Kredi Sayfam

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

 

İnsanlar pek çok ihtiyaçlarını nakit karşılayamadıkları için bankadan kredi almakta veya kredi kartı ile harcama yapmaktadır. Bu yapılan harcamaların ve alınan kredilerin geri ödemesi sırasında sıkıntılar oluşabilmektedir. Kredi taksitlerinin zamanında ödenmemesi, kredi kartının ödemesinin zamanında yapılamaması gibi sorunlar sebebiyle ortaya banka müşterileri açısından olumsuz durumlar çıkmaktadır. İşte bu durumlarda banka müşterilerinin kredi notlarında düşme meydana gelmektedir. Bu olumsuz puanlar kişilerin sonraki dönemlerde bankalarla yapacakları işlemleri olumsuz etkileyecektir. Bu konuda yapılması gereken tek ve en önemli şey borçların vaktinde ödenmesi ve bankalar tarafından kara liste denilen düşük kredi notuna sahip kişiler arsına girmemeye çalışmaktır.

Kredi notunun düşmesi ile ilgili pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bunlardan biri de kredi almak üzere başvuruda bulunmanın kredi notunu düşüreceği ile ilgili düşüncelerdir.  Kredi almak bir banka için olumsuz bir durum olarak değerlendirilmez. Banka sadece sürekli olarak kendisine kredi almak üzere başvuruda bulunan kişilerle ilgili olumsuz fikir edinebilir. Belli dönemlerde ve geri ödeme konusunda düzenli ödeme yapan birine banka kredi vermek konusunda sıkıntı çıkarmaz ve bu kredinin düzenli ödenmesi durumunda banka karlı çıkacağı için de sorun olmayacaktır. Yani ihtiyaç halinde kredi almak üzere bankaya başvuruda bulunmak kredi notunun düşmesine sebep olmamaktadır.

Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Durumlar

Kredi notunun düşmesi olumsuz bir durumun yaşanması sonucu gerçekleşir. Düzenli yapılan işlemlerde notun düşme durumu yoktur.  Bankada yapılan işlemlerden olan kredi ödemeleri,
kredi kartı ödemleri, artı para (KMH) ödemeleri şeklinde yapılan ödemelerde gecikme kredi notunun düşmesi olarak algılanmaktadır. Bu ödemelerde bir günlük bir gecikme bile olumsuz olarak algılanıp kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Geç ödeme olarak yansıyan her durum kredi notu üzerinde etkilidir. Ödemelerin zamanında yapılmasına bu sebeple özen gösterilmelidir. Bankalar yapılacak ödemelerde şunu bilmek önemlidir. Bankaya yapılacak ödemelerin son günü bankanın mesai bitim saati değil gece 24.00’tür. Bu sebeple ödeme yapma işlemi mesai bitiminden gece yarısına kadar devam etmektedir.

Kredi notunun düşmesine sebep olan bir diğer durum ise ödemesi yapılmakta olan kredi ve kredi kartının borç durumudur. Bu ikisinin bir arada bulunması banka açısından risk olarak algılanmaktadır. Kredi kartı borcu ve kredi borcu toplamı üst limit olan 50 bin TL’ye yaklaştıkça banka açısından risk artmakta ve durum da olumsuz not olarak müşterinin banka siciline yansımaktadır. Borçların ödenmesi ve azalması üst limitten uzaklaşma olarak algılanacaktır ve bu durum kredi notunun yükselmesine yardım edecektir.

Kredi notunu etkileyen bir durum da yeni alına kredilerde ilk dönemlerde oluşan düzensiz ödeme sorunlarıdır. Kredinin geri ödemesi düzenli şekilde yapılmaya başlandığında kredi notu da yükselecektir. Yeni alına kredi kartında da durum aynıdır. Kredi kartı limitinin çok yüksek olması ilk etapta banka açısından riskli bir durum olarak algılanır. Kredi kartının ödemelerinin düzenli yapılması durumunda risk ortadan kalkar.

Kredi notu konusunda etkili olan durumlardan biri de çok fazla sayıda kredi başvurusunda bulunmaktır. Daha az sayıda kredi başvurusunda bulunan kişinin notu ile sürekli kredi başvurusunda bulunan kişinin notu bankalar açısından aynı değildir. Bunların yanında banka işlemleri, bankadaki para hareketleri, otomatik ödeme talimatı gibi durumlar da kredi notu konusunda etkili olan durumlar olarak bilinmektedir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.