Kredi Sayfam

Hazine Aramak İçin Devletten Alınması Gereken İzinler

Hazine Aramak İçin Devletten Alınması Gereken İzinler

Tarihin farklı dönemlerinde toprak altına ya da farklı yerlere saklanarak orada unutulan değerli eşyalara hazine ya da define denilmektedir. Hazineler tarihin her döneminde olduğu gibi günümüzde de insanların ilgisini çekmektedir. Çünkü hazinelerin bulunması durumunda kişiler çok ciddi bir gelir elde etmiş olmaktadır. Maddi getirisi bu ilginin temel sebebidir. Fakat günümüzde hazine aramak isteyen kişilerin uyması gereken bazı kurallar bulunmakta ve bunların tamamına uyulması gerekmektedir. Hazine aramak için devletten izin alınmadığı takdirde ise yapılan işlem yasal olmayacağı için hazine arayan kişilerin sıkıntıya girme durumları olabilmektedir. Resmi prosedürlerin yerine getirilmesi durumunda ise yapılacak olan çalışmalar tamamen yasal olmakta ve böylece kişilerin yasalarla başının derde girmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Hazine Aramak İçin Devletten Alınması Gereken İzinler

Hazine bulmak için öncelikle arama yapılacak olan yerin mülki amirliğine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra aramanın yapılacağı bölge belirlenmekte ve kazı yapmaya uygun olup olmamasına bağlı olarak izinler verilmektedir. Bu izinleri herkesin alma hakkı vardır. Alınacak izinlerden ilki arama için olurken bir başka izin ise bulunacak olan eserlerin belli bir yere taşınması için alınmaktadır. Bunlar Define Arama Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu yönetmeliğin mutlaka detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılacak aramanın olduğu bölge için harita ve krokinin Bayındırlık İl Müdürlüğünden onaylatılması gerekmektedir. Kazı için izin verilen bölge en fazla 100 Metrekare olmakta ve bu alanı geçmemektedir. Planlama yapılırken buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hazine arayabilmek için gereken izinler yukarıda belirtildiği gibidir. Bunlar genel olarak belirtilmiş olup normalde çok daha ayrıntılıdır. Söz konusu bilgiler ilgili yönetmelikte yer almaktadır. İzinler alındıktan sonra kazı ve diğer işlerin masrafları ilgili kişiler tarafından karşılanmaktadır. Yani hazineyi kim arıyor ise masrafı da onun yapması gerekmektedir. Bunun dışında yapılacak kazı devletin görevlendirdiği kişilerin gözetiminde yapılmakta ve bu kişilerin aktif olarak bu süreçte rol almaktadır. Yapılacak herhangi bir yanlışın tespiti de yine burada bulunan devlet görevlileri tarafından tespit edileceği için söz konusu duruma çok büyük önem verilmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılacak kazı esnasında herhangi bir tarihi eser ya da yapı tespit edilmesi halinde arama durdurulmakta ve ilgili birimlere devredilmektedir. Ayrıca burada bulunan tarihi eserlerden define arayıcıları herhangi bir hak iddia edememektedir.

Devletin Hazineden Aldığı Pay

Hazine arayabilmek için neler yapılabileceği ile ilgili detaylar genel olarak bu şekildedir. Hazine aramaları konusunda insanların merak ettikleri bir başka husus ise bulunan hazinelerin nasıl paylaştırılacağı konusudur. Yani devlet bulunan hazinenin ne kadarını almaktadır? Söz konusu sorunun cevabı arama yapılan arazinin durumuna göre değişmektedir. Eğer arama devlete ait arazide yapılıyor ise arayıcı %50, devlette %50 almaktadır. Fakat arama yapılan yer özel bir arazi yani kişiye ait ise arayıcı %40, mülk sahibi %10 ve devlet %50 pay almaktadır. Yani devlet her türlü bulunan hazinenin yarısını almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.