Kredi Sayfam

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark

Çoğunlukla kredi kartları, ön ödemeli kartlar ve banka nakit kartlarının sağ alt köşesinde logoları bulunan bu şirketler, dünya üzerindeki nakit akışını kart sistemine taşımayı amaçlar.

Genel merkezi İngiltere’de bulunan şirket, birçok ülkede kolayca ödeme yapabilmemizi sağlıyor. 4000’den fazla bankanın üye olduğu bu şirket, ön ödemeli kartların altyapısını oluşturan bir sisteme sahip.

Visa Kart Çeşitleri

Visa Klasik: Çoğu insanın cüzdanlarında taşımış olduğu bu kart, dünya üzerinde en çok kullanılan karttır.

Visa Premium Kartları: Visa Gold, Visa Platinium ve Visa İnfinite gibi kartlar, diğer kartlardan farklı olarak müşterilerine daha fazla ayrıcalık sağlar. Hizmetler bankadan bankaya farklılık gösterse de söz konusu üç kart yine de standart Visa Kart’tan daha fazla hizmet sunar.

Visa Electron: Yapılan tüm işlemlerin hem satışında hem ATM’de hem de nakit konusunda elektronik olarak gerçekleştirilmesini sağlayan karttır.

MasterCard

ABD merkezli kart şirketi, müşterilerine kredi kartı kullandırarak ödeme yapma olanağı sağlıyor. Kartlarda bulunan çiplerle ödeme sistemi kuran şirket, bankalara ve tüketicilere oldukça büyük kolaylıklar sağlar. Platinium MasterCard ve World Elite MasterCard ürünleriyle, müşterilerine seyahatlerde özel indirimler ve türlü avantajlar sağlıyor. Şampiyonlar ligi ana sponsoru olan şirket, bu yönüyle adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Visa Kart ile MasterCard Arasındaki Farklar

Tüm dünya pazarının yüzde 70’ini elinde bulunduran MasterCard ve Visa, amaçları aynı olsa da farklı kuruluşlardır. Her iki kartın da geçmediği ATM veya üye işyeri sayısı yok denecek kadar azdır. Amaç kart ile ödeme yapmaksa iki kart arasında logoları dışında herhangi bir fark yoktur. Fakat dünya pazarında iki şirket de rekabeti elinden bırakmamaya kararlı.

Her iki kuruluş da müşterilerine özel bazı programlar ve çeşitli kampanyalar sunar. Örneğin; Visa kart şuan güncel olan bir alışveriş sitesinde yapılan harcamalarda indirim sağlıyorken, MasterCard ise bir ulaşım firmasıyla anlaşarak indirim sağlayabiliyor. İki kurum da bazı durumlarda kampanyalarını bankalardan bağımsız olarak yürütürler. Yaptığınız harcamalarda yapılan indirimler veya promosyonların bazıları bu kurumlar sayesinde oluyor.

Güncel kampanyalara ulaşmak için kuruluşların İnternet sitelerine göz atarak bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.