Kredi Sayfam

Esnaf Kefalet Kredisi 2020 ( BAŞVURU ve ŞARTLAR )

Esnaf kefalet kredisi, Esnaf Kefalet Odası üyelerine sunduğu avantajlı kredilerle ticari olarak destek sunmakta ve uygun faizli ve vadeli kredi seçeneklerinden faydalanmalarını sağlamaktadır. Kredinin şartlarını, başvurusunu, vade seçeneklerini ve ödeme planını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi 2020 ( BAŞVURU ve ŞARTLAR )

Kefalet kredisi almak isteyen esnafların bankalara başvurmak yerine kefalet kooperatifleri üzerinden kredi çekme hakları bulunmaktadır. Kefalet kooperatifleri tarafından 2020 yılı için planlanan pek çok kredi teşvik ve hibe verilmesi planlanmaktadır. Kooperatif tarafından planlanan pek çok program hayata geçirilirken esnaf kefalet kredisi gibi konular hala işlem aşamasındadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Kefalet kredisi, devlet destekli olarak esnaflara verilen bir kredi çeşididir. Tamamen esnafları desteklemek ve teşvik amaçlı olarak verilen bu krediler, esnaf kefalet kooperatifleri üzerinden kişilere ulaştırılır.

Esnaf Kefalet Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınır?

Alınabilecek en yüksek esnaf kefalet kredisi miktarı 500 bin liradır. Düşük faizlerle vatandaşa devlet desteği olarak verilen bu kredilerde, öncelikle kişilerin sağlaması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Kişiler kendilerinden istenen bu şartları sağladıklarında esnaf kefalet kredisi alabilmektedirler. Alınan bu kredilerle ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan esnaflar ve girişimciler, oldukça düşük faizlerle geri ödeme imkanına sahip oldukları için zorlanmadan geri ödemelerini yapabilmektedirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği Nedir?

Kefalet kredisi almak isteyen esnafların üye olması gereken ve tamamı esnaflardan oluşan bir topluluktur. Devlet desteği ile esnaf kefalet kredisine başvurmak isteyen kişilerin ilk olarak yapmaları gereken adımlardan bir tanesidir. Eğer esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunacak olan kimsenin esnaf kefalet kooperatifi üyeliği yoksa kredi başvurusu olumsuz olarak değerlendirilecek hatta kişiler başvuru da dahi bulunamayacaklardır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği İçin Gereken En Önemli Şart Nedir?

Esnaf kefalet kooperatifİ üyeliği için gereken en önemli şart ve kefalet kredisi almak isteyen kişilerin yapması gereken işlemlerden en önemlisi; kişilerin ticari bir faaliyet ile resmi olarak ilgilenmeleri gerektiğidir.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Esnaf kefalet kooperatifi üyesi olmak için, girişimcilerin ve resmi ticari faaliyet gösteren kişilerin sağlaması gereken belirli koşullar vardır. Kişiler bu koşulları sağladıkları takdirde esnaf kefalet kooperatifi üyesi olabilirler. Buna göre esnaf kefalet kooperatifi üyesi olmak için sağlanması gereken şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kişilere tanınmış olan medeni hakları kullanmaktan yana herhangi bir engele sahip olmamak, (Bu alanda hüküm almamış olmak oldukça önemlidir.
 • Kişilerin vergi mükellefi olmaları ya da vergiden muaf olmaları gerekir.
 • Türkiye’de faaliyet gösteren başka bir esnaf kooperatifine üye olmamak,
 • TOBB bünyesinde yer alan odalara kayıtlı olmamak,

Gibi şartlar esnaf kefalet kooperatifinin üyeliğini almak için yerine getirilmesi gereken şartlardır. Bu şartlar herhangi bir şekilde yerine getirilmediyse vatandaşların bu kooperatife girme şansları da bulunamaz.

Yabancı Vatandaşlar Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru Yapabilir Mi?

Yabancı uyruklu olan vatandaşların esnaf kefalet kredisine başvuru yapmaları için ülkemiz üzerinden ticaret ya da sanat alanında faaliyet gösteren bir sektörde yer almaları gerekmektedir. Ancak bu sayede yabancıların esnaf kefalet kooperatifine üye olmaları ve kredi başvurusunda bulunabilmeleri mümkündür.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliğine Kabul Edilmeyecek Olan Kişiler Kimdir?

Esnaf kefalet kredisine başvuru yapmak isteyen ve bu yolla esnaf kefalet kooperatifine üye olması gereken kişilerden ticaret siciline kayıtlı olan kişiler üyelik başvurusunda bulunamazlar. Bunun en önemli sebebi ise; ülkemizde vergi mükellefi olan iki grup arasındaki farklılıktan kaynaklıdır. Bunlar; tacir ve esnaftır. Bu gruplar da iki ayrı sisteme tabidirler. Esnaflar, esnaf kooperatiflerine üye olur ve basit usul yöntemi ile vergilerini öderler. Diğer kısım ise hangi alanda faaliyet gösteriyorsa faaliyet gösterdiği alana göre vergi öderler. Ancak ticaret odasına üye olan ve vergilendirme usulleri ve mevzuatları esnaflara göre farklı olan bu grup ticaret odalarına kayıtlıdırlar. Genellikle şirketler bu sicil kapsamında oldukları için esnaf kooperatifi üyeliğine alınmazlar. Bu sicile sahip olan kişiler esnaf kefalet kooperatifi üyeliğine kabul edilmeyecek olan kişilerdir.

