Kredi Sayfam

İşsizlik Maaşı Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İşveren tarafından işten çıkarılan hemen herkes işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir. Ancak işsizlik maaşı almanın da bazı kriterlerinin bulunduğunu bilmek gerekiyor. Bunun için çalışma süresinin, çalışan tarafından doldurulmuş olması ve sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartların taşınması halinde işsizlik maaşının alınmasına engel bir durum bulunmuyor. Birçok kişi tarafından merak edilen işsizlik maaşı almak için başvuru nasıl yapılır? konusuna değinmekte yarar var.

İşsizlik Maaşı Alım Şartları

İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle iş akdinin işveren tarafından feshedilmesi gerekiyor. Son 120 günlük sürede sigorta priminin yatırılması da ikinci şart olarak belirtilebilir. Sigorta primi dolmayan ya da ödenmeyen kişilerin bu hizmet içeriğinden yararlanmalı mümkün değil. Ayrıca son 3 yılda 600 günlük işsizlik priminin de ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan herkes, işten çıkarıldığı tarihten itibaren ilgili kuruma müracaat ederek işsizlik maaşından hemen yararlandırılabiliyor.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulmalıdır?

İşsizlik maaşı başvurularını alan ve başvuruları olumlu görülerek bu kişilere maaş ödemelerini yapan kurum İşkur’dur. İnternet üzerinden online olarak İşkur’a başvurarak kayıt oluşturmak mümkün. Yapılan incelemelerden sonra talebi uygun görülenlere onay veriliyor ve maaş ödenmeye başlıyor. İsteyenler başvurularını e-Devlet üzerinden de yapabilirler. Talebine onay verilen kişiler, ne kadar maaş alacaklarını da görüntüleyebiliyorlar. İster e-Devlet üzerinden olsun ister İşkur üzerinden olsun yapılan başvurulara ilişkin onay süreci kısa sürede tamamlanabiliyor. Bu iki kurum üzerinden de maaş miktarı öğrenilebiliyor. İşsizlik süresi, 180 gün ile 10 ay arasında değişen bir süreyle alınabiliyor. Bunun için prim ödeme gün sayısına göre belirlemeler yapılıyor. İşsizlik maaşı tutarı ise yapılan son güncelleme ile birlikte 811 TL ile 1623 TL arasında değişiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.