Kredi Sayfam

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni girişimci desteği almak isteyenlere KOSGEB tarafından sunulan kredi hibe desteğine başvurmak istiyorsanız şartları, gerekli evrakları, desteklenen sektörleri ve diğer detayları yazımızdan inceleyebilir, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Yeni girişimcilere destek KOSGEB’den gelmektedir. Bir işletme kurmak isteyen ve bunun için de yeterli bilgi ve beceriye sahip olan fakat maddi yetersizlikten dolayı bu hayalini gerçekleştiremeyen kişilere KOSGEB bazı destekler veriyor. Bu desteklerden bir tanesi geri ödemesiz olan hibelerdir. Gerekli şartların sağlanması ve başvurunun gerçekleştirilmesi durumunda bu hibe KOSGEB yeni girişimci desteği ile sunuluyor. Bu hibeyi alamayan kişiler ise KOSGEB’in faizsiz ya da düşük faiz imkanları ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla verdiği kredilerden de yararlanabilir.

KOSGEB Destekleri 2020

2020 KOSGEB destek programlarının neler olduğu açıklanmıştır. KOSGEB küçük ve orta ölçekli faaliyet gösteren işletmelere destek verme amacıyla kurulmuştur. Kurulduğu tarihten bu ya da pek çok işletmecinin eksiklerinin giderilmesini sağlamıştır. KOSGEB farklı alanlarda destekler veriyor. Bunlardan bir tanesi girişimcilik desteğidir. Fakat bunun yanı sıra farklı desteklerin de KOSGEB tarafından alınabilmesi mümkündür. Bu destekler ise şöyledir:

 • AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme desteği,
 • KOBİ finansman desteği,
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma desteği.

Geleneksel Girişimci Desteği

KOSGEB girişimcilik desteklerinden birisi geleneksel girişimciler için verilendir. Bu destek NACE koduna sahip olan bir işletme kurulacağı zaman verilir. Geleneksel girişimcilik kapsamında yer alan faaliyetlerden bazıları şu şekildedir:

 • Madencilik ve taş ocakçılığı,
 • İnşaat,
 • İmalat,
 • Toptan ve perakende ticareti,
 • Kültür, sanat, eğlence, spor.

İleri Girişimci Desteği

KOSGEB ileri girişimci desteği kapsamında yeni iş fikirleri olan kişiler vardır. Geleneksel girişimciliği dışarısında kalan ve daha önce yapılamamış bir fikri olan kişiler KOSGEB’den aldıkları destek ile bu fikirlerini hayata geçirebilirler. Bu yeni iş fikirleri teknolojik içeriklerine göre sınıflandırılıyorlar. Bu teknoloji sınıflandırmaları da şunlardır:

 • Düşük- orta düşük teknoloji düzeyindeki işletmeler,
 • Orta düzeydeki teknolojiye sahip işletmeler,
 • Yüksek teknolojik düzeye sahip işletmeler.

Bu sınıflandırmaya göre KOSGEB’in verdiği hibenin miktarı da değişiyor. En yüksek teknolojik düzeye sahip olan işletmelere en yüksek maddi destek veriliyor.

KOSGEB Girişimci Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB girişimcilik desteği alabilecek olan kişiler bir girişimcilik fikri olan kişilerdir. Kurulması planlanan işletme KOSGEB’in destek için belirlediği faaliyetler içerisinde yer alıyorsa başvuru da gerçekleştirilebilir. Fakat hali hazırda bir işletmesi bulunan kişilerin yeni girişimcilik desteğinden yararlanabilmesi mümkündür değildir. Bu kişiler farklı bir sektörde yeni bir işletme kuracaklarsa bu durumda KOSGEB yeni girişimci desteğini alabilirler. Yani iyi bir fikri olduğunu düşünen ve bu fikri hayata geçirmek isteyen 18 yaşından büyük olan herkes gerekli şartları sağlamasının ardından KOSGEB’e destek için başvuruda bulunabilir.

KOSGEB Girişimci Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB girişimci desteği miktarı girişimcilik alanına göre değişebiliyor. Şayet geleneksel girişimcilik faaliyeti yürütülecekse KOSGEB 60 bin TL hibe verebiliyor. İlerici girişimci desteği için ise bu tutar 360 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. İleri girişimcilikte hibe miktarı teknoloji sınıflandırmasına göre değişiyor. Bunun yanı sıra geri ödemeli olarak 300 bin TL’ye kadar anlaşmalı bankalar aracılığıyla kredi de KOSGEB desteklerinden birisidir. 48 aya kadar vade seçeneği olan bu kredinin faiz oranı da sıfırdır.

KOSGEB Ödemeyi Nasıl Yapıyor?

KOSGEB ödemesini alabilmek için ilk olarak başvurunun kurul tarafından incelenmiş olması ve onaylanması gereklidir. Gerekli olan onayın verilmesinin ardından KOSGEB yeni girişimci desteğinden yararlanabilmeye başlanabilir. Bunun için yapılması gereken şey kurul kararlarında yer alan giderlere ilişkin olarak harcamanın gerçekleştirilmesinin ardından bu harcamaya dair bilgilerin sisteme girilmesidir. Sistemde yer ala Ödeme Talep Formu’nun doldurulması ve ödemeye ilişkin olarak fatura ya da banka dekontu gibi belgelerin sisteme yüklenmesi gereklidir. Harcama miktarına göre de KOSGEB işletme sahibinin hesabına ödemeyi gerçekleştirecektir.

