Kredi Sayfam

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemini TC kimlik numaranız ile ya da e-devlet giriş bilgilerinizle gerçekleştirebilir, aynı şekilde bankaların internet bankacılığı uygulamaları üzerinden SGK prim borcunuzu sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK prim borcu ödeme kredi kartı ile yapılabilen bir işlem olup online ödeme kanalları aracılığı ile yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesi üzerinden yapılabilen prim ödeme işlemi e- devlet aracılığı ile de yapılabilmektedir. E- Devlet aracılığı ile yapılabilen Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemesi yapmak için öncelikle e- Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yönelik ödemeler e- ödeme sitesi ile de yapılabilmektedir.

SGK Borç Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu borç ödeme işlemi için kredi kartı ya da banka kartı gerekmektedir. Her iki kart türü ile de Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu ödemesi yapılabilmektedir. SGK prim borcu ödemesi için kullanılan siteler 3D Secure altyapısına sahip siteler güvenli ödeme olanağı sunmaktadır. Güvenli ödeme işlemi için SGK tarafından belirlenen resmi sitelerin kullanılması gerekmektedir. Borç ödeme için e- devlet ve e- SGK uygulamaları tercih edilmektedir.

SGK ONLİNE BORÇ ÖDEME EKRANI

SGK Ödemeleri Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu prim sorgulama işlemi e- Devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Prim borcu sorgulama işleminde T. C. Kimlik numarası gerekmektedir. Kimlik numarası olmadan ödeme ve borç sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarını sorgulamak ve geçmiş ödemeleri görmek için E- Devlet kullanılabileceği gibi e- SGK hizmeti de kullanılabilmektedir. SGK ödemeleri için SGK’nın online tahsilat sitesi de tercih edilebilmektedir.

SGK Borç Sorgulama TC Kimlik Numarası ile

SGK borç öğrenme işlemi TC Numarası ile yapılabilmektedir. T. C. Numarası haricindeki bilgiler ile sorgulama yapılamamaktadır. SGK sorgusu için T. C. Numarasının biliniyor olması gerekmektedir.

SGK BORÇ SORGULAMA EKRANI

BAĞ-KUR Borç Sorgulama

BAĞ-KUR borcu öğrenme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. BAĞ-KUR borçlarına ilişkin bilgiler ve borç ödemeleri SGK tarafından belirlenen siteler aracılığı ile kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ödeme işlemi sırasında tercihe bağlı olarak banka kartı da tercih edilebilmektedir. BAĞ-KUR borç öğrenme işlemi e- devlet aracılığı ile de yapılabilmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama

SGK işveren borç sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işverenler için kullandığı internet sitesi üzerinden rahatlık ile yapılabilmektedir. E – SGK sitesinde yer alan işveren girişi ile işverenler borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedir. SGK işveren prim borcu öğrenme işlemini gerçekleştirebilmek için sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sistemde yer alan şifre ve kimlik bilgileri ile portali açtıktan sonra sorgulama işlemini yapabilmektedirler.

E- SGK İşveren Kart ile Prim Ödeme

E- SGK sitesi üzerinden borç sorgulama işlemini yapan işveren eğer borçlu görünüyor ise kredi kartı ile prim borcunu ödeyebilmektedir. Prim borcunun ödenmesi için öncelikli olarak işverenin sisteme giriş yapması gerekmektedir. İşveren portale giriş yaptıktan sonra diler ise e- SGK üzerinden kredi veya banka kartı ile ödeme yapabilmektedir. E – SGK kredi kartı ile ödeme yapılmasına izin vermektedir.

SGK Borcu Yoktur Sorgulama

SGK borç bulunmamaktadır ibaresi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanmaktadır. SGK prim borcu sorgulaması yapıldığı zaman e- devlet ya da e- SGK sorgulama ekranında bilgiler yer almaktadır. Sorgulama sonucunda eğer borç bulunmuyor ise SGK borcu yoktur ibaresi ile karşılaşılmaktadır. Sosyal Güvenlik Borcu eğer mevcut ise tarih, ödenmesi gereken borç miktarı ve ödemeye yönlendiren bir yazının görülmesi gerekecekti.

