Kredi Sayfam

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Başvurusu, Şartları 2019

KOSGEB 50 Bin TL hibe kredi için başvuru şartları, gerekli evraklar, başvuru şekilleri nelerdir? KOSGEB’ten kredi desteği almak için yapılması gerekenler, dikkat edilecek noktalar ve destek verilen sektörler hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Başvurusu, Şartları 2019

50 bin TL kredi desteği KOSGEB aracılığıyla girişimcilere ve işletmecilere sağlanıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB bu işletmelerin ekonomideki rolünü arttırmak adına destekler vermektedir. Bu destekler hibeler olabilir. Bunun yanı sıra düşük faizli kredi imkanları da işletmecilere verilebilir. KOSGEB 50 Bin TL kredi de bu desteklerden birisidir. Özellikle girişimcilik yapmak isteyen ancak ekonomik yetersizlikten dolayı bunu gerçekleştiremeyen kişiler bu destekler sayesinde istedikleri işletmeleri kurabilmektedir. Hibe başvurusu olumlu sonuçlanmayan kişiler ise faizsiz KOSGEB kredi imkanından da yararlanabilir. Fakat bunun için de bazı koşulların sağlanmış olması gereklidir.

KOSGEB 2019 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

2019 KOSGEB başvuru koşulları arasında girişimcilik eğitimi almış olmak vardır. Ücretsiz olan bu eğitimi almayan kişilere KOSGEB destek vermez. Bu eğitimi tamamlayan kişiler bir iş planı hazırlamalıdır. Bu iş planında nasıl bir işletme kurulacağı ve bu işletmenin uzun soluklu olabilmesi için neler yapılacağına dair detaylı bilgilere yer verilmelidir. Yani KOSGEB’i işletmenin yürüyebileceği konusunda inandırılmalıdır.

Bunların dışında başvuru formu da doldurulup teslim edilmesi gereken belgelerden birisidir. Hangi destek programına başvurulacak ise KOSGEB’in internet sitesi üzerinden o programa ait başvuru formu indirilmelidir. Bu formda yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Daha sonrasında bu form da diğer belgelerin arasında konulup teslim edilmelidir.

Hibe İçin KOSGEB’e Nasıl Başvurabilir?

KOSGEB hibe başvurusunu nasıl yapabilirim sorusuna verilecek ilk yanıt gerekli olan tüm belgelerin toplanmasıdır. 50 bin TL’lik hibe girişimcilik yapan kişileri veriliyor. Bunun için daha önce herhangi bir iş yeri sahibi olmayan kişiler bu destekten yararlanabiliyor. Yeni bir işletme kurmak isteyen kişiler KOSGEB’ten hibe desteği alabilmek için şirketin gelecek hedeflerinin belirlendiği bir iş planını yapmış olması gerekiyor.

Geçmiş yıllarda girişimciler KOSGEB’e projenin sunulmasının hemen ardından işletme açılabiliyordu. Fakat girişimcinin zarar edebileceği şeylerin tespit edilmesi ve bu şeylerin değiştirilmesi konusunda kişileri uyarılabilmesi için bu kural değiştirildi. Artık işletmenin açılabilmesi için ön onay alma şartı getirildi. Böylece yaşanabilecek herhangi bir zararın önüne geçilmiş oldu.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerini hibe başvurusu yapabilmek adına şart tutmaktadır. Bu eğitimi almayan kişilerin destekten yararlanabilmesi de mümkün değildir. Bu eğitimler KOSGEB birimlerinin yanı sıra KOSGEB ile anlaşması olan diğer kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu eğitimler tamamen ücretsizdir. 32 saat süren bu eğitimlerin şart koşulmasındaki en temel hedef daha sağlam işletmelerin kurulmasıdır. Bu eğitimler aracılığıyla girişimcilere bir iş nasıl kurulur ve nasıl yürütülür gibi konularda dersler verilir.

Bu girişimcilik eğitimi ile kişiler kurmak istedikleri işler hakkında farklı bir bakış açısı kazanabilme şansı yakalar. Bu da uzun vadede daha başarılı olunmasını sağlar. Şayet üniversite eğitimleri sırasında girişimcilik dersi almışlarda yeniden bu eğitime katılmalarına da gerek yoktur. Lisansta görülen bu ders yeterli olur.

KOSGEB Destek Verdiği Sektörler

KOSGEB hibesi kapsamındaki sektörler arasında gıda ürünleri ve içecek imalatı vardır. KOSGEB’in sağladığı ayrıcalıklardan yararlanabilmek için kurulacak olan işletmenin belirli bir sektöre ait olması gereklidir. Her sektör KOSGEB kredisi kapsamına girmiyor. Gıda ve içecek dışında KOSGEB’in hibe desteğinden yararlanabilecek olan sektörlerden bazılar şu şekildedir:

  • Bina inşaatı,
  • Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı,
  • Toptan ve perakende ticaret,
  • Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri,
  • Seyehat acentesi, tur ve diğer rezervasyon hizmetleri.

