aktif olarak çalıştıkları dönemden çok daha az ücrete sahip emeklilik maaşı bağlanıyor. Bu maaş ile geçinmek de çoğu kişi için zor olabiliyor. Bundan dolayı da pek çok insan bireysel emeklilik sistemine dahil oluyor. Bu sistem sayesinde emekli olan kişiler emekli maaşının yanı sıra bireysel emeklilik ile biriktirdikleri parayı da alabiliyor. Böylece emekli maaşının çok daha fazlası kişilerin eline geçiyor. Ayrıca bireysel emeklilik ile birikim yapan kişilere devlet büyük katkı sağlıyor. Devletin sağladığı faiz sayesinde birikimlerin çok daha değerlenmesi sağlanıyor. Bu faiz oranı da bankaların sunduğu vadeli hesapların faiz oranlarından çok daha fazlasıdır.

Bireysel Emeklilikten Erken Ayrılabilir Miyim?

Bireysel emeklilikten erken ayrılma söz konusu olabiliyor. Ancak erken ayrılan kişiler devlet katkısından faydalanamıyor. Devletin sunduğu %25’lik katkıdan yararlanabilmek için sistemden erken çıkmamak gerekiyor. Fakat yine de ayrılmak isteyen kişiler bunu diledikleri zaman yapabilirler. Ayrıca yeni işe başlayan kişiler otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ediliyor. Kişiler bu sistemden çıkmadığı sürece hesapları kalıyor. Bireysel emeklilikte kalmak istemeyen kişilerin de cayma hakkı bulunuyor. Otomatik katılım ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan kişiler sistemden çıkmak için banka ile iletişime geçmelidir. Yapı Kredi Bankası’nın telefon bankacılığına başvuran kişiler BES Otomatik Katılım Sistemi’nden çıkabilir.

Devlet Katısı Alabilmek İçin En Az Ne Kadar Birim Yapılmalı?

Devletin BES katkısını alabilmek için birikim yapılması gereken süre en az 3 yıldır. Devletin bireysel emeklilik için sunduğu katkıdan yararlanmanın koşulları arasında en az 3 yıl boyunca bu sistemde kalmak bulunuyor. 3 yıldan önce sistemden çıkan kişiler devletin verdiği katkıdan yararlanamazlar. Bu kişiler BES’ten çıktıkları an yalnızca bankada kendi biriktirdikleri miktarı alabilirler. Ancak 3 yıl kalan kişiler de devletin sunduğu tüm destekten yararlanamıyor. Devletin desteğinin tamamının alınabilmesi için en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını tamamlamak gerekiyor. 10 yıldan önce çıkan kişiler ise katkının bir kısmını alabiliyor.

Bireysel Emeklilik Hesabına Devletin Katısı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı %25’e kadar çıkabiliyor. Düzenli olarak para biriktiren kişiler devletin sunduğu katkıdan yararlanabiliyor. Ancak bu desteğin tamamını alabilmek için en az 10 yıl boyunca düzenli olarak birikim yapılması gerekiyor. 10 yıl süresince aralıksız olarak Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemine para yatıran kişiler 56 yaşlarını da doldurdukları zaman devletin %25 katkısının tamamına sahip olabiliyorlar. Bunun yanı sıra 10 yıldan önce ayrılan kişilerin alacakları katkının miktarı şu şekildedir:

 • En az 3 yıl kalanlar %15,
 • En az 6 yıl kalanlar %35,
 • En az 10 yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmamış olanlar %60.

Bireysel Emeklilik Hesabına Ne Kadar Para Yatırmalıyım?

Bireysel emeklilik için yatırılması gereken paranın miktarını kişiler kendileri seçebiliyor. BES’e dahil olan kişiler hesaplarına her ay düzenli para yatırmalıdır. Ne kadar para yatırılması gerektiğine dair de bir kısıtlama yoktur. Bundan dolayı insanlar ne kadar isterse o kadar miktarda yatırım yapabilir. Birikim tutarı belirlenirken de aylık gelir düşünülmelidir. Kişilerin bütçelerini sarsmayacak bir miktar tercih edilmelidir. Ayrıca her ay bu parayı hesaba aktarma ile uğraşmak istemeyen kişilerin başvurabilecekleri yöntem de mevcuttur. Bu kişiler otomatik para yatırma talimatı verebilirler. Böylece kişilerin banka hesaplarından ya da kredi kartlarından yatırım tutarı otomatik olarak çekilir ve bireysel emeklilik hesabına aktarılır. Bu da para yatırmayı unutma gibi bir derdi ortadan kaldırır.

Yapı Kredi’nin Bireysel Emeklilikte Müşterilerine Sunduğu Ekstra Avantajlar Nelerdir?

Yapı Kredi’nin müşterilerine BES için sunduğu avantajlardan bir tanesi anlaşmalı sağlık kurumlarından indirim sağlamasıdır. Yapı Kredi kendi banka şubelerinden BES hesabı açan kişilere bazı ayrıcalıklar tanıyor. Bu ayrıcalıkları sayesinde de pek çok kişi bireysel emeklilik için Yapı Kredi Bankası’na başvuruyor. Yapı Kredi’nin müşterilerine sunduğu ayrıcalıklar arasında bankanı anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarından indirimli bir şekilde faydalanabilmek vardır. Bunun dışında katkı payı güvencesinden de Yapı Kredi müşterileri yararlanabiliyor. Bu sayede iş görmezlik halinde katkı payları 5 yıla kadar Allianz Yaşam ve Emeklilik güvencesinde oluyor. Yapı Kredi’nin son faydası ise asistans hizmetleri sunmasıdır. Asistans hizmetlerinden de bazıları şu şekildedir:

 • Tıbbi danışma hizmeti,
 • Eve doktor ambulans gönderimi,
 • Doğum sonrası bakım hizmeti,
 • Ameliyat sonrası bakım hizmeti.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi bireysel emeklilik hesabının açılabilmesi için banka şubelerine başvurulabilir. En yakın Yapı Kredi şubesini ziyaret eden kişiler Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olma isteklerini iletebilirler ve hızlı bir şekilde hesap açılışı işlemlerini tamamlayabilirler. Banka şubesine kadar gitmek istemeyen kişilerin başvurması gereken bankacılık kanalı ise Yapı Kredi internet sitesidir. Bankanın internet sitesinin Bireysel Emeklilik Sistemi sayfasında Hemen Başvur linki mevcuttur. Bu linke tıklayan kişiler şu bilgileri doldurarak BES başvurularını gerçekleştirebilirler:

 • TC kimlik numarası,
 • Ad, soyad,
 • Cep telefonu,
 • Başvuru yapılacak şubenin bulunduğu il.

Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Olmak Zorunlu Mu?

Bireysel emeklilik sistemine katılım zorunluluğu bulunmuyor. Ancak yeni çıkan yasaya göre işe yeni başlayan herkes otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ediliyor. BES Otomatik Katılım olarak adlandırılan bu uygulama sayesinde bir kurumda çalışan herkesin ya da işe yeni başlayanların direkt olarak sisteme dahil ediliyor. Yapı Kredi bireysel emeklilik otomatik katılım yapılabilmesine olanak tanıyor. Firmalar Yapı Kredi Bankası’na başvurarak Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemine başvurabilirler. Bu uygulama ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmuş bir kişi sistemde kalmak zorunda değildir. İstemediği taktirde cayma hakkına sahiptir. Yapı Kredi bireysel emeklilik hesabını da kapatmak isteyen kişiler banka ile iletişime geçebilir ve otomatik olarak hesaplarına yatan parayı geri alarak BES’ten çıkabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.