Kredi Sayfam

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği almak istiyorsanız nitelikli personel için KOSGEB’in sunduğu teşvikten nasıl faydalanabileceğinizi, şartlarını, destek sürecini, gerekli evrakları, desteklenen sektörleri ve diğer ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Nitelikli eleman desteği KOSGEB’den işletmecilere verilen bir hibe programıdır. KOSGEB, sektörde daha nitelikli işletmelerin olabilmesi için bazı destekler vermektedir. Bu desteklerden bir tanesi faizsiz kredilerdir. KOSGEB genellikle bu kredilerin ödenmesine başlanması için 2 yıl süre verir. Bu süre işletmenin kar elde edebilmesi için sunulur. Faizsiz kredi desteğinin yanı sıra KOSGEB geri ödemesi hibeler de vermektedir. Bunlardan bir tanesi de KOSGEB nitelikli eleman desteğidir.

Gerekli koşulların sağlanması ve başvuru yapılmasının ardından işletmeciler çalıştırdıkları kişiler için maaş desteğini KOSGEB’ten alabiliyorlar. Bu destek 2 personel için verilirken ödemeler 3 yıl boyunca yapılıyor. Bu sayede olanakların yetersizliğinden dolayı çalışan alamayan işletmelerin bu sorunları çözülüyor.

KOSGEB Destekleri Hangi İşleri Destekliyor?

KOSGEB’in desteklediği sektörler farklı pek çok mesleği kapsıyor. KOSGEB orta ve büyük ölçekli işletmecilerin geliştirilebilmesi için faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kurum tarafından verilen hibeler ya da faizsiz kredilerden yararlanabilmek için işletmenin hangi sektöre ait olduğu bakılıyor. KOSGEB destekleri kapsamına giren sektörlerden bazıları şunlardır:

 • Madencilik ve taş ocakçılığı,
 • Gıda ürünleri imalatı,
 • Balık ve deniz memelilerinden yağ elde edilmesi,
 • Damıtılmış alkollü içeceklerin imalatı.

KOSGEB’in hangi sektörleri desteklediğine dair tüm listeye ulaşabilmenin yolu da KOSGEB’in internet sitesidir. Bu siteden kayıt işlemleri menüsünden desteklenen sektörler nelerdir başlığının seçilmesinin ardından tam listeye ulaşılabilir.

KOSGEB DESTEK PROGRAMI

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

2020 KOSGEB nitelikli eleman desteği koşulları arasında işe alınana personelin en az iki yıllık yüksek okul mezunu olması vardır. Bu desteğin alınabilmesi için çalışan elemanın nitelikli tanımına girmesi şarttır. Ayrıca nitelikli eleman desteğinden yalnızca iki personel yararlanabiliyor. Bu destek için sağlanması gereken diğer şartlar da şunlardır:

 • Desteğe söz konusu olan personelin tam zamanlı çalışıyor olması,
 • Farklı bir kurumdan ilgili personel için yardım alınmıyor olması,
 • Söz konusu elemanın 1. Dereceden akraba olmaması,
 • Başvuruda bulunanların KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması ve herhangi bir borcunun bulunmaması.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği için istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi şarttır. Eksik belge işlem yapılamayacak olması anlamına gelir. Bu desteğin alınabilmesi için SGK’ya herhangi bir borcun olmaması gereklidir. Bundan dolayı istenen evraklardan birisi de SGK’dan alınan borcu yoktur yazısıdır. Bunun yanı sıra teslim edilmesi gereken evraklar şu şekildedir:

 • İşletmelerde çalışan sigortalıların hizmet listeleri,
 • Destek başvurusunda bulunulan elemanın maaş bordrosu.

Destek Miktarı

KOSGEB nitelikli eleman desteği miktarı toplamda en fazla 50 bin TL’dir. KOSGEB bu desteği en az meslek yüksekokulu mezunu olan 2 personele verir. Gerekli tüm koşulların sağlanmasının ardından başvuruda bulunulabilir. Başvurunun değerlendirilip kabul edilmesinin sonrasında 2 personel için ödeme yapılır. Meslek yüksek okulu ve ön lisans mezunu eleman için en az 2.500 lira net ücret verilmesi gereklidir. Bu maaşı en az lisans mezunu olan çalışanlar için 3.500 TL’dir.

KOSGEB vereceği desteğin hesaplamasını çalışanın net maaşı üzerinden yapar. Şayet belirlenmiş olan ücretlerin altında maaşlar veriliyorsa yardım da söz konusu olmayacaktır. Ayrıca ikramiyeler, primler ya da asgari geçim indirimi gibi ödemeler bu desteğe dahil edilmez.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğinden faydalanabilmek için ilk olarak tüm koşulların yerine getirilmiş olması gereklidir. Daha sonrasından KOSGEB’in internet sitesine girilmeli ve veri tabanına kayıt yapılmalıdır. Kayıt işleminin ardından ilk olarak internet sitesi üzerinden KOBİ Beyannamesi eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bu işlemin ardından da Nitelikli Eleman Desteği ve Nitelikli Eleman Desteği ödeme talep formu da doldurulmalı ve kaydettirilmelidir.

