Kredi Sayfam

Kredi Ön Onay Nedir ? Süreç Nasıl İşler ?

Kredi ön onayı; bankalara yaptığımız kredi başvurularında ilk değerlendirme olarak bilinir. Bu yazımızda sizlere kredi ön onayın ne olduğu, sürecin nasıl işlediği, ön onayda istenen belgeleri ve ön onay sorgulamasının nasıl yapılacağını belirttik; ön onay hakkındaki diğer tüm ayrıntıları en kapsamlı anlatımla okuyabilirsiniz.

Kredi Ön Onay Nedir ? Süreç Nasıl İşler ?

Kredi ön onayı; bankaların yapılan ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi başvurularını ilk değerlendirmeye yaptığı süreç olarak bilinir. Müşteriler, kredi ön onayından sorunsuz geçmek için ödemelerini düzenli yapmış olmalı, kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir. Bu süreçte en önemli unsurlar bunlardır. Daha fazla detaylı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Kredi ön onayının ne olduğu özellikle internet ya da cep telefonlarından kredi başvurusunda bulunmuş insanlar için önemli bir konudur. Günümüz şartların kredilere başvurmak oldukça kolaydır. Çoğu banka, şubelere gitmeden kredi başvurusu yapabilmeyi olanaklı kılıyor. Kredilere başvurabilmek için internet ya da cep telefonları kullanılabiliyor. Bu kanallar ile başvurunun yapılmasının ardından banka ön bir değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirme sonucuna göre de ön bir karar veriyor. Kredi başvurusu için ön onayı çıkmasının ardından da kişiler banka şubelerine çağrılabiliyor. Fakat bu kredi ön onayı kredinin çıkmış olduğu anlamına gelmiyor. Yalnızca ilk değerlendirmenin olumlu sonuçlandığı bu ön onay ile bildiriliyor.

Kredi Onayı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi başvurusu için istenen belgeler arasında nüfus cüzdanı vardır. Kredi başvuruları internet ya da cep telefonu üzerinden yapılmışsa genellikle bankaya kredi başvurusu için istenen tüm belgeler teslim edilemeyecektir. Bundan dolayı banka ön onay verdikten sonra tüm belgelerin şubeye iletilmesi gereklidir. Nüfus cüzdanının yanı sıra bir kredi başvurusunun olmazsa olmazları arasında gelir belgesi vardır. Bu belge çalışma durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca ikametgah belgesi ya da son aya ait fatura da çoğu banka tarafından başvuru sırasında talep edilir. Bunlara ek olarak kredinin türüne göre ek belge de istenebilir. Örneğin konut kredisi için alınacak olan eve ait tapu ya da sıfır bir araç adına çekilecek kredi için araca ait proforma faturası gerekli olan belgeler arasında yer alır.

kredi ön onay nedir

Kredi Değerlendirme Süreci Nasıldır?

Kredi sonucunu belirlemek için yapılan değerlendirmeler krediye nasıl başvurulduğuna göre farklılık gösterebiliyor. Başvurular online kanallar üzerinden yapılmışsa bankaya otomatik olarak kredi notu ulaştırılıyor. Bu not daha önceki bankacılık çalışmalarına göre veriliyor. Ayrıca alınacak olan kredide en etkili faktörlerden birisi bu kredi notudur. Kredi notunun uygun olması halinde kredi için banka tarafından ön bir onay veriliyor. Bu ön onayın çıkması ile beraber diğer değerlendirme süreçleri başlatılıyor ve son aşamada da kredinin verilip verilmeyeceği kararı alınıyor.

Kredi Ön Onay Sorgusu Nasıl Yapılır?

Kredi ön onay sorgulama işlemi yapılabilmesi için banka ile iletişime geçmek gereklidir. Bir krediye internet ya da SMS yolu kullanılarak başvuruda bulunulmuşsa ilk olarak bu başvuru ön bir değerlendirmeye alınır. Bu ön değerlendirme sonucu da başvuru sahibini arayarak ya da kısa mesaj atılarak bildirilir. Aradan bir süre geçmiş olmasına rağmen cevap alamayan kişiler de bankayı bizzat kendisi arayabilir. Müşteri hizmetlerinin aranmasının ardından kredi değerlendirme sürecine dair detaylı bilgi edinilebilir. Ayrıca banka şubelerinden de yine ön onayın çıkıp çıkmadığı hakkında bilgi alınabilir.

Ön Onaydan Sonra Kredi Kesin Çıkar Mı?

Ön onay sonucunun krediye etkisi vardır fakat ön onayın çıkması demek kredinin de çıkması anlamına gelmez. Kredi ön onayı yalnızca kişinin kredi notu göz önüne alınarak yapılan bir değerlendirme sonucunda verilen bir karardır. Bu karar kredi çıkması için kesin bir karar değildir. Ön onay çıkmasının ardından kredi başvurusunun değerlendirme süreci daha devam edecektir. Diğer belgelerin de işin içerisine girmesi ile beraber krediye dair kesin bir karar verilir. Fakat ön onay çıkmış her krediye kredi verilecektir diye bir şart yoktur. Ön onay verilmesine rağmen kredisi çıkmayan pek çok kişi de mevcuttur. Kredi ön onayının olmasına rağmen kredi verilmemesinin en önemli nedenlerinden birisi de başvuru sırasında belirtilen bilgiler ile sunulan belgelerin birbirini tutmamasıdır.

kredi ön onay neden çıkmaz

Kredi Ön Onayı Neden Çıkmaz?

