Kredi Sayfam

Gözlük Almak İçin Devlet Ne Kadar Karşılar?

Gözlük Almak İçin Devlet Ne Kadar Karşılar?

Sağlık insanlar için çok önemlidir ve bundan dolayı da sağlık sorunlarında direkt sağlık kuruluşlarına gidilmektedir. Sağlık giderleri ise ödenen sigorta primleri kapsamında devlet tarafından ödenmektedir. Fakat sağlık giderleri ödenirken devlet tarafından bazı kısıtlamalar yapılmaktadır. Yani zorunlu olmayan ödemeler yapılmamakta ve bunların kişiler tarafından karşılanması gerekmektedir. Gözlerinde sorun yaşayan kişiler için de benzer bir durum söz konusudur. Gözlerdeki bozulmalarda genellikle gözlük verilmekte ve insanlar bunları kullanmak suretiyle görmelerini eski durumuna getirmektedir. Gözlükler de devlet tarafından karşılanmakta fakat bazı şartlar bulunmaktadır. Gözlük almak için devlet ne kadar karşılar sorusu da bu kapsamda insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Devlet tarafından ödenen miktar kişilerin tercih edeceği gözlükler için yeterli olduğu için bu şekilde sorular sorulmaktadır.

Gözlük Almak İçin Devlet Kaç Yıl İçin Ödeme Yapar?

Gözlük almak için devlet desteğinin ne kadar olduğu konusunda bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle bu destekten yararlanabilmek için kişilerin sigortalı olması gerekmektedir. Sigorta primlerini ödemeyen kişilerin gözlük ödemeleri yapılmamaktadır. Bir diğer husus ise yazımızın üst bölümlerinde de bahsedildiği gibi devlet tarafından sağlık sorununu giderecek harcamalar karşılanmaktadır. Bu da en uygun fiyatlı gözlük çerçevesi ve camının karşılandığı anlamına gelmektedir. Fakat gözlük alan kişiler daha farklı gözlük seçtiğinde aradaki farklı kendilerinin ödemesi gerekmektedir. Gözlüğe para ödemek istemeyen kişilerin mutlaka ücretin tamamının devlet tarafından ödendiği gözlükleri tercih etmesi gerekmektedir. Böylece gözlükler için herhangi bir ödeme yapılmasına gerek olmamaktadır.

Gözlük almak için devlet ne kadar karşılar konusunda bilinmesi gereken bir başka husus ise süre ile ilgilidir. Gözlükler bilindiği gibi uzun süre kullanılabilmektedir. Bu da devletin bu ödemeyi belli bir süre için yapması anlamına gelmektedir. Gözlerdeki bozuklukta ani bir değişiklik olmadığı sürece kişilere 3 yılda bir gözlük alma hakkı verilmektedir. Yani 2018 yılında gözlük alan bir kişi bir sonraki ücretsiz gözlüğünü 2021 yılında alabilir. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Eğer kişilerin gözlük dereceler 0,5’ten daha fazla artmış ise 3 yıl beklemelerine gerek olmamaktadır. Yani devlet tarafından böyle durumlarda gözlük desteği verilmektedir. Fakat derece artışının daha az olması durumunda ise kişilerin alacakları gözlüklerin parasını tamamen kendilerinin vermesi gerekmektedir.

Gözlük Almak İçin Devlet Desteği Ne Kadardır ?

Gözlük almak için devlet ne kadar karşılar sorusunun cevabına gelecek olursak devlet tarafından yapılan ödemeler farklılık göstermektedir. Öncelikle göz doktorundan reçetenizi almanız ve bunu hastane içindeki sekreterlikten onaylatmak gerekmektedir. Bu işlem online olarak da yapılabildiği için bazı hastanelerde bunlar otomatik olarak yapılabilmektedir. Daha sonra ise optiğe gitmeniz gerekmektedir. Devlet tarafından verilen gözlük desteği en fazla 100 TL olmaktadır. Bu rakam farklı şartlara göre azalmaktadır. Eğer bu fiyata kadar olan gözlüklerden bir tanesini tercih ederseniz ekstra ücret ödemenize gerek yoktur. Fakat daha pahalı bir gözlük almak isterseniz ekstra ödeme yapmanız gerekmektedir. Gözlüklerin pahalı olan kısımları çerçeve olarak bilinmekte ki bundan dolayı da kişiler seçtikleri güzel çerçeveler için ekstra ödeme yapmak durumunda kalmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.