Kredi Sayfam

Evlilik Kredisi Kullanmak İçin Gereken Belge ve Şartlar

Evlilik Kredisi Kullanmak İçin Gereken Belge ve Şartlar

Evlilik hazırlığında olan çiftler son zamanlarda sıkça konuşulan evlilik kredisini merak etmektedir. Gerek televizyonda gerekse online ortamlarda önümüze çıkan evlilik kredisi nedir, evlilik kredisi kullanmak için gereken belgeler ve şartlar nelerdir gibi sorular yaz mevsimi ile birlikte gelen düğün mevsimi yaklaştıkça çok fazla sorulmaktadır. Gelinlik, damatlık, düğün salonu, organizasyon, ev eşyaları, takılar derken düğün maliyeti maalesef ki bazılarımızın boyunu aşabiliyor. Bu gibi durumlarda evlilik kredisi birçok çifti ciddi manada rahatlatmaktadır.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi, isminden de anlaşıldığı gibi evlenmek isteyen fakat maddi durumu düğün ve ev hazırlıklarına yetecek kadar iyi olmayanlar çiftlere bankaların kolaylık sağlamak amacıyla sunduğu alternatif finans kaynağıdır. Ciddi ihtiyaç olduğunu gören ve yıllık müşteri hedefini yakalamak isteyen bankalar bu tüp evlilik paketi kredilerini piyasaya sunmaktadır. Evlilik Kredisi Kullanmak İçin Gereken Belge ve Şartlar öğrenildiğin de alımı çok kolay olan bu faizsiz kredi, düğün hazırlığındaki çiftlerin en mutlu günlerini daha da mutlu olması için bir vesiledir. Uygun vadeler ile taksit ödemeleri uygun olan bu krediler bankaların şartlarını taşıyan bütün evlenecek çiftlere verilmektedir. Çiftler bu kredi miktarını düğün hazırlıkları veya ev hazırlıklarından hangisinde istiyor ise kullanabilme avantajına sahiptir. Evlilik kredisi yeni evlenecek ve maddi durumu iyi olmayan çiftlere verilen aslında bir nevi ihtiyaç kredisi türündedir. Evlilik kredisini diğer ihtiyaç kredilerinden ayıran en önemli özellik ise kolaylaştırılmış geri ödeme alternatifleri ve başvuru şartlarıdır.

Evlilik Kredisi İçin Gereken Belge ve Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç kredisinden bu tip krediyi ayıran en önemli özellik olarak evlilik kredisi şartları olduğu ifade edilmektedir. Peki, bu başvuru için gereken belgeler ve şartlar nelerdir, şimdi bunları sıralayalım ki evlenme planları yapan çiftler şartlarının uyup uymadığını belirleyip belgelerini hazırlasınlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının evliliği teşvik etmek için bundan birkaç yıl öncesinde yeni evlenecek çiftlere devlet katkılı evlilik kredi vereceği mevzusu konuşulmaktaydı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu projeyi henüz hayata geçiremedi. Evlilik kredisini hayata geçiren bankaların her türlü kredide olduğu gibi bu kredide de müşterilerine koyduğu şartlar ve gerekli evraklar şunlardır;

  1. Nüfus cüzdanı
  2. Maaş bordrosu veya iş yerinden alınacak maaş yazısı veya gelir belgesi
  3. İş yeri sahiplerinden son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi

Bankaya başvuru için giderken bu belgelerin başvuran kişinin yanında olması gerekmektedir. Çiftlerden bay veya bayandan birinin başvurması evlilik kredisi için yeterli olmaktadır.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının devlet katkısı ile vereceği kredide yaş sınırı olacağı ifade edilmişti fakat banka kredilerinden böyle bir sınır yoktur.

Devlet destekli evlilik fırsatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Evlilik Kredisine Nasıl Başvurulur?

Düğün yapmak, evlenmek ciddi masraf gerektirmektedir. Çeyiz, düğün masrafları ev döşemesi derken nerdeyse evlenmek üzere olan her çift için artık evlilik kredisi almak bir ihtiyaç haline gelmektedir. Evlilik kredisi için gereken belgeler hakkında ayrıntılı bilgi aldıktan sonra başvuru yapılmalıdır. En düşün faiz ve en uzun vade ile evlilik kredisi veren bankaların bulunması için biraz araştırma yapılmalıdır. Bazı bankalar düğün veya evlilik kredisi adı altında değil de uygun faizli ihtiyaç kredisi olarak bu kredileri vermektedir. Zaten evlilik kredisi de bir nevi ihtiyaç kredisi olduğundan araştırmalar ihtiyaç kredisi başlığı altında da yapılabilir. Bankaya karar verdikten sonra kredi puanınızı sorgulamanızı yaptıktan sonra bankaya başvuru yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.