Kredi Sayfam

KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları 2020

KOSGEB destek alınabilecek faaliyet alanları, desteklenen sektörler, kredi verilen işler hakkında bilgileri ve 2020 yılı KOSGEB faizsiz kredi şartlarını, başvurusunu, gerekli evrakları ve hibe desteği hakkındaki detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları 2020

KOSGEB desteklenen sektörler arasında imalat faaliyetleri vardır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenebilmesi için KOSGEB bazı yardımlar sunmaktadır. KOSGEB yaptığı bu yardımlar ile girişimciliği desteklemeye ve işletmelerin rekabetçi ekonomi ortamında var olabilmelerine yardımcı olmaktadır. KOSGEB desteklerini bazen hibe şeklinde bazen de kolay ödeme seçeneklerine sahip faizsiz krediler şekilde sunabiliyor.

KOSGEB’in hibelerinden ya da kredilerinden yararlanabilmek için işletmenin belirli bir faaliyet alanına sahip olması gereklidir. KOSGEB’in belirlediği bu sektörler dışında kalanlara destek verilmemektedir. Destek kapsamına alınan faaliyetlerden bazıları şu şekildedir:

 • Su temini; kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri,
 • İnşaat,
 • Toptan ve perakende ticaret,
 • Ulaştırma ve depolama.

Tam listeyi KOSGEB’in internet sitesinden ulaşabilmek mümkündür. Bunun için Kayıt İşlemleri menüsüne girilmeli ve Desteklenen Sektörler Nelerdir? başlığı seçilmelidir.

KOSGEB DESTEKLENEN SEKTÖRLER

KOSGEB Destekleri 2020

KOSGEB’in 2020’da verdiği destekler farklı alanları kapsamaktadır. KOSGEB’in destek verdiği faaliyetlerden birisi ile uğraşan işletmelerin başvurabilecekleri çeşitli destek programları vardır. İşletme sahiplerine KOSGEB tarafından sunulan destekler şunlardır:

 • Girişimcilik destekleri,
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri,
 • KOBİ finansman destekleri,
 • AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri,
 • Laboratuvar Hizmetleri.

NACE Kodu Nedir?

NACE kodunun tanımı Avrupa’da ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflandırılmasının yapılmasıdır. Bu kod Avrupa’daki ekonomik faaliyetler hakkında istatistik üretilebilmesini ve bu üretilen verilerin yayılabilmesini sağlar. NACE kodu sayesinde Türkiye’de yapılan faaliyetlere ilişkin olan verilerin Avrupa standartları ile karşılaştırılabilmesi sağlanır. İşletmelere 6 haneli NACE kodu verilir. Bununla beraber bir işletmenin faaliyet gösterdiği alanlara göre tehlike sınıfları belirlenir.

NACE Koduna Göre Tehlike Sınıfları

Bir işyeri tehlike sınıfı NACE koduna göre belirleniyor. Bir işyeri faaliyet gösterdiği sektöre göre 3 farklı tehlike sınıfından birisinde yer alır. Bu sınıflar da şöyledir:

 • Büro hizmetleri, gıda gibi alışveriş faaliyetleri: Az tehlikeli,
 • İmalat, servis gibi faaliyetler: Tehlikeli,
 • İnşaat, maden gibi faaliyetler: Çok tehlikeli.

Bu NACE kodları KOSGEB’in vereceği de desteği etkiliyor. Bir işletme sahibi kendi sektörünün hangi sınıfta yer aldığını öğrenmek için ticaret odasına başvurabilir. Yeni işyeri kuracak olan kişiler ise KOSGEB’in internet sitesi üzerinden tam listeye ulaşabilir.

KOSGEB Faizsiz Kredi

Faizsiz destek KOSGEB’ten KOBİ’lere verilmektedir. KOSGEB anlaşmalı olduğu bankalardan işletmeciler tarafından alınacak olan kredilerin bazılarının faiz oranlarının bir kısmını karşılıyor. Bunun dışında KOSGEB bazı kredilerin de faiz oranlarını sıfırlıyor. Böylece maddi sıkıntılar yaşayan işletmeciler rahat bir nefes alıyor.

Bu krediler ile rekabet ortamında KOBİ’lerin desteklenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bir işletmenin daha kaliteli faaliyet gösterebilmesi de yine bu krediler ile mümkündür. KOSGEB, KOBİ’lere 100 bin TL’ye kadar kredi verebiliyor. Ayrıca ödeme kolaylığı olması açısından bazı kredilerin geri ödemesi için de işletmecilere 2 yıllık bir süre tanınabiliyor.

2020 KOSGEB Faizsiz Kredi Şartları

KOSGEB kredisi koşulları 2020 yılında neler olduğu da açıklandı. Geçtiğimiz yıllara benzer olan bu şartların sağlanmadığı durumlarda kredi başvurusu da değerlendirmeye alınmayacaktır. KOSGEB’in faizsiz ya da düşük faizli kredi desteğini alabilmek için gerekli olan şartlardan şu şekildedir:

 • İşletmenin KOSGEB veri tabanına kaydolması,
 • KOSGEB tarafından belirlenmiş sektörde faaliyet gösteriliyor olunması,
 • KOSGEB destekleri kapsamında herhangi bir yasağının bulunmaması,
 • İşletmenin fiilen faaliyette olması ve vergi levhasına sahip olunması.

