Kredi Sayfam

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? (BAŞVURU AŞAMALARI)

KOSGEB destek kredisi almak istiyorsanız sunulan faizsiz teşvik kredisinin şartlarını, gerekli evrakları, destek verilen sektörleri ve KOSGEB’den kredi alabilmek için uygulanan aşamaları yazımızdan detaylarıyla okuyabilir, konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? (BAŞVURU AŞAMALARI)

KOSGEB’den destek kredisi almak Girişimcilik Destek Programı kapsamı dahilinde olabilir. Geçen yıla göre farklı şekilde verilen KOSGEB destekleri ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ adı altında verilmektedir. Destek programı kapsamında verilen KOSGEB destek kredisi ileri girişimcilere 360 bin TL ye kadar ve geleneksel girişimcilere 60 bin TL ye kadar olmaktadır. Yürütülen destek programının amacı;

 • Girişimcileri desteklemek ve kurdukları ya da kuracakları işlerde yeteneklerini geliştirmelerinin sağlamak,
 • Başarılı iş planı oluşturulmasına aracı olarak ekonomiye destekte bulunmak,
 • Yeni kurulmuş olan işyerlerinin ayakta kalarak işlerini yürütmelerini sağlamak,
 • Yeni işyerlerinin kurulabilmesi için destek vererek işletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması olmaktadır.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

KOSGEB girişimciliği geliştirme destek programı başvurusunda bulunmak için gerekli olan şartlar vardır. Bu şartları yerine getirebilen girişimciler KOSGEB destek kredisinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. KOSGEB destek kredisi başvuru şartları şunlardır;

 • Geleneksel Girişimciliğe yapılacak başvurularda Geleneksel Girişimcilik için verilen eğitimin tamamlanmış olması gerekir.
 • İleri Girişimcilik için yapılacak kredi başvurularında geleneksel ve ileri girişimcilik eğitimlerinin her ikisinin tamamlanmış olması gerekir.
 • Başvuru yapacak kişiler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • C. vatandaşları başvuruda bulunabilir.
 • Program kapsamındaki faaliyet konularından birisinde iş yeri kurulmuş olması gerekir.
 • Destek kredisi başvurusunda bulunulacak olan işletmenini kuruluşundan önce girişimcilik eğitiminin alınmış olması gerekir.
 • Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında başvurular bir kredi için olabilir. Aynı anda hem ileri hem de geleneksel girişimci desteklerine başvuruda bulunmak mümkün olmamaktadır.
 • İŞGEM kayıtlı işletmelerin İŞGEM’den ayrılmadıkları sürece diğer şartlara uyum sağlamaları durumunda eğitim almalarına gerek kalmaz. Alınan desteklerin kesilmemesi için İŞGEM’den ayrılmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahipleri işletmeye en az %50 ortaklı olmalıdır. Destek programının devam ettiği süre boyunca ortaklık payında düşüş yaşanmamalıdır. Ortaklık payında düşüş olursa verilen destek kredisi kesilmektedir.
 • Girişimcinin destek için başvuruda bulunduğu tarihten önceki bir yıllık sürede işletmenin kurulmuş olması gerekir.
 • İşletmenin kuruluşu geçerli tarihi şahıs firmalarında vergi levhalarında yazan tarih, tüzel kişiliğe sahip firmalar için ticaret sicil gazetesi tescil tarihi olmaktadır.
 • Başvuru sahiplerinin işletmede münferiden temsil yetkisi bulunmalıdır.
 • Destek kredisi başvurularında başvuru tarihinden öncesindeki 3 yıl içerisinde gerçek kişi statüsünde bir işletmesinin olmaması, tüzel kişi statüsünde bir işletmede %30 oranından fazla ortaklığa sahip olmaması gerekir.
 • Program dahilinde alınabilecek destekler için yapılan başvurularda KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması ve KOBİ beyannamelerinin güncel olması gerekir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB faaliyetleri kuruluş tarihinden itibaren her geçen yıl artarak devam etmektedir. KOSGEB küçük ve orta işletmelerin ekonomide etkinliklerini arttırmak ve ekonomiye uygun bir biçimde gelişimlerini sağlamak adına kurulan kamu kuruluşudur. 20 Nisan 1990 tarihinde 3624 sayılı yasa ile kurulmuş olan KOSGEB Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşudur. Kuruluş tarihinden başlayarak Mayıs 2009 tarihine kadar olan zaman sürecinde imalat ve üretim sektörlerinde desteklerini sürdüren kuruluş Mayıs 2009 tarihi sonrasında hizmet ve ticaret sektörlerini de kapsamı dahiline almıştır.