KOSGEB Girişimci Desteği Şartları

KOSGEB girişimci desteği alma koşullarından birisi daha önce aynı sektörde bir işletmeye sahip olamamak vardır. Bunun dışında 18 yaşından küçük kişiler de bu destekten faydalanamazlar. KOSGEB’in girişimcilik desteği vermek için aradığı şartlardan birisi de uygulamalı girişimcilik eğitimidir. Bu eğitim sonunda verilen sertifika başvurusu sırasında istenen belgelerden birisidir. Ayrıca İŞGEM bünyesinde yer alan girişimcilerin de 1 yıl içerisinde işletme açmış olması da şarttır. Bu şartları sağlayan kişilerden beklenen son şey ise KOSGEB üyeliğidir. Bu üyelik de KOSGEB’in internet sitesi üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

KOSGEB Kursları

Uygulamalı girişimcilik eğitimi KOSGEB başvurularının yapılabilmesi için şarttır. Bir işletmenin nasıl kurulacağı ve bu işletmenin uzun vadeli olabilmesi için neler yapılması gerektiğine dair tüm bilgiler bu eğitim kapsamında verilmektedir. 32 saatlik süren eğitimler direk KOSGEB tarafından verilebildiği gibi KOSGEB’in anlaşmalı olduğu kurumlar aracılığıyla da sağlanabilir. Bu kursa katılabilmek için aranan şartlardan birisi hali hazırda sigortalı çalışmıyor olmaktır. Ayrıca İŞKUR kaydının olması da uygulamalı girişimcilik eğitimi için aranan koşullardan birisidir.

KOSGEB destek programına dahil edecek kişilerden bu eğitim sonucunda verilen sertifikanın alınmasını şart koşmaktadır. Fakat daha önceki üniversite ya da meslek yüksek okulları eğitimleri sırasında girişimcilik dersi görmüş olan kişilerin bu eğitime bir daha katılmalarına gerek yoktur.

KOSGEB Başvuru

KOSGEB’e nasıl başvururum diye merak edenlere gösterilebilecek farklı yollar mevcuttur. Bu yollardan bir tanesi KOSGEB’in ilgili birimlerine bizzat giderek başvurunun gerçekleştirilmesidir. Fakat internet üzerinden de kolay bir şekilde başvuru işlemleri tamamlanabilir. KOSGEB başvuru yapabilmek için ilk olarak KOSGEB internet sitesinden veri tabanına bilgi girişi yapılması gereklidir. Bu da yeni üyelik sırasında hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Daha sonrasında İş planının da sisteme eklenmesi ile beraber başvuru tamamlanabilir. Bunların dışında bir diğer yol ise e devlettir. E devlet sistemine girilmesinin ardından KOSGEB yeni girişimci destek başvurusu sayfası açılmalı ve istenen bilgilerin doldurulması ile başvuru gerçekleştirilmelidir.

KOSGEB İş Planı

İş planı KOSGEB şartlarından birisidir. KOSGEB girişimcilik destek programı kapsamında başvuruları değerlendirirken en çok iş planına dikkat eder. Bundan dolayı da iş planı itinalı bir şekilde hazırlanmalıdır. İş planında kurulmak istenen işletmenin hangi sektörde olacağı ve ne gibi yatırımlar yapılacağına dair detaylı bilgiler verilmelidir. Bunun yanı sıra pazarlama stratejisinde ne gibi yollar izleneceği de yine iş planında olması gereken önemli konulardan bir tanesidir.

İş planı oluştururken ön görülen risklerin ne olduğu da yazılmalıdır. Bu riskler ile baş etmek için izlenecek yolların neler olduğu bir iş planının olmazsa olmazlarından birisidir. Ayrıca ne kadar bir kar elde edilmesi beklendiği ve bu kâra ulaşabilmek için hangi adımların atılacağı KOSGEB’e teslim edilen iş planında yer almalıdır.

KOSGEB Başvuru Değerlendirmesi

KOSGEB başvuruları nasıl değerlendiriyor sorusunun cevaplarından ilki gerekli olan şartların sağlanıp sağlanmadığına bakılmasıdır. Tüm evrakların eksiksiz teslim edilmesinin ardından hazırlanan iş planı değerlendirmesi yapılır. Bu değerlendirme sonucunda KOSGEB yeni girişimci desteğinin verilip verilmeyeceğine kanaat getirilir. İş planının KOSGEB’in belirttiği tüm konuları içerecek şekilde hazırlanması gereklidir. Bu plana göre bir işlemeye yatırım yapılmaya değer mi sorusunun yanıtı verilebilir. Bu yanıta göre de KOSGEB destek sonucunu açıklar. İş planının en doğru şekilde hazırlanabilmesi için de KOSGEB’in İş Planı Değerlendirme Rehberi’ne bakılmasında yarar vardır.

KOSGEB İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

KOSGEB Desteği Alınabilecek Faaliyet Alanları 2020

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.