Kredi Sayfam

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme ( KKB ve E-Devlet )

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme ( KKB ve E-Devlet )

Her zaman ücretsiz kredi notu sorgulama seçeneği sayesinde bankalardan ne kadar kredi kullanabileceğimizi öğrenebiliyoruz. Durum böyle olunca tek bir merkezi sistem üzerinden belirlenen bu puanımızın yüksek olması gerekmektedir. Kredi notumuzun yüksek olması durumunda her hangi bir bankaya giderek ihtiyacımız olan krediyi rahatlıkla kullanabiliriz. Türkiye’nin en büyük önde gelen bankaları kredi puanımızı göz önüne alarak bizlere ihtiyacımız olan kredi miktarını belirlemektedir.
Bu bankalardan bazıları ise; Yapı Kredi, Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, İşbankası ve QNB Finansbank gibi hemen hepimizin tercih ettiği bankalardır. Kredi başvurusunda bulunacağımız zaman bu bankalar Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) üzerindeki puanınızı dikkate alarak kredinizi onaylarlar. Başvuruda bulunmadan önce ücretsiz kredi notu sorgulaması yapmak isteyenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda detaylı bir şekilde açıkladık.

Kısaca Kredi Notu Nedir ?

Başvurmak istediğiniz kredi için karar verilmesini sağlayan en önemli sistemlerden birisi kredi notu’dur. Türkiye’nin her yerinde kredi ihtiyacı olan kişilerin ödemelerini ve bankacılık işlemlerini kayıt altına almaktadır. Bu kayıt tüm bankaların anlaşması ile KKB üzerinden gerçekleştirilir. İhtiyacınız olan krediyi kullanmanız için kredi puanınızın yüksek olması gerekir. Düşük puanı olan ve risk içeren kişiler KKB üzerinde bulunan risk raporuna göre kredi kullanamazlar. Bu nedenle kredi çekmek isteyenlerin bankaya başvurmadan önce öğrenmesi gereken tek şey kredi notu’dur. Bu hizmeti KKB ile anlaşmalı bankaların İnternet şubelerinden veya direk KKB üzerinden kolaylıkla öğrenme şansımız bulunur. Ücretli olan bu servisten bedava yararlanmak için ise aşağıda sizin bazı seçenekler hazırladık. Bu seçenekleri takip ederek ve uygulamaya geçirerek sizde ücretli ve ücretsiz olarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama ( KKB)

Bankalar tarafından sağlanan anlaşma sonucu kurulan Kredi Kayıt Bürosu, banka müşterilerinin beş yıllık geçmişlerini kayıt altına almaktadır. Bu kayıtlar kredi kullanmak isteyen bir kişinin onay aşamasında büyük önem taşır. Bankalar KKB üzerinden kredi notunuzu değerlendirerek size çıkacak kredi tutarını kararlaştırırlar.  Müşterinin yapmış olduğu harcamalar, hesaba giriş çıkış yapan paralar ve düzenli ödeme talimatı verilen faturalar gibi bir çok etkeni bir araya getirerek puanınızı belirler. Aynı zamanda kredi kartı ödemelerinizin aksayıp aksamadığı ve kredi ödemelerinizin düzenli yapılıp yapılmadığı’da kredi puanınıza etki eder.  Müşteri eğer düzenli ödemeler yapıyor ve bankayı aktif olarak kullanıyor ise bu kredi puanı için büyük bir değer kazandırır. Hazırlanan bu kayıtlar esnasında risk raporunuz ortaya çıkacaktır. Kredi notu yüksek olan bir kişinin bankaya gitmeden İnternet şubesi üzerinden kredi kullanması bile sağlanır. İşte tam bu ayrıntıların tamamını topladığımızda Findeks’in hayatımızdaki önemini kavrayabiliyoruz.

Sıkça kredi kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli ödüyor iseniz bu sizi büyük avantaj sağlayacaktır. Ödemelerini düzenli yapan müşteriler her zaman bankanın sunduğu çeşitli kampanyalardan yararlanabiliyor. Ödemelerini gününden önce yapan bir müşteri ile düzensiz ödeme yapan müşteri arasında büyük fark oluşur. Bu durum düzenli ödeyen için yeni fırsatlar doğururken, düzensiz ödeyen kişinin kredi kullanmasının imkansız hale gelmesini bile sağlayabilir. Bankadan kullandığınız krediden sonra ödemelerinizi devamlı aksatıyor iseniz tekrar başvurmanız durumunda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Borcunuzu ödeseniz bile bu sorun findeks raporunda karşınıza bir sorun olarak çıkabilir ve tekrar kredi talebinde bulunduğunuzda onay alamayabilirsiniz. Daha önce bilgi amaçlı paylaştığımız kredi notu neden düşer başlıklı makalemiz size ayrıca faydalı bilgiler verebilir.

