Kredi Sayfam

Kosgeb 50 Bin Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

Kosgeb 50 Bin Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

Girişimcilik sertifikası olan bireyler için KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL değerindeki hibe şartlarında hafifletilme yapılıyor. Önceden girişimcilik sertifikası üzerinden işyeri açıp daha sonrasında KOSGEB’e başvuru yapma şartı kaldırılıyor. KOSGEB 50.000 TL değerindeki hibe şartları için daha öncesinde belirlenmiş olan işyeri açma şartından uzaklaşarak başvuru sürecinde yer alan teferruatlardan da uzaklaşıyor. 1 Şubat tarihi itibari ile girişimcilik sertifikası zorunluluğunu ortadan kaldıran KOSGEB, artık iş yeri olmayan vatandaşların da başvuru yapabileceği bir ortam hazırlamış oluyor.

Başvuru Hakkı

KOSGEB, başvurular için girişimcilik sertifikası olmayan vatandaşların kurmak istedikleri iş yeri ile ilgili projelerini değerlendirmeye alıyor. Müracaat edecek olan girişimci adaylar için sürdürebilirlik, karlılık ve sektör fırsatları gibi pek çok proje detaylandırma işlemi yapılarak adaya olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılıyor. Projesi kabul edilmiş olan adaylar için 90 gün içerisi de işletmesini kurarak KOSGEB veri tabanı içerisinde taahhütnamesini imzalaması ve işletme üzerinden para kazanmaya başlaması konusunda kurumun bilgi verdiği görülüyor. Projesi onaylanmamış olan adaylar için ise bu hibe kredi kapsamında 3 defa başvurabilme hakkı bulunuyor. Projesini geliştirerek tekrar başvurabilme şansı girişimci adaylara sunuluyor.

Hibe Kredisi Şartları

KOSGEB’in vatandaşlara sunmuş olduğu 50.000 TL değerindeki hibe kredisini alabilmek için belirli şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor. Bu şartlar arasında;

-24 saatlik süresi atölyede geçmek sureti ile 70 saat süreli uygulamalı girişimcilik dersi almış olmak

-Girişimcilik diplomasını almış olmak şeklinde yer alıyor. Yeni düzenlemeler ile birlikte bu girişimcilik sertifikalarının olmayışı vatandaşlar için sorun olmaktan çıkıyor. 50.00 TL değerindeki hibe kredisinin hesaplanışı ise; 2.000 TL’si işletmenin kuruluş desteği, 18.000 TL’si kuruluş döneminde yer alan teçhizat, makine, ofis yazılım ve donanım desteği vb. malzemeler, 30.000 TL’si işletme giderler desteği olarak yapılıyor.

KOSGEB Hibe Kredisinin Avantajları

KOSGEB tarafından genç girişimcilerin teşvik edilmesi amacı ile verilen hibe kredisinin pek çok avantajı da bulunuyor. Bu avantajlı hizmet içerisinde; bedava internet kullanımı, GENÇDES programı sayesinde gençlerin sanatsal faaliyetlerinin arttırılması ve Gençlik Akademisi projesi içerisinde yer alan sanat dalları ile gençleri tanıştırabilme gibi birçok alternatif yer alıyor. Hibe desteği kredisi ile birlikte KOSGEB kurumuna kaydını yaptırmış olan girişimci bireyler için kendi işletmelerini kurmak bir hayal olmaktan çıkıyor. KOSGEB bu konuda girişimcilere yıllık bazda ciddi miktarlar üzerinden destek sağlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.