Kredi Sayfam

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bireysel emekliliği iptal etmek Yapı Kredi telefon bankacılığı ile çok kolaydır. 0850 222 0 444 numarayı arayarak bireysel emeklilikten çıkmak istediğinizi Yapı Kredi Bankası’na bildirebilirsiniz. Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi Allianz sigorta aracılığı ile yapılıyor. Bu yüzden bireysel emeklilikten ayrılmak istediğiniz zaman bu işlem Allianz sigorta üzerinden gerçekleşir.

İnsanların kafasını en çok meşgul eden konu emeklilik sistemine kayıt olup daha sonra çıkmak istedikleri zaman bu işlemin uzun sürüyor olmasıdır. Ancak emeklilik sisteminden ayrılma işlemi Yapı Kredi Bankası ile çok kolaydır.

Ayrıca Yapı Kredi internet bankacılığı nasıl açılır yazımıza bakabilirsiniz.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi bir kişinin düzenli olarak para biriktirmesine yarayan sistemdir. Bu sistem ile 10 yılın sonunda emekli olma hakkı vardır. Sisteme kayıt olan kişi %25 devlet katkısı almaya hak kazanır. Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi ile hayat standartlarınıza emekli olduğunuz zaman da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu sistem ileride emekli olduğunuz zaman size bir katkı sağlar.

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak zannettiğinizden daha basittir. İstediğiniz zaman bireysel emeklilik hesabınızı dondurma ya da çıkma hakkına sahipsiniz.

2017 yılı itibariyle kurumsal firmalar işçilerini zorunlu olarak Yapı kredi bireysel emeklilik sigortasına kayıt yaptırır. Maaşınızdan %3’lük bir kesinti ile her ay düzenli olarak hesabınızda para birikir. Örneğin, 3000 TL maaş alıyorsanız sadece 90 TL para bireysel emeklilik sistemine aktarılmaktadır. Devlette ek olarak biriktirdiğiniz paraya %25 katkı payı sağlar.

Bireysel Emeklilik İptali Adımları Nedir?

Yapı Kredi bireysel emekliliği iptal etmek için Yapı Kredi bankası müşteri hizmetlerinden detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Yapı Kredi bankasının müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 444’dür.

Yapı Kredi bankasında bireysel emeklilik sisteminde size yardımcı birçok özellik barındırır. Bireysel emeklilik sistemini iptal etmeden önce şu fikirleri de düşünebilirsiniz:

 • Bireysel emeklilik sistemini dondurabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sistemine bir süre daha düşük para yatırabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sistemine bir ay para yatırıp diğer ay bekleyebilirsiniz.
 • Katkı payını azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.

Yapı Kredi bankasında bireysel emeklilik sisteminizi iptal etmeden önce başvurulabilecek başka yollar da vardır. Ancak iptal etmek isterserseniz müşteri hizmetleri aracılığı ile ya da en yakın Yapı Kredi bankasına gelip bilgi alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilikten Cayma Hakkı Var Mı?

Yapı Kredi bireysel emeklilikten vazgeçme hakkı ilk 2 ay içerisinde bulunur. O güne kadar yatırdığınız para size 10 gün içinde iade edilir.

Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilikten Sisteminden Ayrılma

Yapı Kredi bireysel emeklilikten çıkma kararınızı uygulamanın ardından %25 devlet katkısından da vazgeçmiş olursunuz.

 • 56 yaşından önce bireysel emeklilik sisteminden ayrılırsanız emekli olma hakkını kaybetmiş olursunuz.
 • Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılırsanız %25 devlet katkısını kaybetmiş olursunuz.
 • Bireysel emeklilik sisteminden 3 ile 6 yıl arasında ayrılırsanız sadece paranızın %15’ini alırsınız.
 • 6 ile 10 yıl arasındaki sürede ayrılırsanız paranızın %35’ini alırsınız.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 10 seneyi tamamlarsanız paranızın %60’ını alabilirsiniz. Ayrıca, 10 sene boyunca sisteme kayıtlı olduğunuz için devlet 10 yılın sonunda 1000 TL kadar bir para verir.
 • 10 sene sonra isterseniz sistemden emekli olabilirsiniz veya 10 sene sonra toplu bir paraya sahip olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yapı Kredi bireysel emeklilikten ayrılmak için gerekli evraklar işlemlere başlamanız ardından müşteri temsilciniz tarafından size iletilecektir.

 • İlk olarak Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayarak bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak istediğinizi müşteri temsilciniz ile konuşun. Eğer Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemine 2 ay kadar para yatırmışsanız paranız tamamen size geri ödenecektir.
 • Yapı Kredi müşteri temsilcisine bireysel emeklilik sisteminden neden ayrılmak istediğinizi anlatınız.
 • Yapı Kredi müşteri temsilciniz de ayrılmak için gerekli evrakları kullandığınız e-mail hesabınıza göndermesini isteyiniz.
 • E-mail hesabınıza bireysel emeklilikten ayrılma talep formu gönderilecektir.
 • Yapı Kredi bireysel emeklilikten ayrılma talep formunu doğru olarak doldurduğunuzdan emin olun.
 • İmzalayarak formu müşteri temsilcisinin istediği e-maile ya da adrese geri gönderin.

