Kredi Sayfam

Tarım Kredisi Almadan Evvel Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Tarım Kredisi Almadan Evvel Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Tarım kredisi üreticilik yapan çiftçilere ekonomik refah, kolaylık ve sermaye sağlamak böylelikle üretimlerini devam ettirerek ekonomiye katkı olmalarını hedefleyen bir kredi türüdür. Tarım kredisinin en büyük özelliği ödeme yöntemlerinde ki kolaylıktır. Özellikle ödemelerinin hasat zamanlarında başlaması çiftçilerin tarım kredisini seçmesinde ki en önemli etkendir. Fakat sonuçta elde edilecek olan sermaye borç paradır ve böyle bir borcun altına girmeden önce çiftçilerin dikkat etmesi gereken noktalar olabilir. Peki tarım kredisi almadan evvel dikkat etmeniz gerekenler? Bankalardan tarım kredisi alınırken nelere dikkat edilmelidir? Bankaların tarım kredisi faiz oranları bankadan bankaya fark eder mi?

Kooperatiflerden Kredi Alınması Durumunda?

Kooperatiflerden kredi alacak olan çiftçiler için önemli olan nokta çiftçilerin için önemli olan kredinin geri ödemeleridir. Kredide uygulanan faiz oranına, geri ödeme şartlarına ve geri ödeme durumlarına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda geri ödemelerin gecikmesi halinde uygulanacak olan prosedürler iyi bir şekilde öğrenilmeli ve ondan sonra krediye başvurulmalıdır.

blank

Bankalardan Alınan Tarım Kredisi

Bankalardan alınan tarım kredilerinde genellikle bankalar daha hassas bir şekilde ödeme planını takip etmektedir. Bankaların geri ödemelerin aksaması durumunda uygulayacağı tedbirler ciddi ve büyük tedbirler olacaktır. Aynı zamanda bankaların bir kısmı çiftçinin mal varlığını yeterli bulmaması halinde çiftçiden kefil istemektedir. Bu gibi durumlarda zora düşmemek için şartlar net bir şekilde öğrenilmelidir. Aynı zamanda bankaların faiz oranları ve geri ödeme planları birbirinden değişiklik gösterebilir. Bu sebeple krediye başvurmadan önce hem özel bankalardan hemde devlet bankalarından kredi şartları iyi bir şekilde araştırılmalı ve ödeme planları öğrenildikten sonra en avantajlı görünen bankadan kredi başvurusu yapılmalıdır. Kredinin faiz oranı geri ödenecek olan rakamı belirlediği için elde edilecek olan gelir ile çekilen kredinin kıyaslamasının iyi yapılması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.