Kredi Sayfam

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?  

KOSGEB sıfır faizli (faizsiz) kredi nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir? KOSGEB’in faizsiz kredi desteği sunduğu sektörler ve bu krediyi alabilmek için gerekenleri yazımızdan inceleyebilir, konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?  

KOSGEB’den faizsiz kredi almak için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin KOSGEB tarafından belirlenen şartlara uyumlu olması gerekir. KOSGEB faizsiz destek kredilerinin ülkemizde verilme amacı temel olarak kişilerin sosyal ve ekonomik ihtiyaçları karşılamaktır.

Ayrıca KOBİ’ lerin işlerini geliştirmesi ve ayakta kalmasını sağlamak amacı ile verilmektedir. KOBİ’lerin uygun koşullarda KOSGEB kredisinden faydalanabilmeleri için uygulanan kâr payı masraflarından ve faiz oranlarından desteler sağlanmaktadır.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB 2020 yılında küçük ve orta dereceye sahip işletmelere hibe ve destek kredilerinin vermeye devam etmektedir. KOSGEB devlet desteklerinin ve teşviklerini işletmelere ulaştıran destek kredilerinin verildiği önemli bir kurumdur. KOBİ’lerin işlerini büyüterek gelişmelerini sağlayan KOSGEB tarafından verilen devlet destekli kredilerde;

 • Geri ödemesiz (hibe) ve
 • Kredi olarak alınan destekleri sağlanır.

KOSGEB şartlarına göre alınabilecek kredilerden yararlanmak için başvuru sahiplerinin şartlara uyum sağlamaları gerekmektedir.

KOSGEB Açılımı

KOSGEB tarafından verilen desteklerden yararlanma hakkına kimler sahip olabildiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • KOSGEB tarafından verilen eğitimleri alan kişiler,
 • KOSGEB tarafından üniversitelerde düzenlenen Girişimcileri Geliştirme programlarına katılan kişiler,
 • KOSGEB iş birliği ve denetimi dahilinde İŞKUR, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu, belediyeler ve ilgili kamu kuruluş ve kurumları ile meslek odaları tarafından uluslararası ve ulusal projeler dahilinde düzenlenen girişimcilik ile ilgili eğitimlere katılan kişilerdir.

Halk arasında Kosgep olarak söylenen fakat doğru yazılış ve okunuşu KOSGEB olan kurumun açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır.

KOSGEB Kredi Başvurusu 2020

KOSGEB kredi başvurusu yapmak için ilk olarak KOSGEB kayıt işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Kayıt işlemini gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Internet üzerinden kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ekrana açılacak sayfanın sap üst köşesinde bulunan KOBİ/girişimci Giriş kutucuğuna tıklayarak yeni bir sayfaya geçiş yapılmalıdır.
 • Yeni açılan sayfada KOSGEB e kayıt kutusuna tıklamak gerekir.
 • Daha sonra açılacak sayfadan işleme kayıt başvuru kutucuğuna tıklayarak istenen bilgilerin girilmesi sağlanmalıdır.
 • Başvuru için istenecek olan bilgiler; T.C. kimlik numarası ve kişinin işe başlamış olduğu tarih şeklindedir.
 • Son olarak işlemin gerçekleşmesini sağlamak için gerekli olan bilgiler girilmelidir.
 • Belirtilen adımları takip ederek yapılan işlemler ile KOSGB kayıt işlemi online olarak sağlanmış olmaktadır.

KOSGEB kayıt işlemi tamamlandıktan sonra KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. KOSGEB kredisi başvurularında beyannameler işletmenin KOBİ niteliği taşıması durumunu incelemek için istenmektedir. Beyannameyi doldurmak için www.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir. KOSGEB resmi web sitesi açıldıktan sonra KOBİ beyannamelerini vermek için sitenin yönlendirdiği şekilde ilerlemek ve işlemleri adım adım  tamamlamak gerekecektir.

Beyannamenin verilmesinin ardından KOSGEB uzmanları tarafından inceleme yapılmaktadır. İnceleme sonunda herhangi bir sıkıntı görülmez ise işletme sahipleri kredi desteği başvurusu için KOSGEB merkezlerine giderek görüşme yapmaktadır.

KOSGEB Kredi Şartları

KOSGEB faizsiz kredi koşulları uyum sağlayan işletmeleri desteklemek için verilmektedir. KOSGEB faizsiz kredi şartları dahilinde işletmenini destekten faydalanabilmesi için;

 • KOBİ beyannamesini güncel olması gerekir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması ve aktif olması gerekir.
 • Program dahilinde yer alan gruplarda bulunuyor olması gerekir.

KOBİ’lere verilen krediler; işletme, ihracat, teçhizat ve makine ya da acil nakit ihtiyaçları için kamu, katılım ve özel bankalar tarafından verilmektedir. Kredilerin kullanım şartları bankalara göre değişebilmekte ve bankalar tarafından belirlenmektedir. Bu şartlar belirlenirken KOSGEB tarafından yapılan değerlendirmeler etkili olmaktadır.