O anki şartlar ödemelerinizi düzensiz yapmanızı sağlamış ise yapmanız gereken tek şey puanınızı yükseltmek olmalıdır. Bunu yapmanız biraz zamanınızı alabilir. Çünkü KKB üzerinde tutulan kayıtlar son beş yıl içerisinde bankalarda yaptığınız tüm işlemleri kapsıyor. Yinede kısa zamanda tekrar bankalarda itibar sahibi olma şansınız bulunuyor. Son dönemlerde borcunuzu bitirmiş ve sağlıklı bir düzene geçmiş iseniz yapmanız gereken düzenli işlemler sağlamak. Bu konuda daha önce hazırladığımız kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Findeks kredi notunuzu belirlemek  için hayati önem taşıyan bazı unsurlar şu şekildedir;

  • Kullandığınız kredilerin ne kadar sık gerçekleştiği: %15 olarak.
  • Borç durumu ve hesap hareketleri: %35
  • Düzenli yapılan ödemeler: %40
  • Diğer bankacılık işlemlerinizin tamamını kapsayan durumlar: %10

Yukarıda belirttiğimiz seçeneklere dikkat etmeniz kredi çekerken karşınıza pozitif olarak çıkacaktır. Tüm işlemlerinizi doğru yaptığınızda karşınıza hiç bir engel çıkmayacaktır. Özellikle şirket sahibi olanlar bu durumlara dikkat etmemesi durumunda büyük kayıplara uğrama riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek Mümkün mü ?

Sizin için hazırladığımız bu sayfa üzerinden maalesef ücretsiz kredi notu sorgulama servisleri hakkında bilgi paylaşamıyoruz. Çünkü bu sistem sadece bankalar üzerinden ve Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile çalışmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için düşük miktarda bir ücret ödemeniz gerekir. Sorgulama işlemini direk Findeks.com üzerinden üyelik oluşturarak basit şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için ödeyeceğiniz tutar ise; 5,50 TL + KDV( 6.49 TL KDV Dahil Fiyatı ) olarak tahsil edilir.

Eğer bu ücreti ödemek istemiyorum diyor iseniz’de yapacağınız tek şey kredi başvurusu için her hangi bir banka şubesine gitmek. Bankalar size kredi çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için kredi notunuzu sorgulayacaktır. Bunun sonucunda eğer risk raporunuz sorunsuz ise ne kadar kredi kullanabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede ücretsiz olarak bu hizmeti kullanmış olursunuz. Eğer şubeye gitmeden öğrenmek istiyorum diyor iseniz bu ücreti ödemeniz gerekecektir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme Yolu Açıldı !

Sık sık güncellemeler olan E-Devlet üzerinden artık tüm kullanıcılar ücretsiz olarak kredi puanını öğrenebiliyor. Yeni çıkan bu özellikten yararlanmak için öncelikle E-Devlet şifremizi almış olmamız gerekiyor. Daha sonrasında sisteme giriş yaptıktan sonra Kredi risk raporunuzu ayda 1 kez olmak kaydı ile öğrenebiliyorsunuz. Bunun için sisteme kayıtlı cep telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderiliyor, size gelen kodu karşınıza çıkan ekrana girerek sonucu anında öğrenebiliyorsunuz. İlk günlerden bile Türkiye genelinde büyük ilgi gördü ve binlerce kişi kredi risk raporu sonucunu öğrendi. Sizde puanınızı öğrenmek için E-Devlet sitesine giriş yaparak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli Bilgi: Bazı sosyal medya ve uygulamalarda kredi puanınızı ücretsiz sorgulayabildiklerini belirtenler olabilir. Bu kişilerin sistemi tahmini olarak hesap yaptığı için gerçek puanınız ortaya çıkmayacaktır. Aynı zamanda bu tarz sistemler kurarak sizden kredi kartı bilgileri ve diğer bilgilerinizi almak isteyen kötü niyetli kişiler olabilir. Bu nedenle ücretsiz olarak adlandırılan hiç bir sisteme güvenmeyiniz. En güvenlisi direk Findeks üzerinden veya bankalar aracılığı ile doğru sonucu öğrenmek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.