Bu adımları izleyerek Yapı Kredi bankası bireysel emeklilik sisteminde kolayca çıkabilirsiniz. Ancak bireysel emeklilikten caymadan önce fonunuzu dondurmayı ya da kesinti yapmayı düşünebilirsiniz.

Bu şartlar sağlandığı takdirde paranız 15-20 iş gününde hesabınıza geri yatıralacaktır. Ancak 56 yaşını doldurmadığınız için ve bireysel emeklilik sisteminden erken ayrıldığınız için %25 devlet katkısını kaybetmiş olursunuz. Yapı Kredi bankası bireysel emekliliğiniz için sistemine yatırdığınız parayı belli bir kesinti sonrasında alacaksınız.

Size en yakın Yapı Kredi bankasına gelerek sisteminden hızlıca çıkış sağlayabilirsiniz. Emeklilik sistemine kayıt olan kişi bizzat Yapı Kredi bankasına gelerek bireysel emeklilikten ayrılma formunu doldurup çıkış yapabilir. Belli bir kesinti yapıldıktan sonra paranız banka hesabınıza 15 ile 20 gün arasında yatırılır.

Yapı kredi esnek hesap faizi detayları için tıklayınız.

Bireysel Emekliliğe Kayıt Şartları Nedir?

Yapı Kredi bireysel emekliliğe kayıt olma şartları için sadece 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. Reşit olan herhangi bir kişi Yapı Kredi Bankası’na gelerek bireysel emeklilik sistemine dahil olmak istediğini söyleyerek sisteme kolaylıkla kayıt olabilir. Bireysel olarak yapılan kayıtlarda fonunuzu kendiniz seçebilirsiniz. Gelirinize göre %25 devlet katkısı kazanabilirsiniz. Örneğin;

 • Her ay maaşınızdan 100 TL sisteme yatırılmasını isterseniz devlet 25 TL daha ekler. Toplam 125 TL aylık birikim yaparsınız.
 • Her ay maaşınızdan 1000 TL sisteme yatırılmasını isterseniz devlet 25 TL daha ekler. Toplam 1250 TL aylık birikim yapmış olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Olumlu Yönleri Nelerdir?

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi olumlu özellikleri emeklilik döneminde rahat bir hayat yaşanabilmesi için sisteme dahil olan herkesi yakından ilgilendirir. Türkiye’de 2017 yılı itibariyle 4A ve 4C SGK’ya bağlı olarak çalışan kişiler bireysel emeklilik sistemine bağlı olduğu kurum tarafından zorunlu olarak yapılmaktadır. Çalışanın maaşından %3 kesinti yapılır. Daha sonra %25 devlet katkısı eklenerek bireysel emeklilik sistemi başlatılır.Tam 10 sene sonra bireysel emeklilik sisteminden emekli olunur. Yapı Kredi bireysel emekliliği sadece çalışan kişiler için değil ev hanımları için de yapılır.

Bireysel emeklilik sisteminin birçok olumlu tarafı var:

 • Her ay parayı düzenli olarak yatıran bir kişi 10 sene sonra Yapı Kredi bankasından emekli olur.
 • Emekli olmak istemezse 10 sene sonra biriktirdiği parayı devlet katkısı ile beraber alır.
 • Yapı Kredi bankasından bireysel emekliliğin sistemine kayıt olan bir kişi bütçesine göre aylık ödemeyi azaltabilir ya da dondurabilir.
 • Düzenli para biriktirmek için önemli bir kaynaktır.
 • Yatırdığınız para %25 devlet katkısı ile desteklenir.
 • İhtiyacınız olduğu zaman toplu para alabilirsiniz.
 • Para biriktirmek için bir disipline sahip olursunuz.

Yapı Kredi bankasına bağlı olarak bireysel emekliliğin sistemine giren bir kişi yukarıda bahsedilen bütün olumlu yönlerinden faydalanır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Yapı Kredi bankasıyla BES’in dezavantajları neredeyse çok azdır. Çünkü Yapı Kredi Bankası müşterisine değer ve önem verir. Ancak bireysel emeklilik sisteminden herhangi bir ayrılma durumunda bazı kesintiler olacaktır.

 • 10 yıl boyunca düzenli para yatırmadığınız zaman bireysel emeklilik sisteminden devlet katkı payını alamazsınız.
 • Ne kadar para yatırırsanız ileride alacağınız para o kadar yüksek olur.

Yapı Kredi bankasından bireysel emekli olmak isteyen kişiler için olumsuz durumlar neredeyse hiç yoktur.

Bireysel Emekliliğe Nasıl Başvurulur?

Yapı Kredi bireysel emekliliğe başvurmak için size en yakın Yapı Kredi bankası şubesine gelip başvurunuzu kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında, Yapı  Kredi bankası ATM’sinden, mobil bankacılık ya da müşteri hizmetlerini arayarak sisteme kayıt olabilirsiniz. Yapı Kredi bireysel emeklilik tamamen size öze imkanlar sunar.

 • Yapı Kredi Bankası müşteri temsilcisine 0850 222 0 444 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.
 • Size en yakın Yapı Kredi ATM’yi mobil bankacılık ile öğrenebilirsiniz. ATM menüsünden Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.