Esnaf Kefalet Kooperatif Üyeliği İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisine başvuru yapmak isteyen kişileri üye olması gereken esnaf kefalet kooperatifleri, üyelik için kişilerden birtakım belgeler ister. Esnaf kefalet kooperatifi üyesi başvurunda gereken belgeler şunlardır:

 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin vergi mükellefi olduklarını gösteren belgeler,
 • Kişiye ait kimlik belgesi ve 1 adet fotokopisi,
 • Kişilerin esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için hazırlamış oldukları talep dilekçesi,

Gibi belgeler eksiksiz hazırlanarak gereken yerlere teslim edilir. Bu sayede esnaf kefalet kooperatifine üye olunmuş olunur.

Esnaf Kefalet Kooperatif Üyelik Dilekçesi Örneği

Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak isteyen kişilerin başvuru esnasında teslim etmeleri gereken üyelik dilekçesi aşağıda örnek olarak verilmiştir. Bu dilekçeyi inceleyerek esnaf kefalet kooperatifi üyelik dilekçenizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Dilekçe örneği şu şekildedir;

… ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞINA

 

…. ili ve ….. İlçesinde ……………………. adresinde bulunan Yılmaz Ticaret ve Dayanıklı Tüketim Malları Firmasının sahibiyim. İşyerimi yeni açtım ve bu kapsamda 06/07/2005 tarihli 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca üyelik şartlarını taşımaktayım. Bu kapsamda ticari faaliyetlerime ilişkin evraklar, ikamet belgelerim ve kimlik belgem dilekçemin ekinde mevcut olup, … Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi üyeliğimin yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim. …../………/ 2017

 

Esnaf Adı Soyadı İmzası

 

EKLER:

 1. Ticari Faaliyet Evrakları
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Başvurusundan Kaç Gün Sonra Üyelik Onaylanır?

Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için başvuruda bulunan kişilerin üyelik başvuruları en geç 15 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Üye olmak istediği il ya da ilçedeki Kooperatif Başkanlığına teslim eden kişilerin eğer herhangi bir şekilde üyelik başvuruları kabul edilmezse bu durum kendilerine gerekçeleri ile bizzat bildirilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Kefalet kredisi almak isteyen kişilerin alacakları kredi limitleri için bağlı oldukları esnaf kefalet odalarına giderek bu taleplerini beyan etmeleri gerekmektedir. Eğer herhangi bir şekilde başvuruda bir sorun yaşanmaz ise vatandaşlar;

 • Faaliyet gösterdikleri alanda kullanacakları ticari araçlar için 500,000 Türk Lirası,
 • Dükkan ya da iş yeri açma için kullanılmak üzere 500,000 Türk Lirası,
 • Diğer işletmelere ait ihtiyaç kredileri için 200,000 Türk Lirası,

Kadar limitle kefalet kredilerini alabilmektedirler.  Kefalet kredisi alan kişiler aynı zamanda aldıkları kredi tutarları için 60 ay vade imkanına da sahiptirler. Gereken vade oranları kredi alınma esnasında kişilerle netleştirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Vade ve Faiz Oranları Nelerdir?

Kefalet kredisi alan kişilerin vade ve faiz oranları, kişilerin ödeme koşullarına göre belirlenmektedir. Eğer kişiler kefalet kredilerini;

 • 12 ay olmak üzere ya da daha kısa bir zaman dilimi için çekmişler ise bu kredilerin yıllık faiz oranları %4 üzerinden hesaplanmaktadır.
 • 12 ay olmak üzere ya da daha uzun bir zaman dilimi için çekmişler ise bu kredilerin yıllık faiz oranları %5 üzerinden hesaplanmaktadır.

Yapılan tüm geri ödeme seçenekleri, esnaflar düşünülerek hareket edilerek hazırlanan oranlardır. Yapılacak olan ödemeler 3 ay da bir bankalar üzerinden yapılır.

2020 Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Tablosu

Esnaf kefalet kredisi almayı düşünen kişiler için hazırlanan esnaf kefalet kredi tablosu ile sizler de kendi ödeme planlarınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Buna göre esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosu şu şekildedir:

VADE SÜRESİ TAKSİT SAYISIFAİZ ORANI YILFAİZ ORANI AY
1 ( 1 – 12 AY )44%0,33
2 ( 12 – 24 AY )85%0,41
3 (24 – 36 AY )125%0,41
4 ( 36 – 48 AY )165%0,41
5 (48  – 60 AY )205%0,41

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.