Kredi Sayfam

Karşılıksız Çek Nedir ? Nasıl Tahsil Edilir ?

Karşılıksız Çek Nedir ? Nasıl Tahsil Edilir ?

Nakit para yerine çek kullanılarak ödeme planlarını kolaylaştırma şansına sahip olabiliyoruz. Durum böyle olunca alınan çekin zamanında ödenmemesi gibi durumlar başımıza gelebiliyor. Ticari ödeme yöntemleri arasında hayatımızda büyük yer edinen çek’in aslında ödenmeme durumunda kanuni yollara başvurma şansımız bulunuyor. Almış olduğunuz çekin günü geldiğinde bankaya vererek nakit olarak karşılığını almamız gerekiyor. Yalnız bunun için size çeki veren kişinin ödemeyi yapmış olması gerekmektedir. Yada hesabında para olması ve günü geldiğinde çek ödemesini bankalar aracılığı ile gerçekleştirmesi gerekiyor. Bazı çekler ”karşılıksız” çıkmakta ve insanları büyük mağduriyet içine sokmaktadır. Bu gibi durumlarda alacaklı kişinin izleyeceği yollar kanunlar ışığında belirlenmiştir.

Çek Nedir ?

Ticari ödeme yöntemi olarak kullanılan bir nevi kredi sistemidir. Büyük firmalar ve şirketlerin genelde bir mal veya ürün alımında karşı firmaya verdiği ödeme seçenekleri arasında yer alır. Belirli bir süre sonra ödemesini yapmak isteyen şirketler bu sayede kendi imkanları ile zaman kazanırlar. Ticaret esnasında sıkça kullanılan çeklerin gününde ödenmemesi durumunda çek yazılır ve firmanın bankadaki itibari zedelenir. Ticari itibarını zedelemek istemeyen firmalar çeklerin gününde ödenmesini sağlamakla yükümlüdür.  Bankalarda kredisi açık olan ve Ticari sicili temiz olan şirketler çek karnesi alabilirler. Bunun için bankada bir miktar parası olmalı ve sermaye göstermelidir.

Çek’in Ödenmemesi Durumunda Atılacak Adımlar

Alacağı karşılığında çek alan kişilerin karşılıksız çek olayı başlarına geldiğinde yapacakları yol basittir. Hemen karşı taraf hakkında İcra takibi başlatmalı ve alacağını tahsil etmelidir. İcra Müdürlükleri aracılığı ile borçlu kişiye bir ihbarname gönderilir ve borcunun 5 iş günü içerisinde ödenmesi talebinde bulunulur. Borçlu kişi bu süre zarfında ödemeyi yapmaz ise size düşen kişi veya şirketin mal varlıklarına haciz işlemi başlatmak olacaktır. Borçlu kişinin malları haciz sonrası alacağınızı karşılamaz ise yapacağınız sonraki adım mal takibi yapmak olacaktır. Kişinin banka hesapları ve taşınmazı olması halinde haciz işlemini tekrar uygulayarak alacağınızı tahsil etme şansına sahip olabilirsiniz.

Karşılıksız Çek Hakkında Videolu Anlatım;

Uzman Avukat ( Tolga AKSAÇ ) tarafından çek hakkında merak edilen tüm soruların cevabını görebiliyoruz. Mağdurlar için oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

 

Tüm Çeklerde İbraz Mühleti;

Çek’in tahsil edilmesinde en önemli unsurun ibraz süresi olduğunu söylemekte fayda var. İbraz süresi, çeki elinde bulunduran kişi veya şirketlerin bankaya başvurması gereken süredir. Bir çek’in ibraz süresi gelmiş ve bankaya başvurulmamış ise tahsil edilmesi mümkün değildir. Tüm çeklerde geçerli olan ibraz süreleri ise aşağıda liste halinde sizlere sunulmuştur;

  • Aynı yerde düzenlenmiş olan çek için ibraz süresi 10 gün olarak belirtilmektedir.
  • Çek’in düzenlenme ve ödeme yeri farklı olması hallerinde ise bu süre 1 ay olarak belirlenir.
  • Uzak kıtalar arasında düzenleme ve ödeme yeri olması durumunda süre 3 aya kadar çıkmaktadır.

Yukarıda belirtilen ibraz sürelerini göz önüne alarak hareket etmemiz durumunda yaşayacağımız sorunu minimum dereceye düşürebiliriz. Alacaklı iseniz ve elinizde ödenmemiş bir çek bulunuyor ise mutlaka ibraz mühletini aşmadan başvurunuzu gerçekleştirin. Bu sayede alacağınızı kısa zamanda tahsil etme şansına sahip olabileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.