Kredi Sayfam

Kredi Kartı İcralık Olursa Ne Olur

Kredi Kartı İcralık Olursa Ne Olur

Kara listeye düşmek, kırmızı kalem almak ha da icralık olmak aslında teknik olarak aynı durumlardır. Yanı kredili ürün kullanmış bir kişinin borcunu ödeyememesi durumunda düştüğü durumdur. Genellikle borcunu ödeyemeyen kişiler için ilk 3.ay bekleme süresi şeklinde son bulur. Sonrası süreçte kredi kartı icralık olur. Yani blokelenir. Müşteri kart borcunu ödese dahi artık kartı kullanılmaz duruma gelir. Yaklaşık 4 – 5 yıl da bu blokenin izlerini silinmesi beklenir.

Kredi kartının icralık olması aslında kişiye de icra yolu ile borç tahsiline gidilmesi demektir. Yani alacağını tahsil edemeyen bankalar, bu alacakları için icra dairelerine başvuru yaparlar. İcra yolu ile kişiden bankaya olan borcu tahsil edilmek istenir. Genellikle kart sahibinin maaşının belli bir kısmına icra koyulur. Eğer düzenli bir maaşı yok ise üzerine kayıtlı gayrimenkulleri banka tarafından satışa çıkarılır. Ancak bankalar tüm bu tatsız süreçlerdense uzlaşma yoluna gidecektir.

Kart Yapılandırma Süreci

Bankalar borcunu ödeyemeyen müşterileri için taksitlendirme süreci açar. Bu sürece yapılandırma aşaması da denmektedir. Kişiyi arayan bankalar kredi kartı borcuna bağlı olarak 4 – 5 yıllık bir ödeme periyodu çıkarır. Bu periyoda bağlı kart sahibi her ay düzenli olarak karta ödeme gerçekleştirir. Tabi bu yapılandırmanın bir faizi bulunmaktadır. Aynı zamanda kişi borç ödeme sürecinde kartını kullanamaz.

En sık merak edilen konu ise borç tamamlandıktan sonra kişinin kartını kullanıp kullanamayacağıdır. Borcu tamamlasa dahi yapılandırma sürecinden faydalanan bir kişinin kartı hemen kullanıma açılmayabilir. Hatta belli bir süre hiç açılmayabilir. Çünkü yapılandırma süreci kişinin kredi notunu etkileyen durumlardan biridir. Dolayısıyla kredi notundaki düşüş yeni bir kredili ürün kullanımını da engelleyecektir.

Borç Kapama Kredileri

İcralık olma yolundaki kredi kartlarına bir çare de diğer bankalarsan geliyor. Kişinin kredi kartının icralık olması ciddi bir kredi notu düşüşünü beraberinde getireceği için, bu düşüş yaşanmadan önce tedbir alınmalıdır. Bunun için de herhangi bir bankanın sunduğu borç kapama kredisi kullanılabilir. Bu kredilerin diğer kredilerde tel farkı müşteriye nakit olarak verilmiyor olmasıdır. Bunun yerine çekilen tutar müşteri hesabında bırakılır ve borcu olan kredi kartına direkt transfer yapılır. Böylece kişinin parayı farklı bir amaç için kullanması engellenmiş olur.

Borç kapama kredileri kullanılmadan önce icralık olunmaması gerekmektedir. Çünkü icralık olunması, yani kara listeye düşülmesi bu kredilerin kullanılmasına engeldir. Ancak bazı bankalar koşulsuz şartsız kredi imkanı sunmaktadır. Yanı internet bankacılığı aracılığı ile kullandırılan bu krediler küçük miktarlarda da olsa kara listedekilere de verilebiliyor. Cepteteb ve QNB Finansbank kredileri bunlarda bazılarıdır.

Kartı İcradan Kurtarmanın Bir Yolu Var mıdır?

İcralık olan bir kartın yeniden kullanılması imkansıza yakındır. Bunun için kişini  KKB notunda güncellenme olması gerekmektedir. Kişi yaklaşık 4 yıl sonra yeniden bir kredili ürün elde edebilir ise buna düzenli ödemeler yaparak kredi notunu artırabilir.

Kredi notunu artırmanın farklı bir yolu ise sık sık banka kartını kullanmaktır. Alış-veriş yaparken bu kartları kullanmaya özen göstermek kredi notunun yavaş da olsa artmasına yardımcı olur. Yine ATM ve internet bankacılığı da kredi notunu artıran diğer etkenlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.