KOSGEB İletişim

KOSGEB’e ulaşmak için pazartesi ve cuma günleri arasında saat 8.30 ile 17.30 arasında 0312 595 28 00 telefonundan aramanız yeterli olmaktadır. KOSGEB merkez adresi:

 • C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Hacı Bayram Mah. İstanbul Cad. No: 32
  06050 Ulus / Altındağ / ANKARA

KOSGEB Açılımı          

KOSGEB 2019 yılında girişimcilerin yanında olmaya devam ederek işletmelerin ayakta kalmasına yardımcı olmakta ve ekonomiye destek vermektedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kurum olarak hizmet veren KOSGEB in açılımı; küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır.

KOSGEB Kredi

KOSGEB’den kredi almak kuruluş tarafından sağlanan birçok destek arasında bulunmaktadır. İşletmelerin ekonomideki rollerini ve rekabet güçlerini artırmak amacı ile kurulan KOSGEB, işletmelere maddi olarak farklı projelerle destek vermektedir. KOSGEB’den sıfır faizli kredi alınabildiği gibi, geri ödemeli olarak kredi desteği de alınabilmektedir.

KOSGEB Destekleri 2019

KOSGEB’den alınabilecek destekler arasında 2019 yılında uygulanmaya başlayan Yeni Girişimcilik Destek programı ile teknolojik alanlarda faaliyet göstermek isteyen başvuru sahiplerine daha fazla destek sağlamaktadır. Teknoloji sınıflarına göre İki ayrı kategoride değerlendirilen Girişimcilerin geleneksel ve ileri girişimci desteklerinden yararlanmaları mümkün olmaktadır. KOSGEB tarafından verilen kredi ve hibe destekleri 2109 yılında şartlara uyum sağlayan vatandaşlara verilmeye devam etmektedir.

KOSGEB Destekleri Hangi İşleri Destekliyor?

KOSGEB desteklenen sektörler Mayıs yılına kadar imalat ve üretim sektörleri olmuştur. KOSGEB Mayıs 2009 tarih ve 5891n sayılı Kanununun yürürlüğe girerek 27219 sayılı resmî gazetede yayınlanmasının ardından KOSGEB destek kredisi kapsamına hizmet ve ticaret sektörlerini de dahil etmiştir. Yeni iş kurmak ve mevcut işlerini geliştirmek isteyen girişimcilere destek sağlayan KOSGEB bünyesinde birçok proje ile hizmet vermeye devam eden önemli bir kuruluştur. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için açılmış ya da açılacak olan işletmenin KOSGEB destek alanı içerisinde bulunması gerekir.

KOSGEB Faizsiz Kredi 2019

KOSGEB’den sıfır faizli kredi almak için başvuru sahiplerinde aranan şartlar şunlardır;

 • Başvuruda bulunan kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • KOSGEB tarafından uygulamalı olarak verilen eğitim desteğini ve iş kurma danışmanlığı eğitimlerinin alınmış olması gerekir.
 • Kurum tarafından genç girişimciler için üniversite dahilinde yapılan girişimci geliştirme programlarına mezuniyet sırasında katılmış olunması gerekir.
 • İŞGEM bünyesinde ve 1 yıl içerisinde işletmenini açılmış olması gerekir.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan girişimciler KOSGEB faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. Bu destek sadece kredi faizleri için verilmektedir. Örneğin; iş faaliyetiniz için 200 bin TL ye ihtiyacınız var. KOSGEB’e başvurduğunuzda 200 bin TL için ödemeniz gereken faiz tutarı KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Yani siz bankaya 200 bin TL’yi geri ödersiniz.    

KOSGEB Kredi Şartları

KOSGEB destekleri için şartları içerinde öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekir. KOSGEB desteklerinden faydalanılabilmesi için başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması, KOSGEB tarafından desteklenen alanlarda yer alan herhangi bir iş faaliyetinde bulunması ve girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir. Bu şartlara uygunluk sağlayan kişiler KOSGEB desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB Giriş

KOSGEB’e kayıt olmak için öncelikle girişimcilik eğitiminin tamamlanması ve girişimcilik sertifikasının alınması gerekir. Ardından KOSGEB resmî web sitesi üzerinden online olarak veri tabanına kayıt yapılabilir. Kayıt yapıldıktan sonra KOBİ beyannamesi verilmesi gerekir. KOBİ beyannameleri verilirken e-devlet sistemi kullanılmalıdır. KOBİ beyannamesi verebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler?ReturnUrl=%2f adresine giriş yapmalısınız.
 • ‘KOBİ beyanname vermek/ güncellemek için tıklayınız’ yazılı olan kutucuğa tıklamanız gerekmektedir.
 • Tıklama sisteminden sonra E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemini tamamlayarak E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından gerekli olan bilgilerin girişini yaparak KOBİ beyannameniniz verebilirsiniz.
 • KOBİ vasıfları taşıyıp taşımadığınız araştırıldıktan sonra beyannameniniz onaylanacaktır.
 • Onaydan sonra iş planınız ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

KOSGEB destek kredisi başvurularını gerçekleştirmek için belirtilen işlemlerin tamamlanması ardından başvuru yapılması gerekmektedir.

KOSGEB İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

KOSGEB İş Planı Örneği 2019

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.