Kredi Sayfam

Geliri Olmayan Devlet Yardımı Nasıl Alır?

Geliri Olmayan Devlet Yardımı Nasıl Alır?

Günümüzde devletler sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak geliri olmayan ailelere çeşitli desteklerde bulunmaktadır. Bu durum ülkemiz içinde geçerli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Geliri olmayan devlet yardımı nasıl alır? Tarzındaki sorular kapsamında bu yazımızda devlet yardımlarının nasıl alınacağına dair ayrıntılı bilgi vereceğiz. Esasında bu yardım genel adıyla fakirlik maaşı olarak da isimlendirilmektedir. Bu noktada yine muhtaç aylığı ya da fakirlik ayılığının kimlere verileceğine dair sorular günümüz itibariyle sıkça sorulmaktadır. İşte devlet yardımının kapsamı ve nasıl başvuru yapılacağına dair ayrıntılı bilgilendirme aşağıda yer almaktadır.

Devletimizi herhangi bir geliri bulunmayan ve muhtaç durumda olan kimselere konut yardımı, sağlık ve gıda yardımı gibi destekler sunmaktadır. Bu yardımlar gelir sahibi olmayan bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan gıda ve kıyafet gibi ihtiyaçların karşılanması noktasında önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Bu destekler tabi ki sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak sunulmaktadır. Bu noktada Türkiye İstatistik Kurumu belirli veriler açıklayarak; destek sunulan ya da destek sunulması gerekli olan kimselere dair bilgi verisi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda gıda ve konaklama ihtiyaçları dahil olmak üzere açlık sınırı altında yaşayan bireylere de devlet destek olmaktadır. Bu destekler genellikle halk tarafından fakirlik maaşı olarak da isimlendirilmektedir. Bu doğrultuda fakirlik maaşı kimlere verilir? Türünde sorular sık bir şekilde dillendirilmektedir.

Muhtaç Aylığı (Fakirlik Maaşı) Kimlere Verilir?

Fakirlik maaşının verilmesi için belirli kriterlerin bulunması gerekli olmaktadır. Bu noktada öncelikle muhtaç kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra bireyler devlet tarafından verilen herhangi bir maaş ya da aylığın bulunmaması da şart olmaktadır. Yine herhangi bir şekilde mahkeme kararıyla ya da yasa ile bakım altına alınmamış bireyler muhtaç aylığından yararlanabilmektedir.  Bütün bunların yanı sıra muhtaç aylığı almaya aday olan kimsenin kazancının muhtaç aylığını geçmemesi durumunda da buna kişilere muhtaç aylığının bağlanması söz konusu olmaktadır. Bu doğrultuda şayet bireyler üzerine taşınmaz mülk ya da araba gibi vasıtalar kayıtlıysa bu kişilere de muhtaç aylığı bağlanmaz.

Nasıl Alınır?

Fakirlik aylığı alınması için ilk önce bu maaşı almak için müracaatta bulunmak şart olmaktadır. Yapılan başvuru işlemi neticesinde muhtaç aylığı nasıl alınır? Sorusu da şekillenmektedir. Bu doğrultuda muhtaç aylığına dair başvurunun yapılması için öncelikle; Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen başvuruda bulunmak şart olmaktadır. Bunun yanı sıra posta yoluyla da ilgili kuruluşa başvurunun yapılması mümkün olmaktadır. Bu noktada fakirlik maaşı almak istiyorum diyen bireylerin muhtaç aylığı başvuru formunu doldurmaları şart olmaktadır. Bunun yanı sıra muhtaç aylığına başvuracak bireylerin engelli olması durumunda özür durumlarını belirterek; sağlık kurulundan ilgili raporuna da ekte yer vermek durumdadırlar. Bu aşamadan sonra başvuru formunun kurumun adresine postalanması aşaması ya da elden teslim edilmesi aşaması gelmektedir. Başvurunun yapılmasından sonra başvuru sahibinin artık, yapmış olduğu müracaatın sonucunu beklemesi gerekli olmaktadır. Şayet başvuru sonucu olumluysa; muhtaç olan kimseye muhtaç aylığı her ay ödenmeye başlanmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında yazımızda geliri olmayanlara dair devlet yardımı hakkında bilgilere değindik. Sizde yorumlarımızla bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.