Kredi ön onayının çıkmama nedenleri başvurulara ve başvuru sahiplerine göre değişebilir. Kredi başvurusunun ardından ön değerlendirme sonucunda onayın çıkmamasının en temel sebeplerinden birisi kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi ön onayı kredi notuna göre verilir. Bu notun düşük olması demek kredi ön onayının çıkmama ihtimalinin artması demektir.

Bir başka sebep ise gelir ile istenen kredi ve aylık ödenmesi gereken vade arasında uyuşmazlık olmasıdır. Genellikle bankalar kişilerin aylık gelirlerinin yarından fazlası olacak şekilde vadeye sahip kredileri müşterilerine vermez. Bundan dolayı kredi başvuru talebinde bulunurken aylık ödenmesi gereken taksit miktarının göz önüne alınması gerekir.

Kredi Ön Onayı Neden Gerekli?

Kredi ön onayının gerekli olmasının nedeni günümüz teknolojileri ve uygulamalarıyla yakından ilişkilidir. Artık yalnızca şubeler değil internet ve telefonlar ile de kredi başvurusunda bulunabilmek mümkündür. Ayrıca bu kredi başvuruları için eskisi gibi uzun bir değerlendirme sürecine gerek yoktur. Bunun da nedeni kredi notu sisteminin uygulanmasıdır.

Telefon ya da internet kullanılarak yapılan kredi başvuruları için ilk olarak ön değerlendirme yapılması şarttır. Bu değerlendirme de kredi notu göz önüne alınarak yapılır. Bu ön değerlendirmenin hızlı bir şekilde sonuçlanmasının ardından gerekli tüm belgeler istenir ve kredi kişilerin hesaplarına aktarılır. Bu sayede kredi verme işlemi çok daha kısa sürede sonuçlanır.

Kredi Ön Onayı Neye Göre Çıkar?

Kredi ön onayını belirleyen etkenlerden en temel olanı kredi notudur. Kredi notunun yüksek olup olmamasına göre kredinin ön onayının çıkıp çıkmayacağına karar verilir. Kredi notunun riskli seviyede olmaması durumunda kredi ön onayı da verilecektir. Ancak kredi notunun düşük olması durumunda banka kredi vermeye yanaşmayacağı için bankayı ikna edebilecek farklı yöntemler denenmelidir. Ayrıca istenen kredi aylık taksiti ile aylık gelirin birbiriyle de uyuşması şarttır.

Kredi Ön Onayı Almak İçin Neler Yapılmalı?

Kredi ön onayı almak için yapılması gerekenler arasında istenen kredinin iyi hesaplanması vardır. Bu hesaplama gelir ile kredi vadesine dair yapılmalıdır. Bunun için de bankaların internet sitelerinde bulunan hesaplama araçları kullanılabilir. Bu hesaplama araçları sayesinde krediler için ödenmesi gereken aylık miktarın ne olacağı öğrenilebilir. Bunun dışında kredi notunun da yüksek tutulmaya çalışılması oldukça önemli konulardan birisidir.

Kredi Ön Onay Çıktıktan Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Kredi ön onayından sonraki süreç başvuru sırasında bankaya verilmiş olan bilgilerin resmileştirilmesidir. İnternet ya da telefon yoluyla krediye başvurular sırasında bankaya gelir ya da mal varlığına dair bilgiler verilir. Ön onayın çıkmasının ardından ise bu bilgilerin belgeler ile bankaya kanıtlanması gerekir. Yani bankadan ön onay almış bir kişi istenen tüm belgeler ile banka şubesine gitmelidir. Başvuru sırasında bankaya bildirilen bilgiler ile daha sonrasında teslim edilen belgelerin tutarlı olması gerekir. Başvuruda gelirini daha yüksek yazan kişilere ön onayları olsa dahi kredi çıkmayacaktır.

Kredi Ön Onayı Alınmazsa Ne Olur?

Kredi ön onayın alınamaması durumunda yeniden başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat bunun için ilk olarak neden ön onay verilmediği öğrenilmelidir. Şayet bilgilerde bir tutarsızlık varsa yeniden başvuruda bu giderilmelidir. Ya da eğer kredi notu düşükse kredi notu yükseltilmeye çalışılmalı ve daha sonrasında yeniden başvuruda bulunulmalıdır. Kredi ön onayının reddedilmesinin bir sonraki başvuruyu etkileyebileceğini düşünen kişiler de 6 ay bekleyebilir. 6 ay sonra sistemden kişilerin kredi başvuruları silinecektir. Böylece yeni başvuruda daha önceki red cevabı çıkmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.