7143 SGK Ödeme

7143 Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri arasında yer almaktadır. Adını ilgili kanun maddesinden alan borç türü yapılandırma işlemi için kullanılmaktadır. Vergi borçlarının yapılandırılması ile tek bir ödeme olarak kabul edilmesine ve kredi kartı ile vergi borcu ödenmesi işlemine denilmektedir.

4B Borç Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 4B’ye tabi tutulan tüm çalışanların ödemeleri e- SGK üzerinden yapılabilmektedir. Ödemeler kredi kartı ve banka kartı ile yapılabilmektedir. Hesapta yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir. 4B borç sorgulama işlemleri e- devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No ile

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi online tahsilat, Sosyal Güvenlik Kurumu ve e- Devlet Kapısı aracılığı ile yapılabilmektedir. “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” işlemi e- Devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Tüm sigortalı olarak çalışma süreci ve borçların toplam tutarı ve ayrıntıları e- devlette yer almaktadır. E- devlette kredi kartı ile ödeme yap ibaresi bulunmaktadır. SGK’nın online tahsilat sitesine yönlendirme yapılmaktadır.

GSS Borç Sorgulama Ziraat Bankası

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak olan tüm ödemeler TC Ziraat Bankası üzerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir banka olma özelliği taşımaktadır. Bu neden ile de birçok Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesi TC Ziraat Bankası aracılığı ile yapılabilmektedir. T. C. Ziraat Bankası SGK prim ödemesi yapılmasına olanak tanımaktadır. GSS prim borcu ödemesi internet bankacılığı, mobil bankacılık ve şubeler aracılığı ile yapılmaktadır. Müşteri iletişim merkezi aracılığı ile de borç sorgulama ve kredi kartı ya da banka kartı ile borç ödeme işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Genel Sağlık Sigortası borcunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemesi ve diğer vergi ödemeleri T. C. Ziraat Bankası aracılığı ile yapılabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Borç Ödeme

Genel Sağlık Sigortası borcunu ödemek için kullanılan birçok online ödeme kanalı bulunmaktadır. Bu ödeme kanalları üzerinden kredi ve banka kartı ile borç ödemesi yapılabilmektedir. GSS borcunu kredi kartı ile ödemek isteyenler için;

  • TC Ziraat Bankası
  • E- Devlet
  • Sosyal Güvenlik Kurumu Online Tahsilat web sitesi
  • E- SGK

İnternet siteleri hizmet vermektedir. TC Ziraat Bankası’ndan ödeme yapmak için Ziraat Bankası’nın müşterisi olunması gerekmektedir.

BAĞ-KUR Borç Ödeme

BAĞ-KUR borçlarını ödemek için kullanılabilen birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar aracılığı ile kredi kartı kullanarak bağkur borçları kolaylık ile ödenebilmektedir. Bağkur borçlarını ödeyebilmek için kimlik numarası ile SGK’nın sitesine giriş yapılması gerekmektedir. SGK tarafından belirlenen online tahsilat ve E- SGK internet siteleri aracılığı ile bağkur borçları da ödenebilmektedir.

E- Devlet Borç Sorgulama

E- Devlet aracılığı ile birçok işlem online platformda kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmeye başlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yönelik olan prim ödemelerinin de E – Devlet kapısı aracılığı ile yapılmaya başlanması ile vatandaşlar ödemelerini e- devlet üzerinden yapmaya başlamıştır. E- Devlet borç sorgulama işleminin yanı sıra ödeme yapılmasına da aracı site olarak hizmet vermektedir. E- devlet kapısında yapılan SGK prim borcu sorgulamasında kişi borçlu çıkar ise kredi kartı ile prim borcu ödemesi için online tahsilat sitesine yönlendirilmektedir.

E- Devlet

E- Devlet sistemi 2006 yılından itibaren kullanılmaya başlanan ve altyapı çalışmaları hala devam eden bir internet sitesidir. Bu internet sitesi aracılığı ile kamu hizmetlerinin çoğu online ortamda yapılmaya başlanmıştır. Belge kontrollerinin de e- devlet yapılması ve her geçen gün daha çok kamu hizmetinin e- devlet internet sitesine aktarılması ile vatandaşlar e- devleti aktif bir şekilde kullanmaya başlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.