Kredi Sayfam

PTT Kargo Takip – Kargom Nerede Kaldı ? ( Gönderi Sorgulama )

PTT Kargo takip sistemi üzerinden gönderi durumunuzu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Gönderiniz nerede ve ne zaman elinize geçecek bilgi sahibi olursunuz. Bunun için sunulan avantajlar ve sorgulama seçeneklerini yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

PTT Kargo Takip – Kargom Nerede Kaldı ? ( Gönderi Sorgulama )

PTT kargo sorgulaması yapılabilmesi için kullanılabilecek farklı yöntemler vardır. PTT Kargo takip ekranından sorgu gerçekleştirmek için barkod numarası gerekecektir. Bilmelisiniz’ki Posta ve kargo gönderimleri için en çok tercih edilen kurumlardan bir tanesi PTT’dir. PTT aracılığıyla Türkiye’nin her bir köşesine kargo gönderebilmek mümkündür. Yurt içine yapılan gönderimlerin yanı sıra yurt dışına da posta ya da kargo göndermek için yine PTT kullanılabilir. Gönderilen kargonun da nerede olduğunu öğrenebilmek için tercih edilebilecek yollar mevcuttur. PTT kargo takibinin yapılabilmesi için de postanın barkod numarasının bilinmesi gereklidir. Barkod numarasını bilen kişiler kolay bir şekilde kargolarının nerede olduğunu rahatlıkla öğrenebilir.

Yurtiçi Kargo Takibi Yapma

Yurtiçi gönderilerinin takibini yapmak isteyen kişiler PTT şubelerine başvurabilirler. PTT ile posta ya da kargo gönderen kişiler bu gönderilerinin nerede olduğunu öğrenebilmek için farklı yollara başvurabilir. Bu yollardan en çok tercih edileni şubelerdir. Fakat şubede sıra beklemek istemeyen kişilere gösterilebilecek alternatif yöntemler de vardır. Bu yöntemlerden birisi PTT internet sitesidir. Bu internet sayfası sayesinde sorgulama hızlı bir şekilde yapılabilir. PTT kargosunun nerede olduğunu öğrenmek için başvurulabilecek diğer yöntemler ise şunlardır:

 • Çağrı merkezi,
 • E devlet.

İnternetten Kargo Sorgulama

PTT kargo takibini internetten yapmak için ilk olarak PTT’nin internet sitesine girilmesi gereklidir. PTT‘nin internet sayfasının üst kısmında Gönderi Takibi seçeneği yer alıyor. Kargosunun durumunu sorgulamak isteyen kişiler bu seçeneğe tıklamalıdır. Daha sonrasında açılan sayfada yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Kargo takibini internetten yapabilmek için gerekli olan bilgiler şu şekildedir:

 • Barkod numarası,
 • Güvenlik kodu.

PTT kargo takip ekranından gönderi durumunuzu kolaylıkla öğrenmenizi sağlar.

PTT Kargoyu Telefonla Sorgulama

Telefon ile PTT kargo sorgulama yapılabilmesi adına PTT kargo takibi için özel olan telefon numarasının aranması gerekiyor. PTT kargosunun nerede olduğunu öğrenme yollarından bir tanesi çağrı merkezidir. PTT’nin müşteri hizmetleri numarasının aranması ile kargonun durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu yöntem ile sorgulama yapılabilmesi için de yine barkod numarasının bilinmesi gereklidir. PTT kargonun çağrı merkezinin telefon numarası ise 444 1 788’dir. Bu numarayı arayarak hem gönderilen hem de sizin adınıza gelen kargoların takibinin yapılabilmesi mümkündür.

PTT Şubeleri Aracılığıyla Sorgulama

PTT şubelerinden kargo takibi için herhangi bir PTT şubesine gidilmesi yeterlidir. Ülkemizin pek çok ilinin neredeyse her semtinde PTT şubesi mevcuttur. PTT aracılığıyla kendisine gelen ya da başkasına gönderdiği kargo hakkında bilgi almak isteyen kişiler bu şubelerden birisine başvurabilir. PTT şubelerine gidilmesinin ardından sıra alınması gereklidir. Daha sonrasında sıra kendisine gelen kişi kargonun barkod numarasını söyleyerek kargonun nerede olduğunun sorgulanmasını sağlayabilir.

Kargo Barkod Numarasını Öğrenme

PTT kargo barkod numarası gönderim gerçekleşmesinin ardından hem göndericiye hem de alıcıya bildirilir. Kargo takibi yapılabilmesi için de bu numaranın bilmesi gereklidir. Bundan dolayı barkod numarasının iletilmesinin ardından bu numara saklanmalıdır. Barkod numarasını kaybeden kişiler karşı taraf ile iletişime geçerek onlardan barkod numarasını öğrenebilir. Ayrıca PTT müşteri hizmetlerinden de barkod numarasının öğrenilebilmesi mümkündür. PTT kargo takibi yapabilmek için bu numaraya sahip olmayan kişilerin de başvuru yapabilecekleri alternatif yöntemler mevcuttur.

Barkod numaranız var ise buradan sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Barkod Numarası Olmadan Kargo Sorgulama

Barkod numarasız kargo takibinin yapılabilmesi için gösterilebilecek yöntem şubelerin aranması ve isim ve soy ismi vererek kargo hakkında bilgi alınmasıdır. PTT’nin internet sitesi üzerinden barkod numarası olmadan sorgulama yapılabilmesi mümkün değildir. Barkod numarası olan kişiler her kanalı kullanarak kargo takiplerini gerçekleştirebilirler. Barkod numarası olmayan insanlar ise müşteri hizmetlerini arayarak kargo sorgulaması yapmalıdır. Yine aynı şekilde PTT şubelerine gidilerek de isimden kargo takibinin yapılabilmesi mümkündür. Şubeye ya da müşteri hizmetlerine başvuran kişiler barkod numarasının olmadığını iletmeli ve isimden sorgulama yapmak istediğini söylemelidir.

