Kredi Sayfam

Tarım Makinalarına Hibe Desteği

Tarım Makinalarına Hibe Desteği

Modern Tarımsal Cihazlara Alım Desteği!

Hayvancılık, tarım ve gıda bakancılığı, kırsal kalkınma projelerine destek vermek amacıyla, tarım için kullanılan 41 adet tarımsal makine ve ekipman için yüzde(%) 50 hibe desteği sağlamaya başladı. Bu nedenle çiftçilerin alacak olduğu tarım makinalarında bakanlık tarafından makinaların yüzde 50 değerine, hibe edilerek destek verecek. Gerçek kişiler için yapılacak olan hibe turarı üst sınır 50.000 TL olarak belirlenirken, Tüzel kişiler için verilecek hibe desteği ürün başına üst sınır 100.000 TL olarak belirlendi.

Hibe desteği birkaç ürün için değişiklik gösterebiliyor. Örneğin basınçlı sulama sistemlerinde gerçek kişiler için üst sınır 100.000 TL olarak belirlenirken, Tüzel kişiler için basınçlı sulama sistemlerinde belirlenen 200.000 TL hibe desteği üst sınır olacak bu miktarı geçmeyecek.

Hibe desteği için belirlenen makinalar iki kısıma ayrılıyor.

  • Devlet Destekli Ziraat Aletleri
  • Kırsal Kalkınma Destekli Ziraat Aletleri

DEVLET DESTEKLİ ZİRAAT ALETLERİ

Bakanlık çiftçiler için böyle önemli bir projeye destek verdiğini belirtmiştik. Destek verilen makinaların çokluğu dikkat çekiyor. Peki bu destek verilen bu makinalar hangileri?

Destek verilen makinalar :  Verim ölçer kipi mipçer, Sap toplamalı saman makinası, Sap parçalama makinası, Fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeğini kurutan makinalar, Fındık toplama makinası, Çayır biçme makinası, Diskli tırmık, Arıcılık makinaları ve ekipmanları, Mini yükleyici, Motorlu tırpan, Pancar söküm makinası, Balya makinası, Patates söküm makinası, Pülverizatör, Gübre dağıtma makinesi, Güneş kolektörü, Dip kazan, El traktörü gibi tarımda kullanılan önemli makinalara hibe desteği veriliyor.

Tabi ki bu listenin devamı da var. Bunlara ilave olarak destek verilen makinalar;

Tarım römorkları, Toprak frezesi, Su ürünlerinde buzlama makinası, Sılaj makinası, Pamuk toplama makinası, Çiftlik gübresi dağıtma makinası, Sıra arası çapa makinası, Süt analiz makinası, Zeytin hasat makinası, Yem hazırlama makinası, Süt sağım ve soğutma makinası gibi cihazlarda devlet desteğiyle hibe verilmektedir.Kırsal Kalkınma Destekli Ziraat Aletleri

 

Kırsal alanlarda ekonomi ve sosyal gelişime katkı sağlamak amacıyla, belirlenmiş olan ekipman ve makinaların alımı,  montajını desteklemek için yapılan usul ve esaslardan oluşuyor.Tebliğe göre belirlenen ürünler ve ekipmanlar için yapılan başvuruların 45 gün içerisinde il müdürlüklerine teslim edileceği belirtildi. Hibe için yapılacak olan ödemelerin bütçe serbestliği kapsamında yapılacağı öğrenildi. Buna istinaden, illere göre ayrı ayrı bütçe belirlendi. Ve yapılan başvuruların belirlenen bütçeyi geçmesi durumunda verilen 45 günlük süre 30 günü geçmeyecek şekilde tekrardan uzatılabilecek. Devlet destekli verilecek olan ziraat makinalarındaki hibe desteği kullanılacak her ürün ve makinalar, bakanlık tarafından görevlendirilen teftiş kurulu tarafından değerlendirmeye alınıp, kurulun kararına göre hibe verilecek.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanlığı tarafından hibe desteği verilen makina ve ekipmanları daha detaylı görmek ve takip etmek istiyorsanız Tıklayın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.