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020

KOSGEB’in desteklediği iş alanlarına sağladığı destekler 2020 yılında devam etmektedir. 13 sektörde destek veren KOSGEB’in uyguladığı uygun destekleme programları dahilinde olan sektörler şunlardır;

 • Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 • Gaz, Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Dağıtım ve Üretimi
 • Su temini; Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri, Kanalizasyon
 • İnşaat; Bina ve bina dışı inşaatları ve özel inşaat faaliyetlerinde destek sunmaktadır.
 • Ulaştırma ve Depolama; Boru hattı taşımacılığı, kara taşımacılığı, su ve havayolu taşımacılıkları için destek sunmaktadır.
 • İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 • İmalat sektörü KOSGEB tarafından en çok desteklenen sektördür. İmalat sektöründe 324 farklı alanda destek verilmektedir.
 • Toptan ve Perakende Ticaret; Motosikletlerin ve Motorlu Kara Taşıtlarının Onarımı
 • Konaklama ve Yiyecek Hizmet Faaliyetlerinde destek sunmaktadır. Bu sektörde destek sağlanmayan işletmeler barlar, tavernalar, birahaneler, diskotekler, kokteyl salonları ve kahve salonlarıdır.
 • Bilgi ve İletişim
 • Bilimsel, Teknik ve Mesleki Faaliyetler
 • Sanat ve Kültür, Eğlence ve Dinlence, Spor Faaliyetleri
 • Diğer Hizmet Faaliyetlerinde bulunan sektörlerdir.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren kişiler KOSGEB desteklerinden faydalanmaktadır.

KOSGEB Nace Kodları 2020

KOSGEB nace kod sorgulamasın yaparak işyeri faaliyet alanı ve işyeri tehlike sınıf bilgisini öğrenmek mümkün olmaktadır. Bir kodlama sistemi olan Nace uygulaması, ‘Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması’ ile bağlantılıdır. Ekonomik faaliyet alanlarındaki istatistiki verilerin dünya standartları ile karşılaştırılması adına oldukça önemli bir kodlama sistemidir.

NACE kodunu öğrenen kişiler iş yerlerinin tehlike sınıflarını öğrenmektedirler. Altı faaliyet kodu olarak da bilinen Nace kodlaması altı haneden oluşan bir kodlama sistemidir. İş sağlığı ve güvenliği sonrasında oluşan tehlike sınırları ve işyeri tehlike sınırının belirlenmesi için önemli olan Nace kodlamasını yeni bir iş yeri açarken mutlaka öğrenmek gerekir. KOSGEB kredilerinde önemli olan NACE kodları tehlike kodları 3 sınıfta ayrılmaktadır. Buna göre;

 • Tehlikeli sınıfta olan işyerleri: İmalat, kesme, boyama ve servis gibi işlerin yapıldığı iş yerleri
 • Az tehlikeli olan işyerleri: Büro hizmetleri, perakende alışverişlerin yapıldığı ve gıda gibi iş yerleri.
 • Çok tehlikeli olan işyerleri: Tersane, inşaat ve maden gibi faaliyetlerin yapıldığı iş yerleridir.

KOSGEB Destek Şartları

KOSGEB desteği almak için KOSGEB tarafından destek verilen sektörler listesine göre yatırımlar yapılmalıdır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için KOSGEB destek listesindeki sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak gerekir. Ülkemizde her yıl daha fazla gelişerek devam eden KOSGEB destekleri 2020 yılında da verilmeye devam etmektedir. KOSGEB kredi şartlarına uyum sağlayan kişiler faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirler.

KOSGEB Destekleri 2020

KOSGEB desteklerinden faydalanmak için hangi işlere destek verildiğinin nace kodlarından sorgulanması ve destek verilen sektörlerin buradan görülmesi gerekir. Nace kodları sorgulamasında KOSGEB destek kredilerinin 2020 yılında hangi işletmelere verildiğini görmek mümkün olmaktadır.  KOSGEB tarafından verilen faizsiz destek kredisi yanı sıra işletmelerini geliştirmek isteyen kişiler için birçok destek verilmektedir. Bu destekler arasında KOSGEB destek kurslarından ücretsiz olarak yararlanmak mümkün olmaktadır. KOSGEB eğitim kurslarına katılmak için yapılan kayıtlar E-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

KOSGEB İletişim

KOSGEB destek kredisi ve diğer sorularınız için Pazartesi ve cuma günleri saat 8.30 ile 17.30 arasında ulaşabileceğiniz KOSGEB telefon numarası 0312 595 28 00, faks iletişim numarası 0312 368 07 15‘dir.

KOSGEB idaresi başkanlığı adresi: T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Hacı Bayram Mah. İstanbul Cad. No: 32
06050 Ulus / Altındağ / ANKARA

KOSGEB kredisi için planlanan desteklerinden faydalanmak konusunda   KOSGEB uzmanları ile görüşerek başvurular hakkında detaylı bilgi almak mümkün olmaktadır.

KOSGEB İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi

KOSGEB İş Planı Örneği

Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.