Kredi Sayfam

İŞSİZLİK DURUMUNDA KREDI BORCU

İŞSİZLİK DURUMUNDA KREDI BORCU

İşsiz Kaldıysanız Kredi Borcunuzu Ödeyemiyorsanız

Çeşitli ihtiyaçlarımızı karışlamak için her anlamda kredi kredi kullanmak her tüketicinin yaptığı finansal işlemlerdir. Çalışıyorken kredinizi ödenebiliyor genelde ama işten ayrılmak zorunda kaldığınızda geliriniz olmadığında ödemelerinizde sıkıntı olacaktır krediyi ödeyebilmek için mutlaka bir geliriniz olması gerekir. Gelir elde ederken de kredi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Bir-çok kişinin memnun olmadığı iş yerinde çalışmaya devam etme sebebi kredi borcu olabilir. Böyle durumlar için size yardımcı olabilmek adına bole bir yazı yazdık. Bu yazıyı detaylı bir şekilde okuduğunuzda yapabilecekleriniz için kafanızdaki soru işaretleri azalacaktır.

Eğer kredi kullandıysanız ve işten ayrıldıysanız alacaklı olan bankalara yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır. İlk yapmanız gerek kredi aldığınız banka şubesine giderek görüşme yapabilirsiniz. Bankanın tamamen kendi insiyatifiyle sizin durumuzu düzeltmeniz için tanınan süreler vardır. Ödemenizin taksitlerini dondurabilirler. Bu sayede sizde sizlerde zaman kazanmış olup yeni bir iş bulana kadar kendinizi sıkıştırmamış olursunuz. İşinden ayrılmak isteyenlere önerimiz önce kredi aldığı banka ile görüşüp kredi taksitlerini ödemelerini ertelemek veya dondurmak için görüşmeleridir.

İşten ayrıldınız ve banka ile görüştünüz bir türlü kabul ettiremediyseniz erteleme veya dondurma işlemini taksitlerinizin yeniden yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. İşsiz kaldığınız sürede eğer alabiliyorsanız işsizlik maaşıyla oranla ödeyebileceğiniz taksit tutarları kredi yapılandırması yapmanız halinde ödemelerinizde güçlük çekmeden taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.Kredi çekmeden önce yapabileceğiniz, fakat az kişi tarafından bilinen işsizlik sigortası yaptırmışsanız bu işlem sayesinde işsiz kaldığınızda bu sigorta sizi kredi taksitlerinin ödemesine karşı korumaktadır. İşsiz kaldığınız süre içerisinde bu sigorta sizin kredi borcu taksitlerinizi ödemeye devam etmekte ve bu sayece kredi skorunuz etkilenmemekte takibe girmenizi önlemekte ve kredi sicilinizi düzgün tutmaktadır.

Yukarıda anlatılmış olanların hiç birini yapmadıysanız 90 gün boyunca taksitlerinizi ödeyemediyseniz yasal takip başlatmak üzere banka avukatları ile işlem başlatılacaktır. Genel olarak çıkan sonuç maaşın 4 te birine el konulmaktadır . Bu karar ile maaşınıza haciz işlemi uygulanmaktadır. Mutlaka örenlerinizin yapılabilmesi için sigortanızın olması gerekmektedir çalıştığınız iş yerinde eğer sigortalı bir ise girmediyseniz gireceğiniz süre boyunca geçikme faizi uygulanacak ve borcunuz artacaktır. Sigortalı bir işten kaçmak sizin için faydalı olmayacak daha çok sorununuz artacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.