Bu koşulların dışında çekilecek olan kredi için belirlenen vadenin de 48 ayı geçmemesi gereklidir. Şayet KOSGEB desteklerinden birisi olan düşük faizli kredi alınacaksa bu faiz oranı belirlenirken de KOBİ’lerin çıkarları gözetilmektedir. Güncel koşullara uygun KOBİ’lerin lehlerine göre uygun faiz oranları belirlenmektedir.

KOSGEB Kredisinden Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB kredisi başvuru adımlarından ilki gerekli tüm koşulların sağlanıp sağlanmasının kontrol edilmesidir. Bu şartlardan birisi işletmenin KOSGEB veri tabanına kaydettirilmesidir. Bu kayıtın ardından KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan birisine giderek başvurular gerçekleştirilmelidir. Bu başvurular ilk olarak banka tarafından değerlendirilir. Eğer banka uygun bulursa başvuruyu KOSGEB’e iletir. KOSGEB’in de onayının alınmasının ardından kredi KOBİ’lere verilir.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanı kaydı işlemi için ilk olarak KOSGEB’in internet sitesinde bulunan KOBİ/Girişimci Giriş linkine tıklanması gereklidir. Buradan KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayın yazısına tıklanmalıdır. Açılan olan sayfadaki bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından veri tabanına kayıt da gerçekleştirilebilir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Girişimcilere destek KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Yeni bir iş kurmak isteyen ancak maddi olanakları yeterli olmayan girişimciler için KOSGEB geri ödemesiz hibe desteği vermektedir. KOSGEB bu desteğin amacını girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularındaki bilgilerini geliştirmek ve başarılı iş planlarını ödüllendirmek olduğunu söylemektedir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Başvurusu

Girişimciliği geliştirme destek başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı KOSGEB’in ilgili birimidir. KOSGEB’in internet sitesi üzerinden başvuru formuna ulaşabilmek mümkündür. Bu form ile başvuru gerçekleştirilebilir. Bu yöntemin dışında e devletten de KOSGEB’in destek programına başvurulabilir. Bunun için ilk olarak e devlete giriş yapılması gereklidir. Daha sonrasında Girişimcilik Destek Programı Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ekranı açılmalıdır. Bu ekran üzerindeki bilgilerin de doldurulması ile beraber başvuru işlemi tamamlanabilir.

KOSGEB Girişimcilere Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in girişimci desteği miktarı girişimcilik faaliyetine göre değişebiliyor. Kendi işinin patronu olmak isteyen ve girişimcilik ruhuna sahip olan kişiler KOSGEB’ten aldıkları destek ile hayalini kurdukları işletmeyi açabilirler. KOSGEB geleneksel bir girişimcilik faaliyeti için 60 bin TL hibe vermektedir. Fakat ileri girişimciler için bu miktar 360 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB girişimcilik eğitimi şartı aramaktadır. KOSGEB’in sağladığı desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması gereklidir. 32 saat süre bu eğitim KOSGEB tarafından ya da anlaşmalı olunan farklı kurumlar tarafından verilir. Ayrıca bu kurs tamamen ücretsizdir. Bazı kişiler ön lisans ya da lisans eğitimlerinde girişimcilik dersi alabiliyorlar. Bu dersi daha önce almış kişiler varsa bu durumda yeniden uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmasına gerek yoktur.

İş Planı Nedir?

KOSGEB desteği için iş planı hazırlanması şarttır. İş planı yeni kurulacak olan işletmenin ya da hali hazırda faaliyette olan iş yerinin gelecek planlarının yapılabilmesi için hazırlanır. Bu planda işletmenin iyi yönleri ya da varsa eksik kaldığı alanlar gibi güncel durum belirtilir. Bu doğrultuda da ileriki dönemlerde neler yapılacağına dair planlar hazırlanır. KOSGEB de destek vereceği işletmenin sağlam adımlar atıp atmadığına bu iş planı ile bakar. Şayet düzgün hazırlanmış bir iş planı yoksa destek de verilmez.

İş Planında Olması Gerekenler

İş planında neler olmalı sorusunun en önemli cevaplarından birisi hangi alanda faaliyet verileceği ya da verildiğidir. Bunun yanı sıra pazar araştırması da iş planının hazırlanabilmesi için yapılmalıdır. Bu pazar araştırmasına göre hedef kitle, rakiplerden farklı neler yapılacağı gibi konulara da açıklık getirilir. Bunların dışında işletme için ne kadarlık bir yatırım yapılacağı da iş planının olmazsa olmazlarından birisidir. Ayrıca yaşanabilecek risklerin neler olduğu ve beklenen kar miktarının belirtilmesi de KOSGEB destek programları için şarttır.

KOSGEB İLE ALAKALI DİĞER YAZILAR

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.