Kredi Sayfam

KOSGEB Kredisi Almak İçin Şartlar

KOSGEB Kredisi Almak İçin Şartlar

Küçük ortak ölçekli işletmeler anlamına gelen KOBİ’lerin destekçisi olan KOSGEB sermayesi olmayan fakat girişimci olmak isteyen iş dünyasının yeni adaylarını desteklemeye devam etmektedir. Geri ödemesiz destek paketleri, uzun vadeli faizsiz kredileri ve iş yeri açma masraflarını karşılaması ile girişimcilerin yakından takip ettiği kosgeb kredisi almak için şartlar bulunmaktadır.

KOSGEB Kredisi Nedir?

KOSGEB devlet destekli bir Küçük ve orta dereceli işletmeleri destekleme kuruluşudur. KOSGEB ekonomiyi canlandırmak adına girişimcilere kredi ve hibe desteği vererek onların ekonomide yer almalarını böylelikle ekonomik canlanma sağlamayı amaçlar. KOSGEB 18 yaşından 30 yaşına kadar olan genç girişimcilere hibe desteği vermekte ve geri ödeme istememektedir. Bunların yanında faizsiz kredi vererek de destek olmaktadır.KOSGEB Kredi Şartları

KOSGEB’den kredi veya hibe alabilmenin birinci şartı girişimci adayının bulunduğu şehirde ki KOSGEB müdürlüklerine giderek buralardan uygulamalı girişimcilik eğitimi almalıdır. 4 gün süren bu eğitimlerin tarihleri KOSGEB resmi sitesinden önceden duyurulur. Bu eğitim almadan KOSGEB tarafından sağlanan hiç bir destekden faydalanılamaz. Girişimcilik eğitimine başvuran adaylara kısa bir test uygulanır ve başarılı bulunanlar eğitime katılma hakkı kazanır. Bundan sonra ki süreçte eğitimde öğretilen şekilde bir iş projesi hazırlanması gerekir. Bu proje ile KOSGEB’e başvuran adaylar hibe almaya hak kazanır. Hibe almaya hak kazandıktan sonra işyeri ruhsatı, yapılan harcamaların fatura ve giderleri, girişimci sertifikası gibi belgeler ile KOSGEB şubesine tekrardan başvuru yapar. Bu başvuru sonrası KOSGEB yetkilileri söz konusu iş yerine gelerek bir denetim gerçekleştirir ve denetim sonucunda şartlar uygun bulunursa ibraz edilen faturaları ödenmesi amacı ile fatura tutarı kadar KOSGEB kredisinden faydalanma imkanı doğar. KOSGEB kadın girişimcilere erkeklere göre daha avantajlı hibe şartları sunarak kadın girişimci sayısını arttırmayı amaçlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.