Kredi Sayfam

Kredi Kartı ile HGS Yükleme Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile HGS yükleme yapmak için kullanabileceğiniz internet sayfaları ve HGS bakiye yükleme için destek sunan internet bankacılıklarını, HGS bakiye sorgulama ve ödeme işlemini nasıl yapabileceğinizi yazımızdan inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı ile HGS Yükleme Nereden, Nasıl Yapılır?

HGS kredi kartı ile yükleme yapma işlemi online platformlar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Günümüzde büyük bir önemi bulunan Hızlı Geçiş Sistemi’nde önceden yükleme yapmak zamandan tasarruf yapılmasını sağlamaktadır. PTT ve E- devlet aracılığı ile online ödeme kanallarından HGS yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi’nin kısaltması olan HGS, köprülerden ve otoyoldan geçiş sırasında alınan ücrete verilen isimdir. Hızlı Geçiş Sistemini kullanan her bir araç sahibinin ödeme yapması zorunlu tutulmaktadır. Bu ödemenin önceden yapılabilmesi de mümkün olduğu gibi geçiş sırasında da ödeme yapılabilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Bilet Kullanımı

HGS bilet kullanımı 2 farklı biçimde yapılabilmektedir. Temassız bir şekilde Hızlı Geçiş Sistemi kullanılabileceği gibi bilet tahsili yaparak da sistemden geçilebilmektedir. Biletli gişelerin yerine günümüzde temassız sistemler kullanılmaktadır.

HGS Gişe

Hızlı Geçiş Sisteminde kullanılmakta olan gişelerden bilet satın alınabilmekte ve görevli aracılığı ile HGS’den geçiş yapılabilmekteydi. Günümüzde ise bu işlem yerini radyo frekansı ile çalışan ekipmanlara bırakmış durumdadır. Ancak çoğu yerde her iki geçiş türü de yer almaktadır.

Hızlı Geçiş Sistemi Temassız Geçiş

HGS temassız geçiş işlemi için önceden yükleme yapılması gerekmektedir. Önceden yükleme yapıldığı takdirde temassız ödeme yapılarak hızlı geçiş sisteminden daha hızlı ve kolay bir şekilde geçmek mümkün hale gelmiştir.

HGS Nasıl Yüklenir?

Hızlı Geçiş Sistemine yükleme yapmak için kredi kartı kullanılabilmektedir. Kredi kartı ile HGS yükleme işlemi online platformlar üzerinden yapılabilmektedir. Online platformlardan telefon numarası aracılığı ile yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sisteminde yükleme yapabilmek için telefon numarası gerekmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Bakiye Öğrenme

Hızlı Geçiş Sistemi’nde yer alan bakiye sorgulama işlemi için PTT üzerinden işlem yapılabilmektedir. GSM numarası aracılığı ile de Hızlı Geçiş Sistemi bakiye sorgusu kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bakiye sorgusunu PTT’nin sitesi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür.

HGS Bakiye Sorgulama PTT

PTT üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi bakiye sorgusu yapılabilmektedir. Bunun için hgs.pttavim.com sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Üye olarak işlem yapılabileceği gibi üye olmadan da HGS bakiye öğrenme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. PTTAVM’nin kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmekte olup PTT’nin kendi sitesi üzerinden işlem yapılamamaktadır.

PTT HGS BAKİYE SORGULAMA SAYFASI

HGS Bakiye Sorgusu

HGS bakiye sorgusu yapmak için PTTAVM dışında hgsbakiye.com üzerinden de sorgu yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi kart bilgileri ya da telefon numarası aracılığı ile HGS bakiye sorgusu gerçekleştirilmektedir.

HGS Bakiye Sorgusu e- Devlet

E- devlet HGS bakiye sorgusu yapılmasına izin vermemekte olup sorgulamalar Hızlı Geçiş Sistemi için özel olarak düzenlenen PTT sitesinden yapılabilmektedir.

Kredi Kartı ile HGS Yükleme E- Devlet

E- devlet kredi kartı ile HGS yüklemesi yapılmasına izin veren platformlar arasında yer almaktadır. E- devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Hızlı Geçiş Sistemi menüsünden bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

E- Devlet Şifresi

E- devlet aracılığı ile HGS yüklemesi yapmak için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme;

 • TC Kimlik numarası ve şifre
 • Kimlik bilgileri
 • Elektronik imza
 • İnternet bankacılığı
 • Mobil imza

Aracılığı ile giriş yapılabilmektedir.

E- Devlet’e Giriş Yapmak

E- devlet Hızlı Geçiş Sistemi ödemesi için PTT üzerinden şifre alınması gerekmektedir. Alınan şifre aracılığı ile E- Devlet sistemine giriş yapılabilmektedir. Giriş yapıldıktan sonra kullanıcılar dilerler ise farklı giriş seçeneklerini de değerlendirebilmektedir. Ancak öncelikle PTT’den şifre alınması gerekmektedir.