Gerekli olan tüm bilgilerin sisteme yüklenmesinin ardından KOSGEB bu başvuruyu değerlendirmeye alır. İşletmenin durumu, destek için başvurulan elemanın gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı gibi hususlara bakılarak KOSGEB nitelikli eleman desteği hakkında bir sonuca varılır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Destek Süresi Ne Kadardır?

Nitelikli eleman desteği kaç ay verilir sorusunun cevabı 3 yıldır. KOSGEB’e yapılan başvurunun ardından bir değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonunda şayet destek verileceği kararlaştırılmışsa 2 personel için 3 yıl boyunca ödeme yapılır. Ancak bu 3 yıl boyunca yapılacak olan ödemelerin toplam tutarı 50 bin TL’yi geçmemelidir.

Nitelikli Eleman İşe Girişi Ne Zaman Yapmalı?

Nitelikli eleman desteği için işe başlama tarihi doğru bir şekilde sisteme girilmesi gereklidir. Giriş tarihinin yanlış yazılması desteğin alınamayacağı anlamına gelir. KOSGEB’in verdiği bu destekten yararlanabilmek için çalışanın işe giriş tarihi oldukça önemlidir. Nitelikli eleman desteğine başvurmadan önce çalışanın 30 gündür istihdam ediliyor olması gereklidir. Fakat böyle bir durum yoksa o zaman da başvuru tarihinden sonra 45 gün içerisinde çalışanın istihdam edilmeye başlanması şarttır. Bu süre içerisinde çalışan işe başlamazsa destek de alınamayacaktır.

SGK Desteği Veriliyor Mu?

Nitelikli eleman desteği kapmasında SGK desteği yoktur. KOSGEB’in işletme sahiplerine verdiği bu destek personellerin maaşları içindir. Bu maaşların dışında kalan ek ödemeler destek kapsamına alınmaz. Bir elemanın net maaşı ne ise o ücret üzerinden destek miktarı hesaplanır. Bu ücret içerisinde asgari geçim indirimi de dahil edilmez. Ayrıca bazı kişiler bu desteği SGK desteğini de kapsadığını düşünebiliyor. Fakat nitelikli eleman desteği SGK desteği sunmuyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ödemesi Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği ödemeleri aylık şekilde yapılıyor. KOSGEB’in sağladığı bu destekten yararlanabilmek için tüm koşulların sağlanması ve istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gereklidir. Başvurular yapabilmek için KOSGEB’e gitmeye gerek yoktur. Kurumun internet sitesi üzerinden hızlı bir şekilde başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu başvurunun değerlendirilmesinin ardından ödeme işlemleri yapılır.

Ödemeler işyeri sahibinin banka hesabına havale ya da EFT şekilde yapılır. KOSGEB desteği aylık olarak öder. Bu ödemeler 3 yıl boyunca devam eder. Fakat aylık ödenecek olan tutarın da bir üst limiti mevcuttur. KOSGEB’in nitelikli eleman desteği kapsamında aylık ödemeler konusunda belirlediği üst sınır şu şekildedir:

 • Meslek yüksekokulu ya da ön lisans mezunları için 1,500 TL,
 • Lisans mezunları için 2,000 TL,
 • Yüksek lisans ve doktora mezunları için 2,500 TL.

Nitelikli Eleman İşten Ayrılırsa Nasıl Bir Süreç İşler?

Nitelikli elemanın işten ayrılması durumunda destek de sonlandırılır. KOSGEB bir işyerinde çalışan 2 personele nitelikli eleman desteği kapsamında hibe verir. Bu hibenin süresi de 3 yıldır. Fakat bir çalışan 3 yıl boyunca aynı kurumda çalışmayabilir. Desteğe söz konusu olan elemandan memnun kalınmaması ya da iş değişikliği gibi nedenlerden dolayı iş sözleşmesi feshedilebilir. Böyle bir durumunda KOSGEB il birimine gerekli bilgiler verilmelidir. Daha sonrasında da bu KOSGEB il müdürlüğü işten çıkan elemanın maaş desteğini sonlandıracaktır.

KOSGEB nitelikli eleman desteği bir iş yerinde çalışan 2 kişi için verilir. Bu desteğe söz konusu olan bir çalışanın ayrılması durumunda o kişi için verilen destek de sonlandırılır. Fakat desteği alan diğer çalışan bu durumundan etkilenmez. Yani bir kişinin ayrılması halinde diğer personel için destek alınmaya devam edilir.

KOSGEB İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

KOSGEB 50 BİN TL HİBE KREDİ

HİBE VEREN KURUM VE KURULUŞLAR

DEVLET DESTEKLİ HİBELER VE TEŞVİKLER

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.