KOSGEB Esnaf Kredisi

Esnaflara KOSGEB kredisi imkanı da tanınmaktadır. KOSGEB işletmelerin geliştirilebilmesi ve girişimciliğin desteklenebilmesi için birçok farklı olanak sağlamaktadır. Bu olanaklardan birisi hibe desteğidir. Fakat bu hibenin yanı sıra faizsiz krediler de yine KOSGEB aracılığıyla esnaflara verilmektedir. Bu kredi tutarı da 100 bin TL’dir KOSGEB ayrıca rahat bir ödeme seçeneğini de esnaflara sunuyor. KOSGEB kredisi alan kişiler 2 yıl sonra geri ödemelere başlayabiliyor. Bu süre esnafın işletmesinden kar elde edebilmesi için tanına bir zamandır.

Daha Kolay Kabul Edilen Kişiler

KOSGEB başvurusunda öncelik sahibi olan kişiler pek çok avantajdan da yararlanabilmektedir. Bazı kişilere kredi ya da hibe çıkma olasılığı çok daha yüksektir. Özellikle topluma ve iş sektörüne katılmasının desteklenmesi istenen kişilere hibe ya da kredi verilme ihtimali çoktur. Bu konuda avantajlı konumda olan kişiler de şunlardır:

  • Kadınlar,
  • Engelli vatandaşlar,
  • Şehit yakınları.

Şartlar Neler?

KOSGEB faizsiz kredi şartları arasında hibede olduğu gibi yine uygulamalı girişimcilik eğitim alınmış olması vardır. Bunun dışında bir diğer en temel koşul ise kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin 18 yaşından büyük olmasıdır. Ayrıca üniversitede genç girişimci geliştirme programından mezun olan kişiler ise İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcilerin de bu krediye başvurabilmesi mümkündür.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi alma yolu bu başkanlığa yapılacak olan başvurudan geçmektedir. KOSGEB’in faizsiz kredi imkanından yararlanmak istiyorum diyen kişilerin gerekli olan koşulları sağlamaları gereklidir. Daha sonrasında 100 bin TL’ye varan kredi başvurusu yapılabilir. Bu başvuru sırasında krediye karşılık olarak almak istenen tutar değerinde teminat mektubu da başvuru esnasında teslim edilmelidir.

Bir kadın, birinci derecede şehit yakını, engelli ya da gaziler bu krediye başvurduklarında öncelikli konuma gelebiliyorlar. Ayrıca bu kişilere verilecek olan desteğin oranı da %20’ye kadar bir artış gösterebiliyor. Bunların dışında alınacak olan kredi konusunda önemli olan bir başka unsur ise işleminin nerede olduğudur. İşletmenin bulunduğu bölge KOSGEB’in sağladığı desteklerde oldukça önemli bir konuma sahiptir.

KOSGEB Sertifikası Ne İşe Yarar?

KOSGEB sertifikası faydalarından birisi bir işletmenin nasıl kurulacağı hakkında bilgi verilmesidir. KOSGBEB yeni iş kuracak olan kişilere eğitimden sonra sertifika veriyor. Bu sertifikada hibe ya da faizsiz kredi desteği alınabilmesi için gereklidir. Yani bu sertifikanın işe yaradığı en büyük konu KOSGEB desteğinden faydalanabilme kapısını açmasıdır.

Bazı kişiler bu sertifikanın alınmasının KOSGEB desteğini de garantilediğini düşünüyor. Fakat bu sertifikanın yanı sıra destek verilebilmesi için bakılan başka konular da vardır. KOSGEB’den hibe ya da faizsiz kredi alabilmenin en büyük yolu iyi bir iş planının hazırlanmasıdır. İyi bir iş planı olmayan kişilere KOSGEB desteklerinden birisinin çıkma ihtimali oldukça düşüktür.

Başvurudan Önce Bunlara Dikkat

KOSGEB başvurundan önce dikkat edilmesi gerekenler başvuru koşullarının sağlanıp sağlanmadığıdır. KOSGEB başvurusunda bulunabilmek için en önemli şartlardan birisi herhangi bir kurumda sigortalı bir şekilde çalışmıyor olmasıdır. Şayet daha önce işletme kurulduğuysa ya da bir kurumda çalışılıyorsa başvuru da gerçekleştirilemeyecektir. Bu koşulları sağlayan kişilerin bir diğer dikkat etmesi gereken nokta iş planın hazırlanmasıdır.

Bu iş planı göstermelik bir şey değildir. Hazırlanan bu plana göre destek başvurusu değerlendirilir. Bundan dolayı da destek programlarına dahil olabilmek için düzgün bir iş planının yapılması şarttır. Bunun için tüm giderlerin ve elde edilebilecek kazançların doğru olarak hesaplamasının yapılması gereklidir. Bu iş planına göre de KOSGEB kredi ya da hibe desteğinin verilip verilmeyeceği kararına varılır.

KOSGEB Mülakatında Sorulan Sorular

Esnaf Kredisi Almak için Kefil Gerekir Mi?

Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.