E- Devlet PTT Şifre Talebi

PTT’den 2,00 Türk Lirası karşılığına e- devlet sistemi için kapalı zarf ile şifre alınabilmektedir. Her vatandaş şifresini almak için istedikleri bir PTT şubesini kullanabilmektedir.

PTT ile HGS Yükleme

PTT aracılığı ile Hızlı Geçiş Sistemine bakiye yüklemesi yapılabilmektedir. Kredi kartı ile HGS bakiye yükleme işlemi PTT’nin hgs.pttavm.com uzantılı internet sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi için PTT web sitesine üye olunmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak üye olunduğu takdirde tüm ödemeleri, borçları ve ihlalleri daha kolay bir şekilde sitede görülebilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi PTT Üyeliği

Hızlı Geçiş Sistemi PTTAVM üzerinden sorgulanabilmekte ve ödeme yapılabilmektedir. Üye olmak için hgs.pttavm.com üzerinden üye ol butonuna tıklanması gerekmektedir. Gerekli bilgilerin sisteme girişi sağlandıktan sonra sisteme üye olunabilmektedir. Bilgilerin doğru girildiğinden emin olunması gerekmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Ceza Sorgusu

Hızlı Geçiş Sistemi ceza ve ihlal sorgusu PTT üzerinden yapılabilmektedir. PTT’nin Hızlı Geçiş Sistemi için kullanılan platformu aracılığı ile HGS ihlal sorgusu gerçekleştirilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi İhlali

HGS geçiş ihlali, kaçak geçişleri kapsamaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi’nde ödeme yapmadan sistemden geçenler için kaçak geçiş cezası kesilmektedir. Bu cezaya ise HGS ihlali denilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi ihlallerinde ceza kesilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Geçiş İhlali Cezası

Hızlı Geçiş Sisteminde yapılan geçiş ihlalleri için ceza kesilmekte olup bu cezalar aracın plakası üzerine eklenmektedir. Hızlı Geçiş Sisteminden eğer kişinin cezası var ise bu cezayı trafik şubeye ödemesi gerekmektedir ancak anlaşmalı bankalar üzerinden de kredi kartı ile HGS cezası ödenebilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Geçiş İhlali Ödeme

Hızlı Geçiş Sistemi ceza ödemesi için 15 gün iş günü içerisinde ödemenin yapılması gerekmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi ihlal cezası alan kişiler dilerler ise banka aracılığı ile HGS cezalarını ödeyebilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Anlaşmalı Bankalar

Hızlı Geçiş Sistemi ceza ödemesi için anlaşmalı bankalar kullanılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sisteminden ceza alındığı takdirde;

 • Halk Bankası
 • Garanti Bankası
 • TC. Ziraat Bankası
 • Türkiye Finans Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Denizbank
 • Albaraka Türk Bankası

Aracılığı ile HGS borcu ödenebilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi PTT Ceza Ödeme

Hızlı Geçiş Sistemi cezası anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödendiği gibi PTT üzerinden de ödenebilmektedir. Kredi kartı ile ödeme yapmak için PTTAVM’ye giriş yapılması gerekmektedir. HGS kredi kartı ile ceza ödemesi için PTT üzerinden işlem yapılmasına izin verilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Ceza Bedeli

Hızlı Geçiş Sistemi ihlal cezası standart ödenmesi gereken HGS tutarının 10 katıdır. Hızlı Geçiş Sisteminde ihlal yapıldığı takdirde kişiler 10 katı kadar ödeme yapmak ile yükümlü hale gelmektedir. Bu neden ile Hızlı Geçiş Sisteminde ihlal yapılmaması ve kaçak kullanımın desteklenmemesi gerekmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Otomatik Ödeme Talimatı

HGS otomatik ödeme talimatı verilerek kolaylıkla ödenebilmektedir. Bankaların internet şubesi ve mobil bankacılığı kullanılarak Hızlı Geçiş Sistemi için otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi için kredi kartı, banka kartı ya da direkt olarak hesap üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek mümkündür.

Hızlı Geçiş Sistemi İletişim Numarası

Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetleri telefon numarası olan 0 850 460 60 60 üzerinden iletişime geçilebilmektedir. Çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri numaralarının yanı sıra Karayolları Genel Müdürlüğüne mail atılarak da irtibat kurulabilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi Kredi Kartı

Hızlı Geçiş Sistemi kredi kartı ile ödeme yapılmasına izin veren bir sistem olup e- Devlet, PTT ve gişelerden yükleme yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.