Kredi Sayfam

Konut Kredilerinde Faiz Oranları Yükseldi

Konut Kredilerinde Faiz Oranları Yükseldi

Daha önce %1’in altına kadar çekilen konut kredisi faiz oranları, birden bire yükseliş göstererek %1,50 seviyelerine kadar çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği, “faiz oranlarını düşürün” çağrısından sonra %1’in altına çekilen bankaların faiz oranları, tekrardan yükselişe geçerek %1,50 seviyelerine kadar çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın mayıs ayında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 61. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamalarla, sadece konut kredisi faiz oranları düşmüştü. Son 6 boyunca bu oranlarda devam eden kredi faiz oranları, Temmuz ay ile birlikte tekrardan yükselişe başladı.

Ziraat Bankası ile başlayan faiz oranlarının düşürülmesi kampanyası 10 Mayıs’tan itibaren düşüşe geçmişti. Ziraat Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte diğer bankalarda konut kredisi için faiz oranlarını düşürme kararı almıştı.

Ziraat Bankasının başlattığı kampanyaya daha sonra Vakıfbank, Şekerbank, Halk Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Türk Ekonomi Bankası eşlik etmişti. Böylelikle son altı içinde kredi faiz oranları yaklaşık 60 baz puan geriledi. Fakat son 1 ayda git gide yükselen faiz oranları konut kredilerini de etkiledi ve son 2 haftada faiz oranları yükselişe geçerek on dört puan baz artarak %13,16’ya kadar yükseldi.

Kredi Faiz Oranları %1’in Üzerine Çıktı

Muhabirlerin ve editörlerimizin mayıs ayından geçtiğimiz aya kadar kampanya’ya katılan bankaların internet siterinden edindikleri bilgilere göre, kampanyayı başlatan Ziraat Bankası ve Halk Bankası faiz oranlarına halen %0,98 olarak devam ediyor.

14 Mayıs’ta (500) bin TL ve 120 ay kadar varan vade farklarıyla faiz oranlarını 0,98 düzeyine çeken Vakıfbank, güncel olarak bakıldığında konut kredi faiz oranları %1,51 düzeylerine çektiği görülüyor.

Kampanyaya katılan bir diğer banka olan Şekerbank ise, kampanyadan sonra faiz oranlarını arttıran bankalar arasında en yüksek faiz oranlarını veren banka olarak göze çarpıyor. Kampanyayla birlikte faiz oranlarını 0,98 civarına çeken Şekerbank, şu anda faiz oranlarını %1,95’e kadar yükseltti.

Yine kampanya ya katılan bir diğer banka olan TEB bankası ise, kampyanya süresince 60 aya kadar olan kredilerde faiz oranlarını %0,99 civarında tutarken, artan faiz oranlarıyla birlikte güncel olarak faiz oranlarını %1,63’e kadar çıkarttı.

10 mayısta başlatılan kampanyaya katılımda bulunmayan bankalarda ise faiz oranları şu an %1,27-1,59 aralığında devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.