Kredi Sayfam

Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel Bilgi

Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel Bilgi

Eskiyi yeniden canlandıran projelerden birisi olan Mahalle bekçisi alımları, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü iş birliği içinde devam ediyor. Büyük istihdam imkanı olarak karşımıza çıkan bekçilik için 81 ilde personel alımları devam ediyor. Binlerce bekçinin Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra başvuru yaptığı, kazananların görev yerlerinde işe başladığı belirtildi. Son dönemde oluşan boşluk nedeni ile tekrar bekçi alımı yapılacağı belirtildi. Bunun için başvuru yapmak isteyenler maaşların ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Mahalle bekçisi olacaklar için aylık net ücret ve tüm şartlara aşağıdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınıyor

15 Temmuz sonrası onaylanan KHK ile birlikte Lise ve dengi olarak mezun olanlar bekçilik için hak kazandı.  KPSS Şartı olmadan bekçi olmanın yolu bu sayede açılmış oldu. Sık sık yeni bilgiler gelirken Emniyet Müdürlüğü yeni bekçi alımı yapılacağı bildirisini yayınladı. Buna göre 8. Bin yeni bekçi alımı daha yapılacak. Daha önce başvuruda bulunan ve sınavlara katılarak kazanan bekçi adayları görev yerlerinde çalışmaya başladılar. Yeni alımlar için başvuruda bulunmak için E-Devlet üzerinden tüm detaylar ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda Emniyet Müdürlüğüne giderek’de ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ne zaman alım gerçekleşeceği ve sınav tarihlerini öğrendikten sonra sizde bekçi olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Yapacağınız başvuru sonucunda onay almanız halinde eğitime katılmaya hazırlanabilirsiniz. Bekçiler görev yerlerinde iş başı yaptıktan sonra oranın sorumluluğunu üzerine almaktadır. Görev bölgesi içerisindeki insanların can ve mal güvenliği, düğün ve cenaze gibi bir çok işlemde yardımcı olmak için yetkilendirilmiştir. Bekçilik için mevcutta bulunan açık kadro için ise buradan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Başvuru yapmanız için gerekli tüm bilgilere sahip olduktan sonra belirlenen tarihlerde katılım gerçekleştirebilirsiniz.

Bekçi Olmak için Gerekli Şartlar

Başvurmak isteyen adaylar bekçi olmak için aşağıda bulunan şartları yerine getirmek zorundadır. Aksi taktirde bekçi olmak için yapacakları başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.

İşte bekçi olmak için istenen o şartlar;

 • T.C Vatandaşı olmak
 • Boy ölçüleriniz en düşük 1.67 olmalı.
 • Orta ve lise dengi okullardan mezun olmak.
 • Askerlik görevini eksiksiz tamamlamış olmak.
 • Beden ölçüleri normal seviyede olmalı. ( 18 – 27 arası )
 • Başvuru gerçekleştireceği ilde en az 1 yıldız ikamet ediyor olmak.
 • 18 yaşını tamamlayan ve 31 yaş arasında olmak.
 • Her hangi bir adli sicil bozukluğu veya bir suçla anılmamak.
 • Devlet kurumlarında çalışmasına engel olacak bir durumun olmaması.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma sonucunun olumlu olması.
 • Hafif suçlardan 6 ay üzeri hapis cezası alarak hükümlü olmamak.
 • Kamu haklarının fes edilmemiş olması gerek.
 • Her hangi bir siyasi partiye üyeliği olmaması.
 • Her hangi bir terör mitingi veya devlet aleyhine mitinglere katılmamış olmak.
 • Uyuşturucu madde ve benzeri kötü alışkanlıkları olmayan kişiler.
 • Bekçi adayının evli olması halinde eşi ve kendinin genelev ve fuhuş yapılan yerlerde çalışmamış olması veya aracılık yapmamış olması gerekenler arasında. Bunların dışında kumar, ahlak kurallarına aykırı eserler vb. durumlardan soruşturma geçirmemiş olmak.

Yukarıda belirtilen şartları kabul eden tüm bekçi adayları başvuru gerçekleştirerek bekçi olmaya hak kazanabilirler. Türkiye genelinde oturduğunuz yerden başvurunuzu gerçekleştirerek sizde şansınızı deneyebilirsiniz.

Bekçi Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır ?

Bekçi olmak isteyenlerin başvuru tarihleri belirlendikten sonra izleyecekleri adım aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu adımları izleyerek sizde kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ön Başvuru için;

 • basvuru.pa.edu.tr adresini ziyaret ediniz.
 • Bu işlemden sonra E-Devlet kapısına yönlendirilirsiniz.
 • Mevcut olan şifrenizi ve T.C Kimlik numaranızı girerek sisteme giriniz.
 • Başvurunuzu hemen onaylayın.
 • Başvurudan hemen sonra sınav ücretinizi yatırmanız istenmektedir.

Şahsen direk başvuru için;

Şahsen başvuru yapmak için bulunduğunuz yerin sınav ve başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir. Bu esnada üzerinizde her hangi bir ses ve görüntü kaydedecek cihaz,  telefon olmamalıdır. Eğer iki büyük şehir olan Ankara ve İstanbul’dan ön başvuru yapmak isterseniz ise buradaki sayfadan ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvuru sonrası eksik olan evraklarınız varsa tamamlamanızı öneriyoruz.

Bekçi Alımı İçin Başvuru Ücreti

Başvuru yapmak isteyen bekçi adayları için belirlenen 130 TL ücret Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü adına hesaba yatırılıyor. Bu işlem dışında İnternet bankacılığı ile’de bu ücreti havale olarak gönderebilirsiniz. Yatırdığınız paranın dekontunu mutlaka almalısınız.  Çıktı olarak alacağınız dekont sonrası başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bekçiler Ne Kadar Maaş alıyor ? ( 2020 )

Çoğumuzun aklında soru işareti olarak kalan Bekçi maaşları 2 şekilde belirtilmiştir;

 • Lise ve dengi olan bekçiler aylık 3 Bin 970 TL maaş almaktadır.
 • Yüksek lisans mezunu bekçiler ise 4 ile 4 Bin 500 TL Arasında maaş almaya hak kazanmaktadır.

Yukarıda belirtilen maaşlar yeri ve zamanına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bekçi olacak tüm adaylar bu fiyat üzerinden ortalama gelir hesabı yapabilirler. Bekçiler SGK güvencesi ile çalışmaya başlamaktadır. Bu sayede eş ve çocukları içinde ek ücret alabilmektedir. Maaşlar, sakin bir mahalle veya bölgede düşük ise, terör bölgesi veya tehlikeli yerlerde büyük artışlar gösterebilir. Bu nedenle en kesin yanıtı başvuru sonrasında alacağınız ilk maaşınız sayesinde net olarak öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.