E Devlet İle Kargo Sorgulama

PTT kargo takibi e devlet ile yapılabilmesi de mümkündür. PTT kargosu sorgulaması yapabilmek için başvurulan adreslerden bir tanesi e devlettir. E devlet ile kargo sorgulamasının yapılabilmesi için ilk olarak sisteme giriş yapılması gereklidir. E devlete girebilmek için şu yöntemler kullanılabilir:

 • E devlet şifresi,
 • İnternet bankacılığı,
 • Mobil imza,
 • TC kimlik kartı,
 • E imza.

E devlet sistemine girilmesinin ardından PTT Kargo ekranı açılmalıdır. Açılan bu sayfada bulunan boşluğa barkod numarası girilmesi gereklidir. Barkod numarasının yazılmasının ardından kargonun nerede olduğu hakkında bilgi alınabilir.

Yurtdışı Posta Ve Kargo Takibi

Yurt dışına gönderilen kargoların takibi için yine PTT internet sitesine girilebilir. Yurtiçi gönderilerin takibi gibi yurt dışına gönderilen ya da yurt dışından gelen kargoların da takibi kolaylıkla yapılabilir. PTT kargonun yurt içindeki gönderimlerinin aynı yöntemleriyle yurt dışındaki kargoların da sorgulaması gerçekleştirilebilir. İnternet sitesinden barkod numarasının girilmesiyle hem şehirler arası hem de uluslararası kargo takibi yapılabilir. Bunun yanı sıra PTT şubelerine giderek de kargonun durumu hakkında bilgi edinebilir. Barkod numarasının yanı sıra isimden de yurt dışındaki posta ve kargoların takibi hızlı bir şekilde yapılabilir.

Yurt posta ve kargo gönderiniz için müşteri hizmetleri size yardımcı olacaktır.

Kargo Ücreti Hesaplama

Ne kadar kargo ücreti öderim hesaplamasının yapılabilmesi PTT’nin internet sitesi ziyaret edilmelidir. Gönderilecek olan kargonun ağırlığı ve teslimatın yapılacak olan yere göre kargo ücretinde farklılıklar olabilir. Bir kargo için ne kadar ödenmesi gerektiği hakkında bilgi alabilmek de internet sitesi üzerinden oldukça kolaydır. PTT internet sayfasının üst kısmında Gönderi Ücreti seçeneği yer alıyor. Bu seçeneğin tıklanmasının ardından gönderi ücreti öğrenme sayfası açılıyor. Bu sayfada yurtiçi ve yurtdışı hizmetleri olmak üzere iki seçenek yer alıyor. Bu seçeneklerden de tercih edebilecek gönderiler şu şekildedir:

 • Mektup postası gönderileri,
 • APS kargo,
 • PTT kargo,
 • Telgraf,
 • Faks/Tele Post.

Hangi kargonun gönderileceğinin seçilmesinin ardından ağırlık bilgisi de girilmelidir. Bu bilgisinin de yazılmasıyla beraber ödenmesi gereken ücret bilgisine de ulaşılabilir.

Takipsiz Kargo Sorgulaması Yapılabilmesi Mümkün Mü?

Takipsiz olarak gönderilen kargoların sorgulanması telefon yoluyla yapılabilir. Bazı kargoların maliyetlerinin düşülmesi adına takipsiz olarak gönderilebiliyor. Bu tür gönderiler alıcının direkt olarak kapısına teslim ediliyor. Takipsiz olarak gönderilen kargoların da sorgulanmasının yapılabilmesi kolay olmuyor. Fakat PTT kargo müşteri hizmetleri bu kargoların da sorgulamasının yapılabilmesine olanak sağlıyor. 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezinin aranmasının ardından her türlü kargo hakkında bilgi alınabilir. Bunlardan bir tanesi de takipsiz kargolar’dır. İsim ile takipsiz kargoların da müşteri hizmetlerinden sorgulanması kolay bir şekilde yapılabilir.

Kargonun Gelmediği Durumda Yapılması Gerekenler

Kargom teslim edilmedi ne yapmalıyım sorusuna verilecek cevap PTT ile iletişime geçilmesidir. PTT kargo teslimatları oldukça düzgün şekilde yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda aksiliklerin yaşanabilmesi mümkündür. Belirlenen tarihte teslime edilmeyen kargoların durumun ne olduğunu öğrenebilmek için PTT kargo takibi kanallarına başvurulabilir. Şayet bu takip sırasında da kargo hakkında bilgi alınamazsa bu durumda müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmelidir.

Kargonun gelmemesinin farklı nedenleri olabilir. Gönderenden kaynaklı aksaklıkların olabileceği gibi PTT kaynaklı da bazı sorunlar yaşanabilir. Kargosu gelmeyen kişiler bu durumu müşteri temsilcilerine bildirmelerinin ardından PTT de sorunun kimden kaynaklandığını araştırır. Daha sonrasında da bu problemin en kısa sürede çözüme kavuşturulması için uğraşılır. Sorunun çözülmesi ile beraber de kargo alıcıya teslim edilir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hande dedi ki:

  Ptt ile gönderi yapıldı ama hala elime ulaşmadı. Nasıl öğrenebilirim ?

  1. uğur gülal dedi ki:

   Ptt’nin resmi web sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için barkod numaranız olması gerekiyor.