Kredi Sayfam

Esnaf Kredisi Almak İçin Kefil Gerekir mi?

Esnaf Kredisi Almak İçin Kefil Gerekir mi?

Esnaf kredileri, devlet destekli olarak verilen ve esnaflara nakit desteği sağlamak adına oluşturulan bir kredi ürünüdür. Esnaf kredilerinde, tıpkı ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi tutar kısıtlaması yoktur. Vergi levhası ve oda kayıt belgesi gibi esnaflık belgelerine sahip olan bireyler, kredileri başvurularını dilediği gibi yapabilir. ‘Esnaf kredisi almak için kefil gerekir mi?‘ sorusunu cevaplayacak olursak, genel olarak bankaların bir kefil ya da ipotek talep etmediğini görüyoruz. Ancak kredi notunuz belirli bir seviyenin altında ise, bankalar bu durumda teminat için sizlerden kefil isteyebilir. Gelir durumu iyi olan ve kredi sicili iyi olan kişiler, hiçbir kefil göstermeden kredi çekebilir.

Esnaf Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaf kredileri günümüz koşullarında tüm bankalarca sunulan bir hizmettir. Öte yandan KOSGEB tarafından özel olarak hazırlanan bir esnaf kredisi de vardır. Bankalar üzerinden esnaf kredilerine internetten ön başvuru yapabilirsiniz. Daha sonradan bankalar kesin onay aşamasında sizleri şubeye davet edecektir. Şubeye giden kişilerin bankaya belirli evrakları beyan etmesi istenir. Gerekli tüm evrakları şubeye sunduğunuz zaman kredi başvurunuz alınmış olur.

Esnaf Kredilerinde Gerekli Belgeler Nelerdir?

Esnaf kredilerinde, diğer kredi türlerine oranla daha farklı belgeler istenir. Öncelikle diğer kredi türlerinde olduğu gibi bankalar nüfus cüzdanı ile birlikte gelir belgesi ya da bilançoyu sizlerden talep edecektir. Esnaf kredilerindeki en önemli evraklar ise, esnaflık durumlarını içeren belgelerdir. İmza sirküleri, oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi ve güncel vergi levhası belgeleri; başvuru aşamasında sizlerden istenecektir. Aynı zamanda başvuru yapan kişi ya da ortakların herhangi bir mal varlığı mevcutsa, bankalar bu mal varlıklarını da beyan etmenizi isteyebilir. Mal varlığının beyan edilmesi, kullanabileceğiniz kredinin toplam tutarını artırmanızı sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.